Spojené štáty už nie sú najväčším svetovým odberateľom energie.
Po dominancii v tabuľkách spotreby energie po dobu viac ako jedného storočia, USA zaostali keď Čína preskočila minulosť. Podľa posledného reportu Medzinárodnej Energetickej asociácie (IEA), Čína si prepálila cestu na vrchol cez 2 252 miliónov ton ropných ekvivalentov minulý rok – asi o 4% viac ako Spojené Štáty.
(Meradlo ropných ekvivalentov obsahuje všetky formy spotrebovanej energie, zahŕňajúc rudy, uhlie, jadrovú energiu, zemný plyn a obnoviteľné zdroje.)
Toto je podľa hlavného ekonóma IEA Fatiha Birola obdivuhodný zvrat, keďže nedávno v roku 2000 poznamenal že USA spotrebovali dvakrát viac energie ako Čína.
Graf 1 Spotreba jednotlivých druhov energie v Spojených Štátoch v miliónoch ton
Graf 2 Spotreba jednotlivých druhov energie v Číne v miliónoch ton
Už nie je rok 1973, keď prezident Nixon mohol vyhlásiť že americká pozícia najväčšieho spotrebiteľa energie je „dobrá. To znamená že sme najbohatší, najsilnejší ľudia na svete.” Dnes už vystatovanie sa o víťazstvo v spotrebe energie nepridá žiadne body za snaživosť. To je možno aj dôvod prečo čínske úrady rýchlo odmietli dáta od IEA ako „nespoľahlivé” a namiesto toho sa zamerali na svoj cieľ utopiť asi 5 biliónov RMB (asi 750 miliárd $) v projektoch obnoviteľnej energie.
Aj napriek popieraniu sa začala nová éra v histórii energie a dôsledky sú obrovské. Čína možno nechce akceptovať svoje zásluhy, ale realita je taká že je momentálne najvýznamnejším hráčom na poli energetického dopytu.
Podľa reportu IEA, Čína bude investovať viac ako 4 bilióny dolárov počas nasledujúcich 20 rokov aby zaistila že sa nevyskytnú žiadne nedostatky paliva alebo energie a že je dostatok energie na nakŕmenie ich ekonomiky. Preto ten stále rastúci počet lodí odchádzajúcich z kanadských a austrálskych prístavov: všetky sú pre Peking, všetky naložené vzácnymi energetickými zásobami.
Tam kde je uhlie, plyn, urán alebo ropa, čínske importné počty pôjdu iba jednou cestou – nahor. Tu je krátky prehľad.
Uhlie
Bohatstvo západných krajín bolo vybudované na uhlí a Čína sa neplánuje odlišovať.
Uhlie, ktoré je Číne lacné a vo veľkom množstve tvorí 70%-ný podiel na celkovej spotrebe energie. Drvivá väčšina z toho ide na rastúci dopyt po energii a pri investícii 330 miliárd dolárov do vylepšenia elektrickej siete ústup spotreby uhlia v blízkej budúcnosti asi neuvidíme.
Čína tiež potrebuje metalurgické (koksovacie) uhlie na výrobu ocele – chrbtovú kosť ich ekonomiky.Ako stavebná expanzia pokračuje, korporácie sa ho budú stále viac domáhať. Ale keďže nemá vlastné veľké rezervy, Čína skupuje všetko čo je na trhu, čím posiela ceny uhlia nahor.
Graf 3 Rozdelenie celkovej spotreby energie v Číne podľa typu energi
Ropa
Peking pokračuje vo svojom neústupnom presviedčaní krajín bohatých na ropu po celom svete. Jej národné ropné spoločnosti (NOC) ponúkajú odpustenie dlhov, rozojové balíčky, rozvoj infraštruktúry a áno, aj úplatky výmenou za zabezpečné ropné kontrakty, hlavne v Afrike. Čistá zahraničná produkcia troch čínskych NOC pre rok 2010 bude rekordných 1 milión barelov denne … to stačí na zásobovanie celej Austrálie!
