Peking pripravuje čiernu listinu pre zahraničné spoločnosti, pretože napätie v obchode so Spojenými štátmi sa aj naďalej stupňuje.
Podľa dnešného vyhlásenia Ministerstva obchodu Číny: “Čínska vláda pracuje na vytvorení “zoznamu nespoľahlivých subjektov”, ktorý by zahŕňal zahraničné spoločnosti, jednotlivcov a organizácie.”
Podľa vyhlásenia, do zoznamu budú pridané spoločnosti, ktoré porušujú pravidlá trhu. Medzi ďalšie ciele patria firmy, ktoré blokujú dodania čínskym spoločnostiam z „nekomerčných dôvodov“ alebo inak poškodzujú ich záujmy.
Ďalej uviedli, že presné údaje o pláne budú oznámené čoskoro.
Prechod na vytvorenie čiernej listiny prichádza potom, čo Spojené štáty zasiahli spoločnosť Huawei zákazom vývozu, čím americkým spoločnostiam účinne zabránili v obchodovaní s týmto konkrétnym výrobcom smartfónov a telekomunikačných zariadení.
Súvisiace: Náklady na Trumpovu vojnu $1,4 miliardy (mesačne)
Trumpova administratíva uviedla, že Čína môže zariadenia spoločnosti Huawei použiť na špionáž. Huawei opakovane poprela, že by mohla predstavovať riziko, pričom uviedla, že tieto obmedzenia sú pokusom o jej vytlačenie.
Jude Blanchette, ktorý je vedúcim poradcom v oblasti riadenia rizík firmy Crumpton Group, povedal, že americké spoločnosti reagujú na hrozbu čiernej listiny tým, že sa dostali do režimu „triedenia“.
“Firmy následne prišli s reakciou, že s ňou nechcú mať nič spoločné,” avšak to nie je žiadny veľký problém,” poznamenal Blanchette, ktorý dodal, že americké podniky už hodnotia pravdepodobnosť, aké to bude mať pre ne následky, ak sa na ne bude zameriavať Peking.
Problémy spoločnosti Huawei
Americká kampaň proti Huawei – jednej z najvýkonnejších technologických spoločností v Číne, v priebehu tohto mesiaca dosiahla nové rozmery, keď ju Trumpova administratíva pridala do zoznamu spoločností, ktoré údajne podkopali americké záujmy.
To prinútilo kľúčových dodávateľov, ako je Google a ARM Holdings, aby obmedzili vzťahy s čínskou spoločnosťou, zatiaľ čo vedúci mobilný operátori v Spojenom kráľovstve a Japonsku oneskorili uvedenie smartfónov spoločnosti Huawei na trh.
Čierna listina Číny by sa tentokrát mohla zamerať na tie isté spoločnosti a postihovať ich za dodržiavanie zákazu USA.
Harry Broadman, bývalý obchodný vyjednávač USA, uviedol: “Zatiaľ presne neurčili o ktoré spoločnosti sa bude jednať, ale som si istý, že príde k odvete voči spoločnostiam, ktoré sa pridali k realizácií krokov vrámci kampane USA proti Číne,” … “Je jasné, že ich zameranie sa sústredí na firmy, ktoré majú čo dočinenia s ukončením spolupráce s čínskou firmou Huawei.”
Pre Huawei, ktorá mala snahy stať sa do konca roku 2020 celosvetovo vedúcou značkou v oblasti špičkových smartfónov, by tento zákaz mohol predstavovať existenčnú hrozbu.
Huawei v priebehu minulého roka od 13 000 dodávateľov kúpila komponenty a súčiastky v hodnote 70 miliárd dolárov. Z toho približne 11 miliárd dolárov bolo vynaložených na produkty od amerických firiem vrátane Qualcomm, Broadcom a Microsoft.
Súvisiace: Microsoft odstránil notebooky Huawei zo svojho internetového obchodu
Analytici už skôr predpovedali, že Čína by sa mohla v dôsledku zákazu voči spoločnosti Huawei zamerať na americké podniky. Dôvera medzi Spojenými štátmi a Čínou je nízka, keďže sa začínajú uplatňovať nové kolá sadzieb.
Nicholas Consonery, riaditeľ poradenskej skupiny Rhodium Group uviedol: “Čína vždy mala k dispozícií niekoľko účinných nástrojov, ktoré by mohla použiť na zacielenie voči zahraničným firmám.”
“Ide o to, že aktuálne sa nachádzame v období, kde sa odvetné kroky voči subjektom USA pôsobiacim v Číne stávajú pravdepodobnejšími.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNN, Yahoo
Facebook komentár