Cina_na_trh_uvadza_prvu_elektricku_nakladnu_lod_na_svete

Tesla nie je jediná, ktorý prináša elektrické motory do nákladnej dopravy.

Čína práve spustila svoju prvú elektrickú nákladnú loď, ktorá na jedno nabitie bude prepravovať tovary o rozsahu 80 kilometrov, pri maximálnej rýchlosti 8 míľ za hodinu (13 km/h). Napriek tomu, že pri každom záťahu bude mať 2 200 ton nákladu, táto kapacita batérie je sotva dostatočná na splnenie akýchkoľvek transatlantických zásielok. Jej nabitie bude trvať len dve hodiny, čo je približne rovnaký čas, na to aby sa loď musila vyložiť na miesto určenia.

Samozrejme, že táto loď je prvou svojho druhu, takže prístavy budú musieť byť vybavené špeciálnymi nabíjacími stanicami. Doteraz takúto špeciálny modernizáciu získali len dva prístavy.

Huang Jialin, ktorý je vedúcim predstaviteľom spoločnosti Hangzhou Modern Ship Design & Research Co., ktorá pracuje na týchto inováciách poznamenal: “Keďže loď je plne elektrickou, nepredstavuje žiadne ohrozenie životného prostredia. Technológia bude čoskoro pravdepodobne … používaná na osobných alebo inžinierskych lodiach.“

Tvrdenie, že nepredstavuje “žiadnu hrozbu pre životné prostredie”, je napriek tomu prehnané. Elektrické vozidlá sú len tak zelené akou je výroba ich batérií a získavanie elektriny, ktorá ich napája. Nabíjanie lode s čínskou elektrickou rozvodnou sieťou súčasnosti (ktorá je z veľkej časti podporovaná fosílnymi palivami) určite prispeje k vyšším emisiám uhlíka. Ale Čína sa naozaj rýchlo snaží vykonať diverzifikáciu od ropy a zemného plynu, čo znamená, že elektromotor sa v nasledujúcich rokoch stane zelenším.

Batériový systém obsahuje 1000 lítiovo-iónových balení, ktoré môžu byť podporované ďalšími jednotkami, v prípade že je náklad ťažší alebo potrebuje cestovať na väčšiu vzdialenosť.

Najväčší vplyv tejto inovácie možno pozorovať na spotrebiteľských trhoch. Tovar prepravovaný na nových lodiach môže znížiť niektoré dopravné náklady, pretože cena elektriny je lacnejšia ako ekvivalentná cena motorovej nafty, pre masívne spaľovacie motory. Loď BUT je v súčasnosti navrhnutá tak, aby primárne dopravovala uhlie po a proti prúdu Perlovej rieky. Docela irónia.

Čínsky ekológ Wang Yongchen poznamenal: “Tento druh lode berie do úvahy harmóniu medzi ľuďmi a prírodou a môže chrániť kvalitu vody a morský život a mal by byť napodobovaný inými loďami, plaviacimi sa na miestnych riekach.” Napriek tomu loď, ktorá v novembri absolvovala svoju prvú plavbu, má ešte dlhú cestu, než sa bude dať považovať za ekologický príspevok k lodiarskemu priemyslu.

Tesla, Daimler, Cummins a Toyota pracujú na podobnom konci rovnice. Väčšina kontajnerov trávi aspoň časť svojej životnosti na nákladných automobiloch, potom, ako sa prepravili cez oceán a cez stovky kilometrov cez železničné trate.

Ostatné tri veľké spoločnosti, ktoré túto výzvu berú, majú rovnaké sľuby, ale chýbajú im fanfáry ktoré sú známe pre spoločnosť Apple, tak ako to robí Tesla. Čínski inovátori, ktorí dostali prvú elektrickú nákladnú loď, budú čeliť podobnému osudu. Koncept bude musieť byť testovaný na ázijských trhoch – s viacerými loďami na viacerých riekach, ktoré prevážajú viac druhov nákladu – predtým, než spoločnosť Hangzhou by mohla dúfať, že tento jej model sa bude predávať aj v zahraničí – samozrejme ak je to ich konečná stratégia.

Čína je popredným výrobcom solárnych panelov a veterných turbín, ako aj najväčším užívateľom zemného plynu, ale aj iných alternatívnych palív. Rozvoj tejto veľkej inovácie v Číne znamená, že loď bude mať dostatok podporovateľov v oblasti zelenej energie, ktorí by mohli pomôcť elektrickej lodi stať sa globálnym produktom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár