Ako_chaos_vo_Venezuele_ovplyvni_ceny_ropy

Diplomatický vzťah medzi Spojenými štátmi a Venezuelou je v problémoch – a tento týždeň bol opäť v centre pozornosti.

Napriek narastajúcemu napätiu medzi Trumpovou administratívou a režimom Nicolasa Madura, obidva tieto národy majú aj naďalej rozhodujúcu podstatu vzťahu: ropu.

Spojené štáty sú najväčším a najdôležitejším zákazníkom pre ropu smerujúcu z Venezuely, ktorá v minulom roku predstavoval 39% podiel dodávok (podľa dát spoločnosti ClipperData). Venezuela bola dokonca v mesiaci október štvrtým najväčším zdrojom zahraničnej ropy, ktorá prúdila do Ameriky.

V súčasnosti tento blízky vzťah v oblasti ropy čelí obrovskej záťaži. Biely dom v stredu absolvoval dramatický krok uznania venezuelského opozičného vodcu Juan Guaida za legitímneho prezidenta tejto krajiny južnej Ameriky. Maduro reagoval porušením vzťahov so Spojenými štátmi.

Čo pre trh s ropou je dôležitejšie je, keď americký prezident Donald Trump zvažuje realizáciu viacerých opatrení na potrestanie Madura, vrátane možných ropných sankcií.

Sankcie na venezuelský ropný priemysel by priniesli ohromujúci úder rozpadajúcemu sa hospodárstvu krajiny, ale budú mať aj dôležité dôsledky pre Spojené štáty. Strata venezuelských sudov môže spôsobiť rast cien ropy a zatlačí na aktivitu amerických rafinérií, ktoré každý deň spracovávajú stovky tisíc barelov venezuelskej ropy.

Matt Smith, ktorý je riaditeľom pre výskum komodít v spoločnosti ClipperData, poznamenal: “Spojené štáty samostatné budú čeliť problémom, ak tieto sankcie Venezuele udelia.”

Graf: Hlavní dodávatelia ropy do USA
Ako_chaos_vo_Venezuele_ovplyvni_ceny_ropy_graf

Ropa je “krvou” venezuelskej ekonomiky

Venezuelská produkcia ropy už klesla na 30-ročné minimum z dôvodu rýchleho poklesu energetického priemyslu. RBC Capital Markets odhaduje, že produkcia Venezuely v roku 2019 poklesne až o polovicu milióna barelov denne. Ale RBC varovala, že sankcie USA by mohli spôsobiť, že tento objem sa zvýši o niekoľko ďalších stoviek tisíc sudov.

Ropné sankcie by prehĺbili ekonomický chaos vo Venezuele, ktorá sa opiera o vývoz ropy z 90% svojich príjmov.

Helima Croftová, ktorá je vedúcou komoditnej stratégie v RBC uviedla: “Zdá sa, že rýchlo sa rozvíjajúca situácia vo Venezuele sa približuje ku rozhodujúcej križovatke.”

Ďalším popredným zákazníkom Venezuely v oblasti ropy je Čína a India. Avšak Venezuela za tieto zásielky ropy nedostáva žiadnu hotovosť. Dodávky sa realizujú formou výmeny platieb za masívny dlh Venezuely.

Smith ďalej uviedol: “Sankcie by prerušili životnú energiu venezuelskej ekonomiky.”

Krajina už čelí humanitárnej katastrofe. HDP Venezuely sa podľa MMF, medzi rokmi 2012 a 2017 znížilo o 37%. Predpokladá sa, že inflácia v roku 2019 dosiahne ohromujúci 10 miliónov percent.

Trump a jeho tvrdý postoj

Na trhoch s ropou sa však reakcia na chaos vo Venezuele časom zmiernila. Je veľmi neisté, čo sa stane ďalej.

Trump v priebehu minulého roka pre trh s ropou predstavoval “divokú kartu”. Strachom z ceny ropy na hodnote 100 dolárov, Trump zaujal miernejšie ako očakávané stanovisko voči sankciám Iránu. Zmiernenie tohto prístupu dopomohlo k nadmernej produkcií na trhu s ropou a pomohlo ceny ropy zatlačiť na nižšie úrovne.

