Čína okolo Taiwanu vo vzduchu a na mori využíva svoju najväčšiu vojenskú silu, vrátane odpaľovania balistických rakiet.
Vojenské cvičenie nasledovalo po návšteve ostrova predsedníčkou Snemovne reprezentantov USA – Nancy Pelosiovej. Následne, čínska armáda uviedla, že po zhruba týždni cvičenia v okolí Taiwanu “úspešne splnila rôzne úlohy”.
Čína považuje Taiwan za odštiepeneckú provinciu, ktorá bude nakoniec opäť pod kontrolou Pekingu.
Taiwan sa však považuje za nezávislú krajinu, s vlastnou ústavou a demokraticky zvolenými lídrami.
Čínsky prezident Si Ťin-pching povedal, že „znovuzjednotenie“ s Taiwanom „musí byť naplnené“ a zároveň na dosiahnutie tohto cieľa nevylúčil možné použitie sily.
Kde je Taiwan?
Taiwan je ostrov, ktorý sa nachádza približne 160 kilometrov od pobrežia juhovýchodnej Číny.
Nachádza sa v takzvanom „prvom ostrovnom reťazci“, ktorý zahŕňa zoznam území priateľských k USA, ktoré sú kľúčové pre zahraničnú politiku USA.
Mapa: Vzdialenosť Číny a Taiwanu
Ak by Čína prevzala Taiwan, niektorí západní experti tvrdia, že by mohlo byť jednoduchšie pre nich ukazovať svoju moc v rámci západného Tichomorí a mohlo by to dokonca ohroziť neďaleké americké vojenské základne ako Guam a Havaj.
Čína však trvá na tom, že jej zámery sú čisto mierové.
Bol Taiwan vždy oddelený od Číny?
Historické zdroje naznačujú, že ostrov sa prvýkrát dostal pod plnú čínsku kontrolu v 17. storočí, keď ho začala spravovať dynastia Čching. Potom, v roku 1895, po prehratej prvej čínsko-japonskej vojne odovzdali ostrov Japonsku.
Čína ostrov opäť obsadila v roku 1945 po tom, čo Japonsko v druhej svetovej vojne prehralo.
V pevninskej Číne však vypukla občianska vojna medzi nacionalistickými vládnymi silami vedenými Čankajškom a komunistickou stranou Mao Ce-tunga.
Komunisti v roku 1949 zvíťazili a ovládli tak Peking.
Čankajšek a to, čo zostalo z nacionalistickej strany – známej ako Kuomintang – utiekli na Taiwan, kde vládli niekoľko nasledujúcich desaťročí.
Čína poukazuje na túto históriu, keď hovorí, že Taiwan bol pôvodne čínskou provinciou. Taiwanci však poukazujú na rovnakú históriu, kedy tvrdia, že nikdy neboli súčasťou moderného čínskeho štátu, ktorý sa prvýkrát vytvoril po revolúcii v roku 1911 – alebo Čínskej ľudovej republiky, ktorá bola založená za Maa v roku 1949.
Kuomintang je odvtedy jednou z najvýznamnejších politických strán na Taiwane, keďže ovládal významnú časť histórie ostrova.
V súčasnosti iba 13 krajín (plus Vatikán) uznáva Taiwan ako suverénnu krajinu.
Čína vyvíja značný diplomatický tlak na ostatné krajiny, aby neuznali Taiwan alebo snaží sa urobiť čokoľvek, čo by znamenalo jeho neuznanie.
Dokáže sa Taiwan brániť?
Čína by sa mohla pokúsiť o „znovuzjednotenie“ nevojenskými prostriedkami, ako je posilnenie ekonomických väzieb.
Ale pri akejkoľvek vojenskej konfrontácii, by čínske ozbrojené sily voči ozbrojeným silám Taiwanu mali jednoznačne navrch.
Čína na obranu vynakladá viac ako ktorákoľvek krajina okrem USA a mohla by využiť širokú škálu kapacít, od námornej sily po raketové technológie, lietadlá a kybernetické útoky.
Veľká časť čínskej vojenskej sily sa sústreďuje inam, ale napríklad z hľadiska celkového počtu aktívneho personálu, medzi oboma stranami existuje obrovská nerovnováha.
Čínska vojenská sila Číny a Taiwanu
V otvorenom konflikte niektorí západní experti predpovedajú, že Taiwan by sa mohol v najlepšom prípade zamerať na spomalenie čínskeho útoku, pokúsiť sa zabrániť vylodeniu čínskych obojživelných síl na brehu a počas čakania na vonkajšiu pomoc by mohli uskutočniť partizánske útoky.
