O stave ekonomiky môžete toho povedať dosť už len z pohľadu na obálky celonárodných magazínov. Alebo možno lepšie povedané prehliadnutím si magazínov môžete získať dobrú predstavu o tom ako väčšina Američanov vníma stav ekonomiky.
S fanfárami Newsweek magazín v apríli prehlásil že „Amerika je späť! (Pozoruhodný prípeh obratu našej ekonomiky)“ keď vytruboval to čo bolo Keynesiánmi široko vnímané ako legitímne oživenie ekonomiky založené na posledných vládnych údajoch. Takmer v rovnakom okamihu ako bolo predložené toto tvrdenie akciový trh urobil čelom vzad a májový „bleskový krach“opät rozkolísal ceny akcií a toto prinútilo mnohých ekonómov sa zamyslieť či sa trh nerúti do recesie s dvojitým dnom.
Obrázok 1 Magazín Newsweek ohlasuje návrat americkej ekonomiky
Takto prešli hlavné titulky z eufórie do zúfania. V júni dal BusinessWeek na obálku veľkého čierneho medveďa so slovami „Grrrrr!(Je späť!)“ a predostrel medvedí scenár pre finančné trhy a ekonomický výhľad.
Obrázok 2 BusinesWeek ohlasuje návrat medvedieho trhu
Ako keby neboli veci dostatočne mätúce, magazín Time publikoval túto titulku vo svojom poslednom vydaní.
Obrázok 3 Titulka zobrazujúca dva protichodné názory, jeden o oživení ekonomiky, druhý o jej zostupe.
Magazín Time zobrazil býčiu ako aj medvediu verziu. Býčia verzia bola podložená nárastom korporátnych výnosov, rastom produkcie a pozitívnym zvratom v trende nezamestnanosti. Medvedia verzia bola podporená dlhodobo vysokou mierou nezamestnanosti, schodkom rozpočtu jednotlivých štátov a nedávnymi minimálnymi úrovniami v predajoch rodinných domov.
Všetko toto pripomína strašiaka z filmu Čarodejník zo zeme Oz ktorý keď sa ho opýtali ktorým smerom je Smaragdové mesto tak sa nevedel rozhodnúť na ktorý chodník ukázať a povedal, „Možno je to oboma smermi.“ Samozrejme že sa zasmejeme tejto vyhýbavej naivite od bezduchého strašiaka. Keď to však počujeme od profesionálnych ekonómov, prestaneme byť tak veľmi zhovievaví. Ale čo ak tentokrát majú obe strany ekonomického sporu pravdu a je to naozaj „oboma smermi“? Čo ak ekonomické medvede a býky majú rovnaký podiel a právoplatne si nárokujú príslušné scenáre? V tomto komentári sa pozrieme na scenár ktorý zahŕňa zároveň pokračovanie (a možné prehlbovanie) recesie pre jeden segment ekonomiky a pokračujúce zotavenie pre iný segment.
Podklad pre rozvetvenú ekonomiku sa dá nájsť v Kressových cykloch. Kontext pre recesiu ktorou americká ekonomika ešte do značnej miery trpí tkvie v skutočnosti že dominantný dlhodobý 120-ročný cyklus (pričom 60-ročná Kondratieffova „vlna“ je jeho súčasťou) sa nakláňa proti nej. Z krátkodobého hľadiska, najbližší ročný cyklus, 6-ročný, stále rastie a po Septembri tohto roka sa 4-ročný cyklus pripojí k zmienenému 6-ročnému v jeho rastovej fázi. Medzi 4 a 6-ročnými cyklami je dostatok protiváhy na vytvorenie ekonomickej turbulencie z dôvodov dvojitých ekonomických trendov ktorých sme aktuálne svedkami. Pokiaľ majú Kressove cykly nejakú krátkodobú platnosť na predpovedanie trendu, potom môžeme viacmenej očakávať pokračovanie čiastočnej zviazanosti ekonomiky, kde niektoré segmenty budú naďalej rásť a iné zaostávať.
Vyššie spomenutý článok z Time magazínu pritiahol pozornosť dvoch hlavných strán debaty, konkrétne zástancov stimulov a obhajcov úsporných opatrení. Po tom ako minuloročný vládny stimulačný program zlyhal v doručení okamžitých výsledkov, tábor zástancov úsporných opatrení zaujali morálny postoj a začali volať po ukončení akýchkoľvek budúcich stimulačných snáh. Prieskum časopisu Time ukázal že 67% Američanov je proti ďalším stimulačným programom v porovnaní s 24% ktorí ich obhajujú, čo jasne ukazuje že úsporný tábor vystihuje názor väčšiny Američanov. Time zdôraznil že Obamova administratíva je pod tlakom z oboch strán a musí starostlivo zvážiť umiernený postup až do Novembrových volieb ktoré povolia väčšiu jasnosť pre výhľad fiškálnej politiky.
Magazín Time tiež poznamenal že v aktuálnej debate o ekonomickom obnovení je iba málo miesta pre kompromis. „Môžu sa“ pýta sa Time, „Demokrati a Republikáni zhodnúť na pláne zvýšenia krátkodobého voľného míňania za súčasného obmedzovania dlhodobých nárokov?“ Time usudzuje že zatiaľ čo takéto dohody nie sú bezprecedentné, sú zriedkavé a zvyknú sa diať iba keď ekonomika rozkvitá. „Pokiaľ sú však temné predpovede správne, môžeme byť v problémoch ešte viac, ako si myslíme“ dodáva Time.“A je iba slabá nádej že hlboko rozdelený Washington nás môže zachrániť.“
A čo toto všetko znamená pre individuálnych investorov? Vládny stimul aj naproti populárnemu názoru nebol totálnym zlyhaním. Bol úspešný v nakopnutí niektorých kľúčových priemyselných odvetví, ktorým by to trvalo omnoho dlhšie bez stimulu. Predsa však rozsah hypotekárnej krízy bol príliš veľký na to aby kompletne oživil každý segment ekonomiky. Keďže politici sú tlačení oponovať akýmkoľvek budúcim stimulom, investori sa budú musieť uspokojiť so súčasnou rozpoltenou ekonomickou situáciou. To v podstate znamená sústrediť sa na tie sektory ekonomiky ktoré sú aktuálne silné alebo vykazujú udržateľné zlepšenie a ignorovanie stagnujúcich sektorov.
Keďže neistota bude pravdepodobne ešte nejaký čas pokračovať v škodení ekonomickému výhľadu, cena zlata bude aj naďalej patriť k najlepším barometrom občasných vĺn strachu a neistoty. Inými slovami, zlato by malo zotrvať vo svojej dlhodobej dispozícii k stúpaniu a ostať aj naďalej ako obľúbený bezpečný prístav pre investorov pokiaľ sa ekonomická situácia nevyjasní(čo môže trvať ešte dlhý čas).
Zdroj: CliffDroke
Facebook komentár