Nespokojná iba s priamym získavaním zdrojov, čínske NOC sa tiež snažia upevniť partnerstvá s ostatnými ropnými spoločnosťami. Faktom je, že tri čínske NOC sa podieľali 20% na množstve globálnych obchodov v prvom štvrťroku 2010.
Čína neignorovala ani Severnú Ameriku. Vo veľkom investovala do ropných pieskov severnej Kanady. Táto obrovská rezerva sa pravdepodobne stane najvýznamnejším zdrojom americkej ropy a Čína sa uisťuje že v tom bude mať svoj podiel.
Spojené štáty stále ostávajú číslom jedna v spotrebe rudy. Ale počas troch minulých rokov, Čína sa podieľala minimálne jednou tretinou na svetovom dopyte po rude. A s odhadovaným 45%-ným nárastom v dopyte počas nasledujúcich piatich rokov, čínske NOC v blízkom čase na brzdy určite šliapať nebudú.
Plyn
Čína vstupuje tiež do čistej a zelenej módnej vlny. A čistejšie horiaca alternatíva k rope je jej bratranec, kvapalný zemný plyn(LNG).
Očakáva sa že čínsky dopyt po LNG by mal stúpnuť o takmer 50% do roku 2020. Iba v tomto roku Čína očakáva nárast importu LNG o 65% z 5,5 milióna ton v roku 2009.
Nie je prekvapujúce že Čína zaráža svoju nohu do obrovských plynových rezerv v Kazachstane, Uzbekistane a Tadžikistane. 1800 km dlhé potrubie bolo akurát dokončené aby prepájalo čínske továrne a elektrárne so strednou Áziou. Nekonvenčné zásoby plynu, ako napríklad bridlicový plyn, tiež zohrajú svoju úlohu. Zásoby bridlicového plynu tejto krajiny sú odhadované na 26 biliónov metrov kubických.
Ako sa Čína obracia k potenciálu tohto energetického zdroja, tiež zisťuje že technológia na jeho odomknutie sa nachádza v Severnej Amerike. Takže lietadlá plné zazobaných čínskych investorov smerujú to Severnej Ameriky aby zvábili tamojších výrobcov. Pokiaľ ste málo kapitalizovaná firma s potenciálom pre nižšie náklady a riziko, zvýšte návratnosť projektov a chopte sa šancí ktoré sú inokedy mimo dosah, ste v kurze.
Uranium:
Jadrová energia prichádza do Číny vo veľkom štýle. Krajina sa chystá nakúpiť až 5000 ton uránu tento rok – viac ako dvojnásobok toho čo potrebuje.
Ale uvedomte si, že do roku 2010 bude mať Čína aspoň 60 nukleárnych reaktorov v prevádzke po celej krajine, produkujúcich 85 gigawattov na výstupe a požadujúcich 20 000 ton paliva každý rok. To je takmer 40% z 50 572 ton ktoré sa vyťažili globálne v roku 2009. Týmto dáva hromadenie väčší zmysel.
Výsledok: Po trojročnom kľude smerujú ceny uránu nahor. Analytici v RBC Capital Markets predpovedajú 32%-ný nárast v cenách na budúci rok – pre uránové spoločnosti to sú skoré Vianoce. A aj keď býčí trh v roku 2006 videl otvorenie minimálne 27 nových baní po celom svere, nebude to stačiť. Yellowcake (oxid uránu) je späť a tentokrát bude rozpálený dočervena.
Čína si možno nepraje byť nazývaná najväčším energetickým spotrebiteľom, ale je to fakt a bude v tom pokračovať. Proces explozívneho ekonomického vývoja je ako kŕmenie tínedžerov – nikdy sa nenasýtia. A pokiaľ Čína pokračuje v tomto trende pohlcovania svetových rezerv uhlia, ropy uránu a zemného plynu, odkrývajú sa tu niektoré úžasné príležitosti.
Ktorí výrobcovia najčastejšie zásobujú Čínu?
Ktoré spoločnosti sú najatraktívnejšie pre čínskych investorov a pre NOC?
Kedy ceny uránu narastú opäť o 200%?
Zdroj: Casey Research
Facebook komentár