Čína vytvorila národnú agentúru, ktorá by mala podporiť úsilie zamerané na riešenie rastúcej obáv, kde odpad vo vesmírnom priestore predstavuje pre jej kozmické programy naozajstné hrozby.

Nová organizácia bola vytvorená kozmickou agentúrou Číny a Čínskou akadémiou vied, ktorá je výskumným orgánom vlády. Bude sa snažiť vyhľadávať a monitorovať vesmírny odpad, vrátane nefunkčných kozmických lodí, opustených častí nosných rakiet a iných nečistôt.

Xu Dazhe, ktorý je riaditeľom vesmírnej agentúry povedal, že táto organizácia bude analyzovať a sledovať trosky, vďaka čomu chce realizovať úsilie tejto krajiny v priestore. Je určená aj na lepšie využitie observatórií, ktoré môžu byť použité na monitorovanie odpadov v priestore.

V roku 2003 sa Čína stala treťou krajinou, po Rusku a USA, keďže vyslala do vesmíru človeka. Poznamenala, že chce v rokoch 2020 až 2022 začať prevádzkovať kozmické laboratórium; čo bude do roku 2030 slúžiť pre cesty na Mesiac; a posielanie bezpilotných lodí k preskúmaniu Marsu, avšak nie skôr ako v roku 2020 (po neúspešnom pokuse v roku 2013).

Súvisiace: Japonská firma postaví vesmírny výťah do roku 2050

Potenciálnym rizikom pre tieto plány je veľké množstvo odpadu,ktoré obieha okolo Zeme. Americká kozmická agentúra NASA odhaduje, že 20 000 kusov trosiek (väčšie ako softballová lopta) sa nachádza na obežnej dráhe Zeme. Pohybujú sa rýchlosťou až 7800 metrov za sekundu, čo je dostatočne rýchlo na to, aby vedeli poškodiť družice a kozmické lode. Keď Čína vyslala skúšobnú raketu na starú meteorologickú družicu v roku 2007, viedlo to k vytvoreniu viac ako 3000 kusov trosiek (uviedla NASA).

Čína začala sledovať a študovať priestor odpadkov v rámci spusteného plánu v roku 2000. Tento plán bol zameraný na opustené satelity z ich obežných dráh, ktorý mal pripraviť pôdu pre ďalšie štarty.

Táto krajina na obežnú dráhu vypustila až 129 zariadení, vrátane pilotovaných kozmických lodí a telekomunikačných družíc. Vedci uvádzajú, že trosky je vidno aj v okruhu 100 metrov od kozmických lodí, alebo satelitov o priemernom rozsahu 30-krát za rok. Taktiež varovali, že niektoré z plávajúcich odpadkov by mohli znovu vstúpiť do zemskej atmosféry, čo môže spôsobiť aj škody na zemi.

Tian Yulong, ktorý je vedúcim vedeckým pracovníkom pre vesmírny priestor poznamenal, že vesmírny odpad je výzvou pre vedcov z celého sveta.

V roku 1977 Sovietsky zväz vypustil prieskumný satelit s názvom Kozmos, ktorý nakoniec zlyhal a vstúpil do zemskej atmosféry 24. januára roku 1978. Rádioaktívne nečistoty zo satelitného šírenia v severnej Kanade viedli k nákladom na vyčistenie o objeme 14 miliónov dolárov.

Zdroj: Wall Street Journal

Facebook komentár