Joe McMonigle, bývalý predstaviteľ energetického oddelenia pod prezidentom Georgeom W. Bushom, poznamenal: “Na trhu je veľa pochybností, s ohľadom na to či Trump stiahne spúšť ropných sankcií zameraných na Venezuelu.”

Ale McMonigle, ktorý je v súčasnosti vedúcim analytikom energetických politík v spoločnosti Hedgeye Potomac Research poznamenal, že je veľmi pravdepodobné, že Trump sankcie uloží.

Varoval, že sankcie zvyšujú riziko väčšej krízy, napríklad občianskej vojny alebo zastavenia operácií venezuelskej štátnej ropnej spoločnosti.

McMonigle ďalej uviedol: “Mohlo by to viesť k tomu, že celá ich produkcia ropy sa dostane do offline režimu a v krajine nastane chaos.”

Americké rafinérie sa spoliehajú na ropu z Venezuely

Analytici tvrdia, že tvrdé americké sankcie na ropný priemysel Venezuely by znamenali rast cien.

Problémom je, že aj keď americká ropná produkcia rýchlo stúpla na rekordnú úroveň, Amerika nie je sebestačnou. Rafinérie na pobreží zálivu nemôžu fungovať len na bridlicovom oleji z USA. Pri premiešavaní benzínu, leteckého paliva a iných produktov rafinérie vyžadujú vhodný objem ťažkej ropy. Začali sa spoliehať na lacnú a veľmi ťažkú ropu, ktorá sa nachádza práve vo Venezuele.

Povedal, že aj keď Venezuelská produkcia ropy prudko klesla, krajina v októbri do Spojených štátov denne dodala 506 000 barelov ropy (podľa najnovších štatistík Energy Information Administration). Jedinými krajinami, ktoré poslali väčší objem ropy do Spojených štátov, boli Kanada, Saudská Arábia a Mexiko.

Analytici varovali, že americké sankcie na Venezuelu by mohli zvýšiť náklady na ťažkú surovinu, čo by americkým rafinériám spôsobilo problémy. Budú musieť nájsť ťažkú ropu inde.

Podľa spoločnosti Rystad Energy medzi najväčšími importérmi venezuelskej ropy v minulom roku boli ropné skupiny ako Citgo, Valero a Chevron. (Citgo je vo väčšinovom vlastníctve venezuelskej štátnej ropnej spoločnosti – PDVSA.)

Analytička spoločnosti Rystad Energy, Paola Rodriguez-Masiu vo svojej štvrtkovej správe napísala: “Sankcie by spôsobili, že rafinérie na pobreží Perzského zálivu dosiahnu tak najväčšie straty.”

Chevron, ktorá má operácie vo Venezuele sa k situácii odmietla vyjadriť.

Spoločnosť Chevron vo vyhlásení uviedla: “Prevádzka skupiny Chevron vo Venezuele pokračuje a spoločnosť sa zaviazala k rozvoju energetiky krajiny, v súlade so všetkými platnými zákonmi a predpismi.”
Žiadne rýchle zotavenie nie je v dohľadne

Venezuela sa opiera o americký dopyt, aby udržala svoj ropný priemysel nad vodou. Venezuelská surovina je taká ťažká, že sa musí miešať s benzínom, kvapalnou uhľovodíkovou zmesou, ktorá sa používa na riedenie, aby sa vôbec mohla prepravovať.

Sankcie USA by mohli zabrániť predaju riedidiel USA do Venezuely. Zatiaľ čo Venezuela nájde inú náhradu, pravdepodobne bude drahšou.

Nie je jasné, či vonkajší tlak voči Madurovi spôsobí, že stratí svoju silu. Vedúci vojenskí vodcovia vo Venezuele ho zatiaľ naďalej podporujú a získal podporu aj od Turecka, Ruska a Číny.

Croftová z RBC varovala, že produkcia ropy vo Venezuele by mohla byť dlhodobo odložená, aj keď sa Madurov režim podarí zničiť.

Nakoniec uviedla: “Cesta späť do Venezuely bude mimoriadne náročná vzhľadom na hĺbku hospodárskej a humanitárnej katastrofy.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár