Kalifornia zažíva jedno zo svojich najvážnejších období sucha v histórií a jej miestne samosprávy prišli zo špeciálnou stratégiu, k úspore vody: treba do nadrží nasypať veľké množstvo čiernych plávajúcich plastových lôpt.
Počas posledných pár rokov, mestá po celom štáte rozmiestňovali milióny “čiernych lôpt” do svojich vodných nádrží, aby tieto plastové lopty zaťažili vodu a zároveň odpudzujú zvieratá a chráni pred nečistotami, ktoré by priniesol vietor alebo dážď.
Výsledkom ich vypušťania je naozaj zaujímavá scéna: paľba čiernych guličiek, ktoré sa prevdepodobne nikdy nezastavia.
Mestské zásoby vody obsahujú bromid a chlór, ktoré pri reakcií so slnečným svetlom tvoria rakovinotvorný bromičnan. Čierne plastové loptičky tienia vodu pred dopadom slnečných lúčov a tejto reakcií zabraňujú. V menšej miere taktiež v suchom zužovanom štáte spomaľujú vyparovanie vody.
Súvisiace:
Kalifornií zostáva voda len na jeden rok
Svet bude mať v roku 2030 až o 40% menej vody
Úradníci v Los Angeles prišli na tlačovú konferenciu s informáciou, že tieto čierne gule ročne ušetria okolo 300 miliónov galónov vody ročne. Samozrejme, že to nie je nič v porovnaní s so spotrebovanou vodou v celom Los Angeles počas júna tohto roka o objeme 13,6 miliardy galónov.
Agentúra ochrany životného prostredia poverila, že všetky zásobníky keby boli zakrytými, odhadované náklady na pokrytie 708 200 m² by boli vo výške $ 300 miliónov. Ale vďaka týmto čiernym loptám ich náklady boli vo výške len 34,5 miliónov dolárov.
Môžu byť taktiež recyklované a očakáva sa, že vydržia zhruba 10 rokov.
Viac vo videu:
Facebook komentár