Cina_rozdrvuje_sny_EU_o_elektrickych_automobiloch

Európa dala svetu niektoré zo svojich najdôležitejších výrobcov automobilov, ale s Čínou prehráva závod na definovanie budúcnosti priemyslu.

Čína je aktuálne hnacou silou v podnikaní vozidiel poháňaných cez elektrické batérie, ktorú európski lídri považujú za životne dôležitú pre budúcnosť automobilového priemyslu, ktorý zamestnáva milióny ľudí na celom kontinente.

Možno je už príliš neskoro na to, aby to vedeli dohnať.

Simone Tagliapietra, ktorý je analytikom so zameraním pre oblasť energií v milánskej agentúre Fondazione Eni, poznamenal: “Európa by v budúcnosti mohla čeliť faktu, kde jej výrobcovia automobilov masívne presúvajú výrobu do Číny,” … “Predstavuje to obrovské riziko” pre región, ktoré je domovom spoločností ako Volkswagen, BMW, Mercedes-Benz a Renault.

Súvisiace: Ako investovať do spoločností, na ktorých stojí revolúcia elektrických automobilov

Produkcia elektrických automobilov v Číne má zmysel pre spoločnosti, pretože to je miesto, kde je väčšina zákazníkov, a umožňuje im vyhnúť sa ťažkým tarifám na dovezené vozidlá. Rovnako sa tak ich výrobné závody dostávajú bližšie k dodávateľskému reťazcu batérií, čo predstavujú približne 40% hodnoty elektrických vozidiel.

Tagliapietra ďalej poznamenal: “Má zmysel vyrábať elektrické vozidlá, kde sa vyrábajú aj batérie.

Podľa poradenskej firmy Wood Mackenzie, zhruba dve tretiny svetovej výrobnej kapacity pre lítium-iónové batérie, ktoré sa najčastejšie používajú v elektrických vozidlách pochádzajú z Číny.

Odhaduje sa, že Európa vlastní iba 1% trhu. Gavin Montgomery, riaditeľ pre výskum globálnych trhov kovov v Londýne pre firmu Wood Mackenzie, poznamenal: “Existuje niekoľko menších európskych tovární, ale nič významné.”

Obrovský trh Číny

Čína má tú výhodu, že je najväčším svetovým trhom s elektrickými vozidlami, čo predstavuje približne polovicu celosvetových predajov a globálne automobilky v tejto krajine investujú rozsiahlym spôsobom.

Volkswagen minulý rok oznámila, že minie 12 miliárd dolárov na výrobu elektrických vozidiel v druhej najväčšej ekonomike sveta. Vedúci producent elektromobilov z USA – Tesla v Šanghaji buduje továreň, ktorá by podľa ich vyjadrení mala nakoniec ročne vyprodukovať až 500 000 elektrických automobilov, v porovnaní s približne 100 000 vozidlami (ročne) v Spojených štátoch.

Volkswagen taktiež vynakladá miliardy na výrobu elektrických automobilov v Číne.

Volkswagen taktiež vynakladá miliardy na výrobu elektrických automobilov v Číne.

Dokonca aj európske spoločnosti vyrábajúce batérie sa rozhodujú investovať do Číny, čiže sa nerozhodujú pre domácu produkciu.

Holandská spoločnosť Lithium Werks, ktorá už má dve továrne v Číne, tento mesiac oznámila, že s miestnym partnerom na okraji Šanghaja plánuje postaviť továreň v hodnote 1,6 miliardy eur.

Táto obrovská továreň nakoniec každým rokom vyprodukuje lítium-iónové batérie pre napájanie 160 000 vozidiel. Predseda spoločnosti Kees Koolen nedávno poznamenal, že spoločnosť Lithium Werks investuje do Číny, pretože infraštruktúra je lepšia a získať potrebné povolenia na vybudovanie továrne je ľahšie. Spoločnosť tvrdí, že v prípade investovania v Európe čelila množstvu byrokracie.

Centrála a výrobný komplex čínskeho giganta v oblasti batérií CATL v Ningde, juhovýchodnej Číne.

Centrála a výrobný komplex čínskeho giganta v oblasti batérií CATL v Ningde, juhovýchodnej Číne.

Airbus elektrických batérií?

Veľký dôvodom, prečo Európa v odvetví výroby batérií tak veľmi zaostávala, je podľa názorov analytikov v tom, že jej výrobcovia automobilov prišli s pomalým rozvojom elektrických automobilov.

Viktor Irle, spoluzakladateľ švédskej výskumnej firmy EV-Volumes uviedol: “Nebrali elektrické vozidlá vážne, pretože sa im nepáčili,” … “Až donedávna mnohí veľkí hráči zameriavali svoje zdroje na automobily poháňané benzínom.”

Medzitým sa čínsky priemysel elektrických vozidiel rozrástol prostredníctvom spoločností ako BYD a Geely, s podporou svetoznámeho investora menom Warren Buffett. V krajine je aktuálne toľko výrobcov elektrických automobilov, že niektorí odborníci varujú pred možným nadbytkom.

Európa vykazuje určité známky pokroku. Švédsky výrobca batérií Northvolt – založený bývalými manažérmi spoločnosti Tesla, v najbližších šiestich rokoch prisľúbil vybudovať najväčšiu továreň na výrobu lítium-iónových batérií v Európe. Avšak niektorí analytici už tvrdia, že projekt už v súčasnosti čelí problémom s financovaním.

Northvolt poznamenal, že majú “plán financovania” a poskytne viac informácií, keď Európska investičná banka, ktorá je vlastnená krajinami EÚ, dokončí spracovanie ich žiadosti o pôžičku vo výške 400 miliónov eur (455 miliónov dolárov).

Súvisiace: Akcie čínskeho výrobcu elektrických automobilov Nio rástli o 22%

Plány Európy by mohli čeliť ďalším prekážkam. Čína za posledné roky zablokovala dodávky kľúčových zdrojov, ktoré sa používajú na výrobu elektrických batérií, ako je lítium a kobalt.

Irle ďalej poznamenal: Pre európske spoločnosti “je už príliš neskoro”, aby sa etablovali ako veľkí výrobcovia lítium-iónových batérií, … “Ten vlak už dávno odišiel.”

Niektorí analytici tvrdia, že poslednou nádejou v Európe môže byť rovnaký prístup ako v leteckom priemysle s firmou Airbus. Výrobca lietadiel bol vytvorený zlúčením existujúcich firiem a je v súčasnosti jedinou vážnou konkurenciou voči americkej spoločnosti Boeing.

Montgomery poznamenal, že zrealizovať podobnú stratégiu pre elektrické batérie “by mohlo byť pre automobilový priemysel EÚ hračkou.“

 AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, Fortune

Facebook komentár