Čína plánuje vybudovať technologický park za 13,8 miliardy jüanov (2,1 miliardy dolárov), ktorý sa bude venovať rozvoju umelých inteligencií (AI). S týmto vyjadrením počas dnešného dňa prišla tlačová agentúra Xinhua.
Areál budov bude postavený do piatich rokov a bude sa nachádzať v predmestskej štvrti Mentougou, v západnom Pekingu. Rozloha bude pokrývať 54,87 hektátov.
Technologický park bude sídlom približne 400 podnikov a očakáva sa, že vytvorí ročnú hodnotu produkcie o objeme približne 50 miliárd juanov.
Centrom nového parku budú vysokorýchlostné veľké dáta, cloud computing, biometria a takzvané hlbšie vzdelávanie, ktoré sú súčasťou umelej inteligencie (AI). Podľa agentúry Xinhua by taktiež mal poskytovať mobilný internet 5G, super počítače a služby okolo cloudu.
Súvisiace: Čína sa chce stať top krajinou v oblasti umelej inteligencie
Tieto správy nasledujú po júlovom (2017) oznámení čínskej vlády, v ktorom sa stanovili plány, pomocou ktorých sa Čína do roku 2030 stane svetovým lídrom v oblasti umelej inteligencie (AI), s cieľom dosiahnuť rozmer tohto priemyslu na úrovni 1 bilióna jüanov.
Čína chce do roku 2025 urobiť “zásadný prielom” v technológii okolo oblasti umelej inteligencie.
Vláda v Pekingu dúfa, že pomôže urýchliť komercializáciu umelej inteligencie v Číne, najmä v oblastiach, ako sú inteligentné mestá, ale taktiež sa uvažuje nad rozsiahlymi investíciami v oblasti svojich vojenských schopností, čo by mohlo znepokojovať širšie medzinárodné spoločenstvo.
USA to už vzali na vedomie. Nedávna správa Pentagonu ukázala, ako je Washington je znepokojený čínskymi firmami, ktoré investujú do začínajúcich podnikov (start-upov) v USA, čo naznačuje, že v tejto oblasti by mohli byť potrebné prísnejšie kontroly.
Vláda USA v utorok neschválila fúziu o objeme niekoľkých miliónov dolárov, medzi firmou MoneyGram a Ant Financial, ktorá je pobočkou čínskeho gigantu okolo internetových služieb, známeho ako Alibaba.
Niektorí odborníci vrátane známeho predstaviteľa z oblasti rizikového kapitána – Jim Breyerho prirovnali konkurenciu medzi USA a Čínou v oblasti umelej inteligencie (AI) k “vesmírnym pretekom 50. rokov”. Uviedol však, že USA v tom budú pred Čínou.
Súvisiace: Ako chce Čína poraziť USA v technológiách?
Breyer počas novembrového rozhovoru poznamenal: “Nemyslím si, že budú (Čína) číslom jedna, lebo si myslím, že v Silicon Valley stále existuje veľmi vysoká úroveň géniov a tvorivosti, ktorá pretrváva a bude mať vždy navrch.”
Agentúra Xinhua uviedla, že park v Pekingu bude vyvinutý skupinou Zhongguancun Development Group, ktorá bude hľadať partnerstvo s čínskymi a zahraničnými univerzitami, výskumnými ústavmi a veľkými podnikmi, kde ich cieľom je vytvoriť priestory pre niekoľko výskumných uzlov. Zároveň bude zahŕňať laboratóriu umelého spravodajstva “na národnej úrovni.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Reuters, WSJ
Facebook komentár