Juan sa dostal do stredu obchodného boja medzi Čínou a Spojenými štátmi.
Čínska mena od apríla voči americkému doláru klesla približne o 9% a obchoduje v blízkosti svojej najnižšej úrovne za viac ako rok.
Tento pokles upútal pozornosť prezidenta Donalda Trumpa, ktorý predtým obvinil Čínu z udržania hodnoty svojej meny na umelo nízkej hodnote, aby rozšíril svoj obrovský exportný priemysel. V priebehu minulého mesiaca poznamenal, že čínsky juan “klesá ako skala.”.
Akú kontrolu má Čína nad pohybmi svojej meny?
Iný druh meny
Čínsky juan sa neobchoduje voľne ako ostatné hlavné meny, ako napríklad americký dolár a britská libra. Každé ráno čínska centrálna banka nastaví “skupinu”, v rámci ktorej sa hodnota juanu môže pohybovať len o 2% nahor alebo nadol.
Aidan Yao, ktorý je vedúcim ekonómom u správcu aktív – AXA Investment Managers, poznamenal: “Čína už z historického hľadiska mala dôvody, prečo chce udržiavať svoju menu v tesnom rozmedzí.”
Keď Čína otvorila svoju ekonomiku po prvýkrát, v priebehu 70. a 80. rokoch minulého storočia, bolo v záujme krajiny udržiavať juan na umelo nízkej úrovni, aby zvýšili konkurencieschopnosť svojho rastúceho exportného priemyslu voči ázijským súperom.
Ďalším dôvodom je stabilita. Číne sa z ázijskej finančnej krízy – koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia (ktorá postihla meny blízkych krajín) podarilo uniknúť pre najhorším, pretože bola do veľkej miery voči zahraničným investorom zatvorená.
Graf: Obchodovanie juanu voči americkému doláru
Ľudová banka Číny
Podobne ako Federálny rezervný systém v Spojených štátoch, centrálna banka v Číne stanovuje úrokové sadzby, ktoré môžu riadiť ekonomiku, čo môže ovplyvniť aj hodnotu meny.
Čínska ľudová banka (PBOC) tiež používa iné nástroje, ako určovanie toho, aký objem peňazí musia čínske banky udržiavať vo svojich rezervách.
PBOC funguje inak. Nie je nezávislá od vládnucej komunistickej strany, takže nakoniec ohľadom rozhodnutia menovej politiky prijme svoje pokyny od najvyšších predstaviteľov Číny.
Centrálna banka je známa tým, že na podporu čínskeho juanu zasahuje na trhoch buď prostredníctvom štátnych bánk, alebo využije svoj obrovský objem cudzích mien.
Súvisiace: Čínsky jüan opäť padá. Prichádza menová vojna?
Takisto občasne príde s príležitostným veľkým prekvapením, ako keď v roku 2015 prišla s veľkým znehodnotením čínskeho juanu.
Yao poznamenal: “PBOC je stále významným hráčom na devízovom trhu,” … “Podobný druh zásahov u Fedu, Európskej centrálnej banky alebo Centrálnej banky Japonska neuvidíte.”
Nedávny prepad čínskeho juanu
Napriek schopnosti Číny zohrávať významnú úlohu v tom, ako sa juan obchoduje, analytici sú skeptickí, keďže politikom sa nedarilo zabrániť nedávnemu pokles meny voči doláru a ostatným hlavným menám.
Je známe sa, že rozširujúca sa obchodná vojna voči USA a obavy zo spomalenia čínskeho hospodárstva by mohli posunúť juan nižšie v čase, kedy Federálny rezervný systém neustále vykonáva zvyšovanie úrokových sadzieb. Touto politikou sa americký dolár stáva pre investorov atraktívnejším, čo ich prinúti predať iné meny.
Aj keď slabší juan znižuje cenu čínskych vývozov a pomáha kompenzovať vplyv amerických ciel, analytici tvrdia, že Peking sa v súčasnosti viac zaujíma o podporu juanu. Poukazujú na nedávne opatrenie zavedené čínskymi orgánmi, ktoré spôsobilo, že je drahšie staviť proti mene.
Viraj Patel, ktorý je analytikom pre devízové stratégie investičnej banky ING poznamenal: Takéto kroky sú “signálom zámeru”, ohľadom toho, kde čínska vláda chce stabilnú menu.
Napriek tomu, že juan za posledných pár mesiacov prudko klesol, PBOC v nedávnych vyhláseniach poznamenal, že sa usiluje udržať udržať svoju menu na všeobecne stabilnej úrovni.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, NYTimes
Facebook komentár