Myslím si, že väčšina z vás si uvedomuje že zlato má na trhu svoje vlastné pravidlá. Na rozdiel od iných kovov ako sú železo, cín alebo hliník. Hodnota zlata však nemá nič spoločné s jeho užitočnosťou alebo nedostatkom. Ľudia uprednostňujú tento žltý kov najmä kvôli jeho kráse a ľahkému spracovaniu. Neuvedomujú si však, že je takmer nepoužiteľní pri vytváraní elektrickej energie a je úplne chemicky inertný.
Zlato je takpovediac chemický “nudné”, no aj napriek tomu je najcennejším kovom na trhu. Toto je záver Andrea Sella, uznávaného profesora z fakulty chémie na Londýnskej univerzite. V roku 2013 sa zúčastnil rozhovoru pre BBC World Service, kde novinára Justina Rowlatta previedol všetkými 118 prvkami periodickej tabuľky. Vyjadril sa, že zlato je najlepším kandidátom aby sa stal menou akejkoľvek hodnoty.
Súvisiace: Prečo Bitcoin nikdy nenahradí zlato?
Poukazuje na to, že tak ako ľudia posudzujú zlato, takto môžme vyradiť z periodickej tabuľky rôzne prvky. Napríklad plyny, halogény a kvapaliny ako napríklad hélium, fluór a ortuť. Nikto predsa nechce nosiť fľaše bezfarebného plynu, alebo v prípade ortuti a brómu jedovaté látky. Tiež môžme vylúčiť prvky prírodných alkalických kovov ako sú horčík a bárium vzhľadom k ich rýchlej reakcií a výbušnosti. Karcinogénne a rádioaktívne prvky ako urán a plutónium sú príliš nepraktické a nestabilné, rovnako ako syntetické prvky, ktoré existujú len momentálne v laboratórnych pokusoch – napríklad seaborgium a einsteinium.
Takýmto spôsobom môžme obísť ďalších 49 tranzitných kovov ako sú titán, nikel, cín, olovo, hliník a podobne. Každý z týchto prvkov ma však jeden spoločný problém, pre ktorý by sme ich mohli hromadne vylúčiť z pomedzi kandidátov na menu. Väčšina z nich je veľmi ťažká na tavenie (titán), príliš krehká na mince (hliník), príliš korózna (meď), a tiež je problémom prebytok (železo).
Po týchto vyraďovacích kolách nám zostalo len osem kandidátov, vzácnych kovov: platina, ródium, irídium, osmium, ruténium, striebro a zlato. Všetky sú atraktívne ako mena, ale okrem striebra a zlata sú príliš zriedkavé.
Striebro a zlato
Prečo ma zlato nad striebrom navrch? Je to jednoducho opäť jeho chemická inertnosť. Na rozdiel od svojho bieleho bratranca, zlato neznečistíte. Nijako nereaguje na vodu ani vzduch. Preto je najlepším kandidátom na menu. Už staroveký ľudia to chápali, a myslím že ani dnes to nehodlá nikto meniť.
“Ja vidím zlato ako hlavnú globálnu menu.”
Toto sú slová bývalého riaditeľa Americkej centrálnej banky Alana Greenspana, ktorý to rozprával svetovej rade pre zlato pre zimnú edíciu “Zlatého investora” pre rok 2017.
“Je to jediná mena spolu so striebrom, ktorá nepotrebuje podpísanie protistrany. Zlato však bolo vždy viac cenené ako striebro. Nikto totiž neodmietne zlato ako platidlo. Úverové nástroje a fiatova* mena závisia od bonity zmluvnej strany. Zlato a striebro sú jedinou menou ktorá má vnútornú hodnotu. Vždy patrili medzi cenné komodity, už keď ich razili v Malej Ázií v roku 600 pnl.”
Súvisiace: Aký by mal byť pomer ceny zlata a striebra?
Práve teraz, po prvýkrát v histórií ľudstva sú svetové meny voľne plávajúce, čo znamená že nie sú kryté ničím hmatateľným. Je to dôsledkom dnešnej ekonomiky a svetového dlhu, ktorý za posledné roky lámal astronomické rekordy a ohrozuje tak stabilitu globálnej ekonomiky. Ako sme videli podobný prípad v Zimbabwe, Venezuele a inde, kde národná mena veľmi prudko stratila svoju hodnotu a stala sa doslova bezcennou. Rodiny a ľudia ktorí nemali svoje bohatstvo uložené v skutočnom majetku, ako napríklad zlato alebo nehnuteľnosti, stratili všetko.
To je dôvod prečo odporúčam 10% podiel v zlate, s 5% podielom vo fyzickom zlate (mince, tehly, šperky) a ďalších 5% v akciách zlata, podielových fondoch a ETF.
(Fiat mena – peniaze v obehu, bez vnútornej hodnoty, ktoré nie sú kryté drahými kovmi.)
Preložil: Martin Pavolko
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, WSJ
Facebook komentár