Pred pár dňami som sledoval Petra Schiffa na Yahoo Tech Ticker. Zvyčajne sa s ním zhodnem, ale tento krát  som nesúhlasil s jeho názormi na zlaté akcie. Odporúčal nakúpiť GDX  (index producentov zlata), keďže akcie „large-caps“ (spoločnosti s vysokou trhovou kapitalizáciou nad 5 mil. USD) sa v dôsledku poklesu zlata zhodnotili. Takisto tvrdil, že tzv. „junior“ ťažobné spoločnosti (malé spoločnosti vytvárané na vyhľadávanie (nie ťažbu) nerastných ložísk, pri financovaní svojich aktivít sa musia spoliehať predovšetkým na kapitálové trhy) teoreticky nemajú šancu na úspech. Nepopieram, že tieto slová môžu byť pravdivé a nahrávať v jeho prospech v nasledujúcich mesiacoch či rokoch.

Avšak realita je v súčasnosti taká, že akcie zlatých „large-caps“ zlato nepredbiehajú, a ak chcete zarábať, „large-caps“ sú naozaj zlou voľbou. Na túto tému napísal vynikajúci komentár Steve Saville (čítaj tu). „Large caps“ ťažobné spoločnosti (najväčšie firmy na trhu, svoje príjmy generujú z produkcie a predaja komodity, ktorú sami ťažia) sa v praxi usilujú nahradiť rezervy a rastovú produkciu. Čím ste totiž väčší, tým viac nových zdrojov musíte nájsť a váš biznis (výskum, ťažba, produkcia) sa tak stáva kapitálovo náročnejším. Aj keď je pravdepodobné, že „large-caps“ v budúcnosti porastú, predpokladať, že prekonajú zlato, je veľmi nebezpečné. Popieralo by to totiž históriu. Ako ukazuje nasledovný  graf, úplne predbehnúť zlato nemôžu dokonca ani nezaistené „large-caps“. Bez ohľadu na hlavné dná v roku 2001 a neskôr v roku 2008, pomer HUI/zlato mal v zásade klesajúcu alebo stagnujúcu tendenciu.



Všimnite si však nedávne posilnenie pri GDJX aj TGLDX (Tocqueville Gold Fund). Ak je vašim zámerom konzistentnejšie zhodnotenie, investujte do „junior“ ťažobných spoločností alebo John Hathaway´s Fund a GDX sa vyhnite úplne.

Nášmu indexu 25 akcií (so zameraním na „junior“ spoločnosti) sa darilo celkom dobre v nominálnych aj v reálnych hodnotách. Nasledujúce dva grafy vypovedajú o reálnom vývoji.

Nie som si istý, o ktorých „junior“ spoločnostiach rozprával Peter Schiff, ale tie, ktoré sledujeme my, si viedli veľmi dobre. Je teda viac než jasné, že „junior“ spoločnosti sú tou správnou investíciou, ak chcete rast a prosperitu. Pri komparácii so zlatom môžeme skonštatovať, že zatiaľ čo „junior“ spoločnosti boli schopné držať s ním krok, HUI (GDX) nedobehol ani polovicu jeho straty. Pri vzájomnom porovnaní „junior“ spoločností a HUI zas vidíme, že to boli práve „junior“ spoločnosti, kto zaznamenal významnejší rast.

Jedným z dôvodov tejto situácie je rastúci počet prevzatí. Nejde o žiadne prekvapenie, keďže to čakali viacerí analytici. Hlavní hráči na trhu preberajú perspektívne podniky a väčšie „junior“ spoločnosti zas preberajú tie menšie. Deje sa to širokospektrálne. Jednoducho povedané, väčšinou je pre spoločnosť oveľa jednoduchšie a nákladovo efektívnejšie rásť a maximalizovať svoju trhovú hodnotu prostredníctvom akvizície než prostredníctvom vlastného výskumu a vývoja. A práve toto robí z mnohých „junior“ spoločností horúceho kandidáta na prevzatie.

Takto boli napríklad nedávno na naše odporúčanie prevzaté dve z piatich „junior“ spoločností. Našim zámerom je vyhľadávať kvalitné podniky, ktoré ponúkajú nielen hodnotu, ale vzhľadom na technológie, ktorými sa prezentujú, aj silný rastový potenciál. Ak sú takéto spoločnosti prevzaté, pre obe strany to predstavuje veľký bonus.

Ak ste teda investormi do drahých kovov hľadajúcimi rast, gro vašich investícií by mali tvoriť práve „junior“ ťažobné spoločnosti. Zabávanie sa s GDX alebo portfólio pozostávajúce predovšetkým z „large-caps“ vás pravdepodobne sklame. Našimi službami sa usilujeme viesť investorov smerom k akciám, ktoré ponúkajú nielen hodnotu, ale aj rastový potenciál. Tak ako to bolo pri našich prvých dvoch „junior“ spoločnostiach, ktoré boli prevzaté.

Zdroj: TheDailyGold

Facebook komentár