Cina_a_Goldman_Sachs_do_vyroby_USA_zainvestuju_5_miliard_2017

Máme tu alianciu Wall Streetu s Čínou, ktorá určite poteší amerického prezidenta Donada Trump.

Najbohatší štátny fond v Číne sa spojil so spoločnosťou Goldman Sachs, aby investoval najmenej 5 miliárd dolárov vo väčšine výrobných odvetví Spojených štátov. S týmto vyjadrením prišla osoba, oboznámená so situáciou.

Trump sľuboval oživenie amerického výrobného priemyslu a tento sľub ho poháňal v jeho výhre do Bieleho domu.

Spoločnosť China Investment Corp., známa ako CIC, požiadala spoločnosť Goldman Sachs, aby s ňou spolupracoval na súkromnom investičnom fonde, ktorý bude nasadzovať peniaze do výrobných, priemyselných, spotrebiteľských, zdravotníckych a iných podnikov USA.

Nie je jasné, v akých rozsahoch každá firma do fondu prispeje. Banka Goldman Sachs to odmietla komentovať, zatiaľ čo v CIC nebol okamžite nikto k dispozícii.

Informácie o partnerstve, ktoré prvýkrát priniesol The Wall Street Journal, prichádzajú v čase kedy generálny riaditeľ spoločnosti Goldman Sachs – Lloyd Blankfein a ďalší predstavitelia amerického obchodu s Donaldom Trumpom, počas tohto týždňa zrealizujú návštevy Číny a ďalších ázijských krajín.

CIC a Goldman Sachs by tak podľa správ mohli už počas tohto týždňa predstaviť investičný fond zameraný na výrobu v USA. Trumpov príchod do Pekingu je plánovaný na stredu, kde vykoná sériu stretnutí s čínskym prezidentom Xi Jinpingom.

Ako prezidentský kandidát a od nástupu do funkcie neustále kritizuje americký obchodný deficit s Čínou a ďalšími významnými krajinami. Biely dom uviedol, že zatiaľ čo v Pekingu chce Trump zdôrazniť svoje “odhodlanie hájiť ekonomické záujmy Ameriky”, rovnako tak aj “neudržateľnosť nekalých obchodných praktík Číny.”

Súvisiace: Ako prišiel Donald Trump k svojim peniazom?

CIC mala na konci roka 2016 neuveriteľné aktíva o objeme 813 miliárd dolárov, čím sa stala jedným z najväčších štátnych investičných fondov sveta.

Spoluprácou so spoločnosťou Goldman Sachs by Čína mohla dúfať, že sa jej umožní prejsť jednoduchšia cesta k zabezpečeniu regulačného súhlasu na investovanie do amerických podnikov. Problémy týkajúce sa národnej bezpečnosti spôsobili, že niektoré predchádzajúce čínske dohody boli odmietnuté americkým výborom pre zahraničné investície, keďže práve ten hodnotí prevzatia amerických spoločností zahraničnými subjektmi.

V septembri vláda Donalda Trumpa zabránila prevzatiu amerického výrobcu čipov, súkromnou spoločnosťou s väzbami na Čínu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNN

Facebook komentár