Kolaps medzinárodného cestovného ruchu vzhľadom k pandémií koronavírusov môže stať svetovú ekonomiku aj počas tohto roka až 2,4 bilióna dolárov, keďže nerovnomerné zavádzanie vakcín devastuje rozvojové krajiny, ktoré sú vysoko závislé od zahraničných návštevníkov.
V nedávno zverejnenej správe sa Na konferencii OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD) uvádza, že dokonca aj pri zaočkovaní väčšej časti svetovej populácie sa ukazuje, že ekonomický dopad pandémie na cestovný ruch je závažnejší ako jej najhoršie predpovede spred 12 mesiacov.
Štúdia zdôrazňuje, aká nákladná bude nerovnosť vakcín pre svetovú ekonomiku, pričom straty v cestovnom ruchu len v tomto roku dosiahnu 1,7 až 2,4 bilióna dolárov, aj napriek očakávanému odrazu v cestovaní v krajinách ako Francúzsko, Nemecko, Spojené kráľovstvo a USA.
Podľa správy, ktorá bola vypracovaná spolu so Svetovou organizáciou cestovného ruchu OSN (UNWTO), by rozvojové ekonomiky mohli v tomto roku čeliť až 60% podielu svetových strát HDP, alebo zásahu v objeme až 1,4 bilióna dolárov.
Prepad v oblasti cestovného ruchu by mohol svetovú ekonomiku stáť v rokoch 2020 a 2021 až 4,8 bilióna dolárov, čo by chudobnejším krajinám spôsobilo zásah v objeme 2,9 bilióna dolárov.
Analýza zohľadňuje aj straty v odvetviach, ktoré dodávajú cestovnému ruchu potraviny, nápoje, ubytovanie a dopravu, ale neodráža balíčky ekonomických stimulov, ktoré môžu zmierniť dopad pandémie.
Vo vyhlásení UNCTAD sa uvádza: „Rozvojové krajiny niesli najväčšiu časť dopadu pandémie na cestovný ruch,“ … „V roku utrpeli najväčšie zníženie počtu turistov prichádzajúcich v roku 2020, ktoré sa odhaduje na 60 až 80%.“
Súvisiace: Covid-19 v bohatých krajinách zničil 22 miliónov pracovných miest
Napriek zmierneniu obmedzení a oživeniu cestovania v niektorých častiach sveta, kríza cestovného ruchu ani zďaleka nekončí. Polovica expertov, s ktorými diskutovala UNWTO, vidí návrat medzinárodného cestovného ruchu na úroveň roku 2019 až v roku 2024 alebo neskôr.
Online publikácia Our World in Data uvádza, že len 10% podiel svetovej populácie je úplne očkovaných.
Aj v krajinách s vysokou mierou zaočkovanosti, ako je napríklad Spojené kráľovstvo, naďalej platia cestovné obmedzenia kvôli obavám z nárastu počtu prípadov v rámci vysoko prenosného variantu Delta. Vyhliadky sú oveľa horšie pre krajiny s oveľa menším počtom zaočkovaných osôb – jedná sa najmä o veľmi chudobné krajiny.
UNCTAD pre tento rok predpovedá 75% zníženie počtu turistov prichádzajúcich do krajín s nízkou zaočkovanosťou v porovnaní s 37% znížením v krajinách, kde je zaočkovaných viac ako 50% ich populácie.
Najväčší dopad bude mať na krajiny ako Turecko, Ekvádor a Južná Afrika a na ostrovy vrátane Maldív a Svätej Lucie. Veľké časti Ázie a Oceánie sú tiež vážne zasiahnuté, zatiaľ čo severná Amerika, západná Európa a Karibik sú podľa správy zasiahnuté najmenej.
Celkovo sa očakáva, že krach v cestovnom ruchu v priemere spôsobí 5,5% zvýšenie nezamestnanosti v rámci nekvalifikovanej pracovnej sily. Podľa odhadov UNWTO je v stávke 100 až 120 miliónov pracovných miest v oblasti priameho cestovného ruchu, z ktorých mnohé patria mladým ľuďom, ženám a neformálnym zamestnancom.
Súvisiace: Grafy: Ázia je v očkovaní proti Covidu ďaleko za USA a Európou
Vo vyhlásení generálny tajomník UNWTO – Zurab Pololikashvili, uviedol: „Cestovný ruch je záchranným lanom pre milióny ľudí a pokrok v očkovaní na ochranu komunít a podporu bezpečného opätovného uvedenia cestovného ruchu do života je zásadný pre obnovenie pracovných miest a vytvorenie potrebných zdrojov, najmä čo sa týka rozvojových krajín.“
Hlavnou prekážkou pri zotavovaní sa v cestovnom ruchu je podľa správy nerovnomerná dostupnosť vakcín a nízky počet zaočkovaných ľudí v mnohých krajinách. Prekážkou sú aj cestovné obmedzenia, pomalá kontrola vírusu, dôvera cestujúcich a negatívne ekonomické prostredie.
V správe sa uvádza, že s cieľom prinútiť ľudí znovu cestovať, by krajiny mali lepšie koordinovať cestovné požiadavky a uľahčiť cestovanie napríklad schválením spoločných štandardov pre lacné a spoľahlivé testovanie voči koronavírusom.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár