Cina-vzdoruje-sankciam-aby-sa-Rusko-stalo-jej-najvacsim-dodavatelom-ropy

Rusko prekonalo Saudskú Arábiu a v roku 2023 sa pre Čínu stane hlavným dodávateľom ropy, keďže najväčší dovozca ropy na svete sa vzoprel západným sankciám a nakúpil obrovské množstvo ropy so zľavou pre svoje spracovateľské závody.

Z údajov čínskych colných úradov, ktoré boli zverejnené tento víkend vyplynulo, že Rusko v priebehu minulého roka dodalo do Číny rekordných 107,02 miliónov ton ropy, čo zodpovedá 2,14 miliónom barelov denne, čo je oveľa viac ako ďalší veľkí vývozcovia ropy, ako napríklad Saudská Arábia a Irak.

Dovoz zo Saudskej Arábie, ktorá bola predtým najväčším dodávateľom do Číny, klesol o 1,8 % na 85,96 miliónov ton, keďže blízkovýchodný ropný gigant stratil podiel na trhu v prospech lacnejšej ropy z Ruska.

Ruská ropa, ktorej sa mnohí medzinárodní odberatelia vyhýbali po nastolení západných sankcií v súvislosti s inváziou Kremľa na Ukrajinu v roku 2022, sa väčšinu minulého roka obchodovala s výraznými zľavami oproti medzinárodným referenčným hodnotám v dôsledku Západom zavedeného cenového stropu.

Zrýchľujúci sa dopyt čínskych a indických rafinérií po zľavnenej rope zvýšil cenu ruskej ropy ESPO do roku 2023, čím sa prekonal cenový limit vo výške 60 dolárov za barel stanovený skupinou siedmich krajín v decembri roka 2022, keďže sa rozšírili alternatívne možnosti prepravy a poistenia, ktoré umožňujú obísť sankcie.

Podľa obchodných zdrojov boli dodávky ropy ESPO s dodávkou v decembri ocenené so zľavou približne 50 až 20 centov za barel oproti referenčnej cene ropy s označením ICE Brent, v porovnaní s prémiou 1 dolára za náklad s dodaním v októbri a zľavou na úrovni 8,50 dolárov s dodaním v marci.

Saudská Arábia zároveň od júla zvýšila ceny za svoju ropu s označením Arab Light, čo prinútilo niektoré rafinérie hľadať lacnejšie alternitívy.

S cieľom podporiť ceny Saudská Arábia a Rusko, dvaja z troch najväčších svetových producentov ropy, vlani oznámili zníženie ťažby a vývozu. Saudská Arábia v tomto štvrťroku prechádza na zníženie ťažby o 1 milión ropy za deň, zatiaľ čo Rusko uviedlo, že v tomto roku prehĺbi zníženie vývozu z 300 tisíc ropy za deň na 500 tisíc barelov ropy za deň.

Čínske rafinérie využívajú sprostredkovateľov, ktorí zabezpečujú prepravu a poistenie ruskej ropy, aby sa vyhli porušeniu západných sankcií.

Kupujúci taktiež využívajú vody pri Malajzii ako miesto prekládky sankcionovaného nákladu z Iránu a Venezuely. Dovoz označený ako pochádzajúci z Malajzie sa minulý rok zvýšil o 53,7 %.

Čína v decembri nehlásila žiadne oficiálne dodávky venezuelskej ropy napriek tomu, že v októbri došlo k zmierneniu sankcií USA voči Caracasu po dohode medzi vládou prezidenta Nicolása Madura a jeho politickou opozíciou.

Dodávky z USA do Číny v priebehu minulého roka vzrástli o 81,1 % a aj napriek geopolitickému napätiu medzi Pekingom a Washingtonom, keďže produkcia ropy v USA sa zvýšila.

Celkový dovoz ropy do Číny za rok 2023 vzrástol na rekordných 563,99 miliónov ton, čo zodpovedá 11,28 miliónom tonám za deň.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár