Povedzme, že ste nádejná nadchádzajúca veľmoc snívajúca o ovládnutí svojich susedov a zastrašení všetkých ostatných. Vaše ambície sú pochopiteľné, rastúce národy sa vždy pridajú k “veľkej hre”, a to ako pre svoje vlastné obohatenie, tak aj pre svoju obranu proti iným veľkým hráčom.

Ale ak ste Rusko alebo Čína, je tu niečo, čo vám stojí v ceste: stará superveľmoc, USA, má svetovú rezervnú menu, ktorá jej umožňuje riadiť nedotknuteľné vojenské impérium v ​​podstate zadarmo jednoducho tým, že produkuje inak-bezcenné kusy papiera a/alebo ich elektronický ekvivalent. Rusko a Čína to urobiť nemôže, a ak by to skúsili, tak by boli svedkami kolapsu svojej meny a tým aj svojej ekonomiky.

Takže pred tým, ako budú môcť vyhodiť americkú armádu z Ázie a východnej Európy, budú musieť zbaviť dolár dominantnej úlohy vo svetovom obchode najmä s ropou zo Stredného východu. A to je presne to, čo sa snažia urobiť. Pozrite na tento úryvok z vynikajúceho obsiahlejšieho článku od Michaela Snydera z blogu o hospodárskom kolapse:

Čína a Rusko nemilosrdne podkopávajú americký dolár

Čína a Rusko nie sú “kamaráti” Spojených štátov. Pravdou je, že obe krajiny sú nemilosrdnými konkurentmi Spojených štátov a ich predstavitelia volajú po novej globálnej mene už roky.

Nepáči sa im, že Spojené štáty majú zabudovanú výhodu rezervnej meny sveta a počas posledných niekoľkých rokov obe krajiny boli veľmi zaneprázdnené medzinárodnými dohodami, ktoré sa snažili ulamovať z tohto zvýhodnenia.

Len pred niekoľkými dňami, Čína a Nemecko sa dohodli, že budú uzatvárať čoraz väčšie množstva obchodov medzi sebou vo svojich vlastných menách.

Človek by si myslel, že takáto dôležitá menová dohoda medzi 2. a 4. najväčšiou ekonomikou na planéte by sa dostala na predné stránky novín po celých Spojených štátoch.

Namiesto toho, ticho v médiách v USA bolo ohlušujúce.

Avšak, pravdou je, že Rusko i Čína uzatvárajú v posledných rokoch takéto dohody po celom svete. Tu som podrobne uviedol 11 ďalších významných dohôd, ako je tá medzi Čínou a Nemeckom spomenutá vyššie v tomto článku: 11 medzinárodných dohôd, ktoré sú klincami v rakve petrodoláru.

Niektoré z vecí, ktoré sa pravdepodobne stanú, keď umrie petrodolár ….

  • Nafta bude stáť oveľa viac.
  • Všetko bude stáť oveľa viac.
  • Oveľa sa zníži zahraničný dopyt po vládnom dlhu USA.
  • Úroky z vládneho dlhu USA porastú.
  • Úrokové sadzby na takmer všetko v americkej ekonomike porastú.

Takže si vychutnávajte chodenie do “jedno-dolároveho obchodu”, kým môžete.

Čoskoro sa zmení na “päť a desať dolárový obchod”.

Niekoľko myšlienok

Snyder ďalej poukazuje na to, že Čína i Rusko hromadia zlato, ktoré ich ochráni pred blížiacou sa menovou krízou a dá rubľu a juanu väčšiu legitimitu vo svetovom obchode. V knihe Vojny mien od Jima Rickardsa rozpráva príbeh o finančných vojnových hrách vedených americkou armádou, v ktorom jeden zo scenárov bola ruská mena krytá zlatom, ktorá spochybnila dolár. Zrejme nie sme ďaleko od toho, aby sa tento plán uskutočnil.

Spojené štáty utratia veľkú časť svojho ročného rozpočtu na obranu v celkovej výške 700 miliárd dolárov na ovládnutie Stredného východu, aby si vynútili obchodovanie ropy v dolároch. Keď sa obchodovanie rozšíri o niekoľko mien, dopyt po petrodolároch pôjde dole. Centrálne banky a globálne korporácie budú predávať časť svojich dolárových aktív, čím vyvolajú zmätok okolo kurzu doláru. To zase sťaží Spojeným štátom financovanie svojeho vojenského impéria a sociálneho štátu.

Verdikt: Amerika sa stane Španielskom, kedy už nebude schopná jednoducho vytasiť monetárnu kreditnú kartu na úhradu svojich nadmerných výdajov. Budeme musieť žiť v rámci svojich možností, znížiť možno o 3 bilióny ročne vládnu „štedrosť“ (vrátane rastu nekrytých záväzkov z nárokov).

Škrty v takom rozsahu nie je možné dosiahnuť hladko, ako Európa momentálne zisťuje. Takže podľa tohoto scenára bude nasledujúce desaťročie ešte chaotickejšie ako posledné, s hnutiami okupujúcimi mestá a s voľbami zakaždým produkujúcimi masakre. Kombinácia vyšších cien za nevyhnutnosti a nižšie mzdy zdegradujú veľkú časť strednej triedy na “chudobných pracujúcich”.

Medzitým, bude Čína a Rusko žať plody silnejších mien a rozdelia si (alebo budú zdieľať) kontrolu nad ich časťou sveta. Je ťažké vedieť, koho viac ľutovať, Američanov, ktorí si mysleli, že môžu závisieť na vládnych programoch podporujúcich životný štýl strednej triedy, alebo susedov Číny a Ruska, ktorí uvidia ako pomerne ľahkú ruku amerického impéria nahradí niečo ďaleko viac atavistické.

Zdroj: DollarCollapse

Facebook komentár