Cina_sa_chysta_predstihnut_USA_ako_najvacsi_maloobchodny_trh_sveta

Čínska ekonomika môže čeliť spomaleniu, ale táto krajina ešte stále môže prekonať Spojenými štátmi ako najväčší maloobchodný trh sveta.

Podľa správy uverejnenej v stredu, výskumnou firmou eMarketer by maloobchodný predaj v Číne v tomto roku mal dosiahnúuť viac ako 5,6 biliónov dolárov, čo je o 100 miliárd viac ako v Spojených štátoch.

Rastúce bohatstvo čínskeho obyvateľstva a rýchly rozvoj internetových nákupov vyvolali nevídaný obchodný boom v krajine.

Monica Peartová, ktorá má na starosti odhady vrámci spoločnosti eMarketer, poznamenala: “V posledných rokoch spotrebitelia v Číne zaznamenali rast príjmpv a katapultovali milióny jednotlivcov do novej strednej triedy,” … “Výsledkom bol výrazný nárast kúpnej sily a priemerných výdavkov na osobu.”

Predpoveď firmy vyzdvihuje rastúci význam trhov v Číne pre globálne značky, dokonca aj vtedy keď celkový tento rast bude ochladzovať. Táto krajina už je najväčším svetovým trhom pre automobily a smartfóny.

Spoločnosť eMarketer ďalej uviedla, že rozdiel medzi čínskymi a americkými maloobchodnými trhmi sa v najbližších rokoch bude rozširovať, keďže čínsky trh bude rásť rýchlejšie (minimálne do roku 2022).

Najväčšie čínske spoločnosti elektronického obchodu, Alibaba a JD.com zohrali kľúčovú úlohu v explozívnom raste tohto odvetvia. Viac ako 35%, teda takmer 2 bilióny dolárov vo forme čínskych maloobchodných výdavkov by sa mali v roku 2019 podľa očakávaní spoločnosti eMarketer zrealizovať prostredníctvom on-linu, v porovnaní s takmer 11 % v Spojených štátoch.

Čína je domovom aj Dňa pre nezadaných (Singles Day) a pre spoločnosť Alibaba sú výdavky vrámci tohto dňa vyššie ako kombinácia výdavkov počas Čierneho piatku a tzv. Cyber pondelku.

Alibaba získava viac ako polovicu všetkých online predajov v Číne, no podľa firmy eMarketer čelí rastúcej konkurencii od menších konkurentov, ako je Pinduoduo.

Rovnako ako Amazon v Spojených štátoch, aj čínski internetoví giganti sa presúvajú do odvetvia maloobchodných kamenných predajní.

Skupina Tencent, ktorá je majiteľom najväčšej aplikácie správ – WeChat a tri ďalšie spoločnosti pred rokom investovali 5 miliárd dolárov do najväčšieho prevádzkovateľa nákupných centier v Číne – Wanda Commercial Properties. Tencent je tiež hlavným akcionárom spoločnosti JD.com.

V roku 2017 spoločnosť Alibaba zaplatila 2,9 miliardy dolárov za 36% podiel vo firme Sun Art Retail Group, ktorá je široko považovanou za čínsky ekvivalent Walmartu.

Spomalenie predajov v Číne?

Čínski spotrebitelia cítia účinky spomalenia ekonomiky krajiny a obchodnej vojny so Spojenými štátmi. Očakáva sa, že rast maloobchodných tržieb by sa v roku 2019 mal znížiť na 7,5%, z minulo-ročných 8,5% (podľa eMarketer).

Spoločnosť Apple už prišla s varovaním investorov začiatkom tohto mesiaca tým, že jej predaje v Číne by mali byť nižšie ako sa očakávalo. Generálny riaditeľ Tim Cook uviedol v liste investorom, že spoločnosť bola v Číne zaslepená “rozsahom hospodárskeho spomalenia”.

Michelle Lamová, analytička investičnej banky Societe Generale poznamenala, že spomaleniu výdavkov čelia produkty ako kozmetika a šperky, pretože spotrebitelia vnímajú nepríjemný nárast ochladzovania trhu s nehnuteľnosťami a rastúceho dlhu.

V tohto týždňovej poznámke pre klientov napísala: “Keďže rast Číny stráca dynamiku, spotrebiteľské výdavky tiež vykazovali jasné známky slabosti.”

Ale ďalší analytici sú optimistickejší.

Tianjie He, vedúca analytička výskumnej firmy Oxford Economics v stredu uviedla: “Zatiaľ čo očakávame, že rast spotreby sa spomalí, myslíme si, že obavy čínskych spotrebiteľoch sú prevažne prehnané.”

Nakoniec napísala: “V roku 2019 neočakávame výrazné spomalenie,” a dodala, že čínski spotrebitelia zostanú “kľúčovým motorom hospodárskeho rastu”.

 

Zdroj: BBC, Yahoo

Facebook komentár