Vyjadrenia generálnych riaditeľov automobiliek Chrysler Group a Tesla Motors – dvoch najotvorenejších riaditeľov v automobilovom priemysle, si začali vymieňať názory ohľadom pomoci, ktorú každá z nich dostala od federálnej vlády.
V stredu spoločnosť Tesla splatila svoju pôžičku o hodnote 465 miliónov amerických dolárov s nízkym úrokom od US Department of Energy, takmer 10 rokov pred plánom. A v oznámení tejto správy si automobilka vzala na mušku automobilky Chrysler a General Motors, ako obe v roku 2009 dostali federálnu pomoc, ako súčasť ich reorganizácie pred úplným bankrotom.
Elon Musk, šéf automobilky Tesla povedal: “Po tejto platbe, bude Tesla jedinou americkou automobilovou spoločnosťou, ktorá plne splatila peniaze vláde.”
Chrysler je na čele s legendárnym šéfom automobilky Fiat – Sergiom Marchionnem, ktorý nebol moc spokojný s týmto vyhlásením. Rýchlo prišiel z jedným jeho vlastným vyjadrením, že Chrysler v skutočnosti zaplatí svoj úver a to čoskoro.
“Je to celkom dobre známe, že … Chrysler Group LLC splatí (v plnej výške a so záujmom) americkej a kanadskej vláde úvery, viac ako šesť rokov pred plánovaným termínom.”
Chrysler pokračovala so skrytou prestrelkou do elektromobilov, kde ukončil poznámky vetou – “Otázka: Je to krátka pamäť, alebo skrat”
Ale vyhlásenie Chrysleru uviedlo len časť týchto vyjadrení.
Je pravda, že Chrysler splatil vládnu pôžičku vo výške 5,9 miliárd dolárov, ktorú dostal ako súčasť väčšej záchrany tejto americkej spoločnosti.
Chrysler mal dobrý dôvod splatiť túto pôžičku: Spoločnosť platila 7% až 14% úrokov z úveru. Marchionne sa raz posťažoval na tieto ” gaunerské” úrokové sadzby, no neskôr sa za to ospravedlnil.
Ale Chrysler nesplatiť zvyšok celej pomoci, ktorú dostal vo výške 12,4 miliardy dolárov. Namiesto toho ministerstvo financií dostalo akcie automobilky Chrysler. A keď ministerstvo financií nakoniec predalo tieto akcie späť Chrysleru v roku 2011, čím dosiahlo stratu o hodnote zhruba 1,3 miliardy dolárov.
Je pravdepodobné, že americká vláda prišla o peniaze, aj cez záchranu automobilky General Motors.
Požiadali sme o komentár Muska, kde mal uvedené, že je prvou americkou automobilkou, ktorá splatila úver vláde a poznamenal, že Chrysler je jednotka talianskej automobilky Fiat.
Ale Musk odpovedal pravdepodobne nesprávne. Fiat a Chrysler sú stále samostatné podniky, a spláca úver Fiatu, ale on nie je ani väčšinovým vlastníkom Chrysleru. A GM bola vždy automobilkou USA.
Marchionne je zriedka niekým, kto by ticho sedel. Dáva verejné vyjadrenia omnoho častejšie, ako iný manažéri automobilového priemyslu, ako aj k prezidentovi únie – United Auto Workers, alebo podmienkam finančnej pomoci, ktorú jeho spoločnosť dostala. Marchionne dokonca sa negatívne vyjadril na svoje vlastné výrobky, keď raz nazval jedno vozidlo Chrysleru ” ohavnosť. ” Prišiel si taktiež dlhotrvajúcou vojnu slov s manažérmi Volkswagenu, kde ich nazval “hanebnými”, ako sa ho snažili odstrániť z vedenia skupiny Európskeho obchodného automobilového priemyslu.
Tesla je predovšetkým, len verejne obchodovaná automobilka, ktorá vyrába automobily iba na elektrický pohon. On taktiež už napádal v tomto odvetví silnú autorizovanú štruktúru, cez ktorú iné automobilky predávajú svoje vozidlá.
Ale Musk získal fanúšikov v sektore, vrátane analytikov, ktorí udržujú zvýšenie cieľovej ceny za akcie Tesla a vplyvnej skupiny Consumer Reports, ktorá uviedla, že Model S je najlepšie auto, ktoré bolo kedy testované.
Úver Ministerstva energetiky pre spoločnosť Tesla nebol podobný záchranám automobiliek GM a Chrysler. Pred finančnou krízou bol vytvorený program počas Bushovej administratívy pre automobilový priemysel, ktorý bol na pokraji zrútenia. Je navrhnutý tak, aby podporovali rozvoj zelenej energie, ako sú automobily na alternatívne palivá a solárnu energiu. Tesla dostala v tejto pôžičke úroky v rozmedzí 1% až 3% finančných prostriedkov, ktoré dostala.
Energetický program utrpel viac zlyhaní, ako úspechov, vrátane bankrotu výrobcu solárnych panelov Solyndra , ktorý si z programu požičal 527 miliónov dolárov. Ďalším „zbohatlíkom“ bola elektrické automobilka Fisker, ktorá dostala 192 miliónov dolárov. Firma Fisker má aktuálne v podstate zastavil všetky operácie a minula prvú plánovanú platbu a je pravdepodobné, že splácať úver nebude.
Zdroj: WashingtonPost.com
Facebook komentár