Táto pomoc by mohla prísť z USA, ktorá predáva zbrane Taiwanu.
Až donedávna Washingtonská politika „strategickej nejednoznačnosti“ znamenala, že USA nemali zámerne jasné, či a ako budú brániť Taiwan v prípade útoku.
Z diplomatického hľadiska sa USA v súčasnosti držia politiky „jednej Číny“, ktorá uznáva iba jednu čínsku vládu a tá je v Pekingu a má formálnejšie väzby skôr s Čínou než s Taiwanom.
V máji sa však ukázalo, že americký prezident Joe Biden posilnil pozíciu Washingtonu.
Na otázku, či by USA bránili Taiwan vojensky, Biden odpovedal: “Áno.”
Biely dom trval na tom, že Washington svoj postoj nezmenil.
Zhoršuje sa situácia?
Zdá sa, že vzťahy medzi Taiwanom a Čínou sa prudko zhoršili po návšteve Pelosiovej, ktorú Peking odsúdil ako “mimoriadne nebezpečnú”.
Čína tvrdí, že jej vojenské cvičenia sú zamerané na šesť nebezpečných zón okolo Taiwanu, z ktorých tri prekrývajú teritoriálne vody ostrova.
Mapa: Teritoriálne vody Taiwanu
Taiwan tvrdí, že tento krok, ktorý prinúti lode a lietadlá prechádzať trasy okolo týchto oblastí, porušuje jeho suverenitu a predstavuje blokádu.
Cvičenia sa mali skončiť 7. augusta, ale Čína pokračovala vo veľkých vojenských aktivitách okolo Taiwanu aj po 8. auguste.
Taiwan taktiež varoval spoločnosti na ostrove, aby v najbližších dňoch očakávali intenzívne kybernetické útoky.
Napätie medzi Čínou a Taiwanom sa zvyšuje.
Zdá sa, že v roku 2021 Čína zvýšila tlak tým, že poslala vojenské lietadlá do taiwanskej zóny protivzdušnej obrany, čo je oblasť, ktorú si sami označili za takú, kde sú cudzie lietadlá identifikované, monitorované a kontrolované v záujme národnej bezpečnosti.
Hlásené počty lietadiel v októbri roka 2021 vyvrcholili s 56 inváziami za jediný deň, pričom taiwanský minister obrany uviedol, že vzťahy dosiahli najhorší bod za posledných 40 rokov.
Taiwan zverejnil údaje o vpádoch lietadiel v roku 2020.
Vpády lietadiel Číny do teritoriálnych oblastí Taiwanu
Prečo je Taiwan pre zvyšok sveta dôležitý?
Taiwanská ekonomika je nesmierne dôležitá.
Veľká časť každodenného elektronického vybavenia sveta – od telefónov po notebooky, hodinky a herné konzoly – je poháňaná počítačovými čipmi vyrobenými na Taiwane.
Podľa jedného ukazovateľa jedna taiwanská spoločnosť – Taiwan Semiconductor Manufacturing Company alebo TSMC – ovláda viac ako polovicu svetového trhu.
Ako Taiwan dominuje na celosvetovom trhu s čipmi
TSMC je označovaná za tzv. „zlieváreň“ – spoločnosť, ktorá vyrába čipy navrhnuté spotrebiteľskými a vojenskými zákazníkmi. Ide o rozsiahly priemysel s hodnotou takmer 100 miliárd dolárov (v roku 2021).
Prevzatie Taiwanu Čínou by mohlo poskytnúť Pekingu určitú kontrolu nad jedným z najdôležitejších svetových priemyselných odvetví.
Mali Taiwanci obavy?
Napriek nedávnemu napätiu medzi Čínou a Taiwanom výskum naznačuje, že mnohí Taiwanci sú relatívne bez obáv.
V októbri 2021 sa Taiwanská nadácia pre verejnú mienku pýtala ľudí, či si myslia, či nakoniec dôjde k vojne s Čínou.
Takmer dve tretiny (64,3 %) odpovedali, že nie.
Samostatný výskum naznačuje, že väčšina ľudí na Taiwane sa identifikuje ako Taiwanci, ktorí majú výrazne odlišnú identitu (Čína vs. Taiwan).
Prieskumy uskutočnené Národnou univerzitou Chengchi od začiatku 90. rokov 20. storočia naznačujú, že podiel ľudí, ktorí sa identifikujú ako Číňania alebo Číňania aj Taiwanci, klesol a väčšina ľudí sa považuje skôr za Taiwancov.
Zdroj: BBC, Bloomberg, WSJ
Facebook komentár