Nebolo by skvelé vlastniť kryštáľovú guľu? Spôsob, ktorým možno vidieť do budúcnosti a zistiť, či ste práve urobili geniálne rozhodnutie ale oľutovania hodnú chybu?
Ľudia na tomto zozname by istotne takú použili.
Technologický priemysel je zahádzaný príbehmi ľudí robiacich voľby, ktoré by ich stáli stovky miliónov alebo dokonca miliárd dolárov.
Nolan Bushnell mohol vlastniť tretinu spoločnosti Apple
Zakladateľ spoločnosti Atari, Nolan Bushnell, odmietol možnosť investovania $50 000, do počiatočného kapitálu Apple. Bushnell bol v Atari jednym z prvých šefov Stevea Jobsa. Ak by Bushnell povedal áno, vlastnil by tretinu Apple, spoločnosti, ktorá je dnes cenená na viac ako 400 miliárd dolárov.
Ronald Wayne by dnes mal hodnotu 40 miliárd dolárov
Ronald Wayne, tretí spoluzakladateľ spoločnosti Apple, predal svoj 10% podiel za 800 dolárov dva týždne po ich vydaní. Neskôr dostal 1500 dolárov za vzdanie sa všetkých nárokov na vlastníctvo. Ak by si ho ponechal, malo by dnes hodnotu 40 milárd dolárov.
Výkonný raditeľ HP povedal Wozniakovi nie 5 krát
Späť v sedemdesiatých rokoch pracoval Steve Wozniak pre dizajnovanie inžinierskych kalkulačiek Hawel-Packard. Vo svojom voľnom čase vytvoril počítač, ktorý by sa neskôr stal počítačom číslo jeden v Apple.
Päťkrát, prosil Woz vedenie HP, vedené vtedy Johnom Youngom, vyrobiť jeho počítač. Povedali nie. A tak odišiel z HP aby rozbehol spoločnosť z názvom Apple so svojim kamarátom Stevom Jobsom.
Joe Green poslúchol radu otca a povedal nie Facebook-u
Spolubývajúci Marka Zuckerberga na vysokej škole, Joe Green, odmietol ponuku Marka Zuckerberga pomôcť mu začať s Facebookom.
Keď obaja boli na Harwarde, vytvorili hlasovaciu webstránku Facemash v štýle Hot-or-Not, ktorá ich dostala do problémov s univerzitou. Keď sa Zuck opýtal Greena na pomoc s Facebookom, Greenov otec odradil svojho syna od spolupráce na ďalšom projekte s Zuckom.
Ak by sa Green pripojiil k spoločnosti v tých skorých začiatkoch, myslí si, že by mal okolo 5% akcií, ktoré by mali dnes hodnotu 3 miliardy dolárov.
Battery Ventures sa zľakli financovania stránky Facebook.
Facebook sa začal v Zuckerbergovej harvardskej internátnej izbe. A mohol ostať v Bostonskej oblasti ak by Battery Ventures, firma investujúca do rizikového kapitálu založená v Bostone neodišla z rokovaní s Zuckerbergom v roku 2004.
Battery Ventures partner Scott Tobin, ktorý bol prítomný na tomto stretnutí neskôr nazval Facebook “najväčšou rybou, ktorá kedy odplávala“.
Bessmer VC David Cowan sa vyhol stretnutiu so zakladateľmi Google.
Niekoľko rokov nazad, tech investor spoločnosti Bessemer Venture Partners publikoval to, čo nazval ich “anti-portfóliom.“ Je to zoznam spoločností, do ktorých mohli investovať, ale neinvestovali. Bol to svieži a zaujímavý pohľad na svet VC.
Jedným z najlepších príbehov je, ako partner, David Covan, zmeškal čancu investovať v Google. Cowanova vysokoškolská kamarátka, Susan Wojcicki prenajala svoju garáž Sergeyovi Brinovi a Larrymu Pageovi ako prvú kanceláriu Google. Snažila sa aby sa Cowan s nimi stretol.
Namiesto toho, sa Cowan starostlivo vyhol garáži a práci s dvoma spoluzakladateľmi.
Viddyho Brett O’Brien odišlo od od neovereného 100 miliónového výkupu.
Spustenie Brett O’Brienovho projektu Viddy minulú jar bolo senzáciou. Aplikácia Instagram zdieľajúca fotografie bola práve získaná Facebookom za 1 miliardu dolárov, a Viddy- často nazývaná “Instagramom pre videá“- mala okolo 30 miliónov používateľov mesačne.
Twitter sa údajne zaujímal o kúpu spoločnosti za hodnotu okolo 100 miliónov dolárov, ale Viddy odmietlo. (O´Brien odmieta tieto správy hovoriac, že rozhovory s Twitter neprešli do ponuky.)
Príliš zlé, že O’Brien nedoviedol Twitter k ponuke. Popularita Viddy sa odvtedy posunula prudko nadol a O´Brien stratil svoje miesto výkonného riaditeľa.
Mike Lazaridis si myslel, že BlackBerry Storm by mohol čeliť iPhonu.
Je to 6 rokv, čo Apple vypustil svoj meniaci pravidlá hry Iphone a Blackberry iba teraz prichádza s hodnovernou výzvu, BlackBerry 10.
Všeobecný súhlas hovorí, že je to aj tak príliš málo a príliš neskoro.
V roku 2008 bol moment, kedy sa BlackBerry, vtedy známy ako Výskum v Pohybe, mohol zachrániť. Jeho používatelia boli fanaticky lojálni a čakali na dotykový displej BlackBerry Storm. Ale Storm bol chybový a náročný na používanie, posielajúc ich do rúk Apple.
Spoluzakladateľ RIM Mike Lazaridis odstúpil z postu výkonného riaditeľa na konci roku 2011 a posledne skončil aj na úrovni Blackberry riaditeľov, pretŕhajúc svoje posledné spojenie so spoločnosťou.
Jerry Yang vyhnal Microsoft a jeho 44 miliárdovú ponuku
Výkonný riadieľ Yahoo Jerry Yang neslávne odmietol pounuku 31 dolárov za akciu a celkovo 44,6 miliardovú ponuku od Microsoft v roku 2009.
Mnoho akcionárov bolo neštastných a chceli predať svoje akcie v Yahoo.
Celá dráma poslala Yahoo špirálovo nadol na roky. Iba teraz, s bývalou vedúcou Google, Marissou Maye vo vedení Yahoo, si konečne polepšili s akciami obchodovanými na úrovni približne okolo polovice roku 2000.
Jendako, kto vie ako by trh s prehliadačmi vyzeral dnes, ak by sa druhý a tretí internetový prehliadač spojili v roku 2009?
Groupon Andrew Mason-a odmietol 6 miliardovú ponuku od Google.
Andrew Mason odmietol $6 miliardovú ponuku kúpy od spoločnosti Google.
Namiesto toho sa rozhodol pre Groupon ponuku verejnosti.
IPO vzrástla na $700 milliónov, a spoločnosť bola rýchlo ocenená na viac ako 12 miliárd dolárov. Ale trh sa rýchlo nasýtil po tom, ako Groupon pochybil v prognózach svojich príjmov a bojoval so svojim účtovníctvom. Mesiac dozadu, Mason oznámil,že bol vyhodený, a spoluzakladateľ Eric Lefkofsky a člen vedenia Ted Leonsis sa stali výkonnými riaditeľmi.
Preložila: Marcela Kubušová
Zdroj: BusinessInsider.com
Facebook komentár