Cina_chce_este_viac_kontroly_nad_vzacnymi_zeminami

Čína sa pripravuje na sprísnenie ponuky skupiny nerastných surovín, avšak celosvetový technologický priemysel bez nich nebude vedieť prežiť.

Čínske štátne médiá uviedli, že vláda provincie Ťiang-si plánuje poskytnúť podporu pre skupinu Southern Southern Rare Earth Group (CSRE) – najväčšieho producenta ťažkých vzácnych zemín – „zvýšiť svoju moc a získať hlavný vplyv a rozhodovať nad zdrojmi tohto sektoru“.

Štátne noviny Securities Times informovali, že provincia Ťiang-si, kde sa produkuje väčšina ťažkých vzácnych zemín v Číne, zvažuje, ako posilniť úlohu štátom vlastnenej skupiny CSRE a povzbudiť „vysokokvalitný rozvoj“.

Správa zdôrazňuje ochotu Číny konsolidovať priemysel a posilniť kontrolu produkcie okolo vzácnych zemín, ktorú Peking považuje za silný vyjednávací prvok vrámci obchodnej vojny. Toto vyjadreni prišlo v predvečer kľúčového stretnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa a čínskeho prezidenta Xi Jinpinga na samite G20 v japonskej Osake.

Vzácne zeminy predstavujú 17 minerálov s magnetickými a vodivými vlastnosťami, ktoré pomáhajú napájať väčšinu elektronických zariadení. Vzácne zeminy sú dôležité pre výrobu smartfónov, tabletov a inteligentných reproduktorov.

Podľa vládnej agentúry US Geological Survey, Čína kontroluje viac ako 90% produkcie. Taktiež kontrolovala 80% trhu všetkých minerálov vzácnych zemín dovezených Spojenými štátmi v rokoch 2014 až 2017.

Výsledok stretnutia Trump-Xi v sobotu určilo pokračovanie v rozhovoroch, ohľadom obchodnej vojny, ktorá už tak poškodila celosvetovú ekonomiku a ublížila najmä technologických spoločnostiam.

Pri návšteve provincie Ťiang-si, čínsky prezident Xi v máji opísal vzácne zeminy ako dôležitý strategický zdroj. O niekoľko dní neskôr, najvyšší ekonomický analytik krajiny prišiel s vyhlásením, že pre Peking je sektor vzácnych zemín v oblasti obchodnej vojny veľmi dôležitou “kartou“.

Od návštevy čínskeho prezidenta Xi sa akcie spoločností vzácnych zemín v Číne zvýšili. Z piatkovej štátnej správy v médiách dostali ďalší veľký impulz.

Akcie spoločnosti Qingdao Huicheng Environmental Technology, ktorá produkuje vzácne zeminy – zeolity, vzrástli o 10% – maximum povolené na burze v Šen-čene.

Ďalšie tri banícke spoločnosti z oblasti vzácnych zemín obchodovaných na burze v Šen-čene taktiež získali 10%. V Hongkongu akcie čínskeho holdingu Rare Earth získali 5,7%, zatiaľ čo Rare Earth Magazine Technology Holdings rástla o 2%.

Analytici z Pacific Securities očakávajú, že Čína poskytne silnejšiu podporu priemyslu, ak sa Peking rozhodne obmedziť vývoz týchto minerálov do Spojených štátov.

Možné opatrenia zahŕňajú zlúčenie spoločností, zníženie závislosti priemyslu na medzinárodnom trhu a podporu širšieho využívania vzácnych zemín v priemyselných výrobkoch.

CSRE, jedna zo šiestich najväčších spoločností v Číne, vznikla v roku 2015 zlúčením troch firiem v provincii Ťiang-si. Peking má dlhodobý plán na zníženie celkového počtu hráčov na celkových šesť.

Analytici firmy Northeast Securities vo výskumnej správe vydanej v priebehu minulého mesiaca napísali: “Zámerom Číny je vytvoriť šesť obrovských skupín vzácnych zemín, medzi ktoré patrí skupina CSRE a China Northern Rare Earth Group, vďaka ktorým budú chcieť skonsolidovať priemysel a získať väčšie slovo na svetovom trhu.”

Dodali: “Konsolidácia priemyslu zvýši čínsku moc na ceny, optimalizuje prideľovanie zdrojov, zlepší výrobné technológie a pomôže chrániť životné prostredie.”

Súvisiace: Vzácne zeminy by mohli byť ďalšou oblasťou obchodnej vojny

Piatkové zisky z akciového trhu navýšili divoký rast, ktorá bol vidno v celom sektore od návštevy Xi v provincií Ťiang-si. Akcie spoločnosti JL Mag Rare-Earth, ktorá taktiež produkuje vzácne zeminy (permanentné magnetické materiály) za posledný mesiac vyskočili o viac ako 130%. Ďalšie veľké pohyby boli zaznamenané v akciách skupiny Jiangsu Jiuwu Hi-tech (o 46%) a BGRIMM Technology (o 26%).

Okrem ich využitia v elektronike sú vzácne zeminy životne dôležité pre mnohé z hlavných systémov obranných vojenských systémov, na ktoré sa Spojené štáty spoliehajú pri národnej bezpečnosti.

Podľa správy Pentagonu pripravenej pre amerického prezidenta Donalda Trumpa v minulom roku sa jedná o lasery, radary, sonary, systémy nočného videnia, navádzanie rakiet, prúdové motory a zliatiny pre obrnené vozidlá.

Čínske štátne médiá dali Washingtonu na javo využitie prípadného obmedzenia vývozu vzácnych zemín koncom minulého mesiaca, uverejňujúc nový komentár so slovami opatrnosti: „Nehovorte, že sme vás nevarovali“.

Čína tento sval predtým ohýbala. V roku 2010, po sporoch s Japonskom o napadnuté ostrovy, Čína prerušila vývoz vzácnych zemín do tejto krajiny.

Čína túto svoju výhodu už v minulosti využila. V roku 2010, po sporoch s Japonskom ohľadom napadnutých ostrovov, Čína do tejto krajiny prerušila vývoz vzácnych zemín.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Yahoo

Facebook komentár