Smrť Karla Lagerfelda pre značku Chanel predstavuje najväčšiu výzvu v otázkach módnej tvorivosti od smrti svojej kultovej zakladateľky, pred takmer polstoročím.
Lagerfeld od roku 1983 vládol nad Chanel cez nespochybniteľnú autoritu, keď pomáhal premeniť módny dom haute-couture na celosvetovú megaznačku s ročným obratom vo výške 9,6 miliárd dolárov. Jeho smrť, vo veku 85 rokov, povedie k tomu, že jeho kolekcie pravdepodobne prevezme dlhoročná spolupracovníčka – Virginie Viardová.
(Haute-couture – pri jeho výrobe sú použité vysoko kvalitné a drahé látky a je šité rukou s extrémnym dôrazom na detail a zakončenie.)
Rozhodujúce pre blízku budúcnosť značky je to, či sa Viardová bude môcť dostať z Lagerfeldovho tieňa a priniesť presvedčivú víziu, alebo či Chanel bude hľadať uznávaného človeka mimo spoločnosti, akým je Phoebe Philo, ktorý po dekáde opustil značku Celine, pod správou skupiny LVMH, alebo Alber Elbaz, ktorý predtým pracoval pre spoločnosť Lanvin.
Mario Ortelli, ktorý riadi londýnsku poradenskú firmu s ohľadom na stratégie firiem pre oblasť luxusu poznamenal: “Pravdepodobne budú hľadať známeho hlavného dizajnéra a medzitým aj vo svojom tíme majú neuveriteľne schopných ľudí,” … “Každý dizajnér sveta by so značkou Chanel chcel spolupracovať.”
“Kreatívny génius”
Lagerfeld v značke Chanel dohliadal ročne až na osem kolekcií: jar, jeseň, lyžiarske oblečenie, haute couture a ďalšie. Jeden z najproduktívnejších módnych návrhárov módneho sveta mal taktiež na starosti talianske produkty značky Fendi ako aj vlastnú značku. Charakteristický pre svoje košele s vysokým golierom, tmavými slnečnými okuliarmi a čiernymi rukavicami, Lagerfeld mal zoznam klientov, ktorý obsahoval veľké hviezdy, vrátane herečky Cate Blanchettovej a speváka Pharrella Williamsa.
Bernard Arnault, predseda a výkonný riaditeľ luxusného gigantu LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton, vo vyhlásení uviedol: “Prišli sme o sme kreatívneho géniusa, ktorý pomohol urobiť Paríž módnou metropolou sveta.”
Keď minulý mesiac spoločnosť Chanel prišla s vyhlásením, že dizajnér bol príliš unavený na to, aby sa objavil na parížskej výstave haute couture pre kolekciu jar/leto, jeho neprítomnosť priniesla viac pozornosti ako ručne šité kvetinové šaty, flitrové šaty a ďalšie skvosty z móla. Diskusia sa rýchlo obrátila na to, čo Chanel plánuje urobiť ďalej.
Módny dom uviedol, že Viardová, ktorá je jeho “najbližšou spolupracovníčkou už viac ako 30 rokov”, bola poverená prácou na kolekciách”, aby mohol žiť odkaz Gabrielle Chanelovej a Karla Lagerfelda ďalej.
Módny dom Fendi uviedol, že je príliš skoro na to, aby sme prebrali otázky okolo Lagerfeldovho nasledovníka. Talianska firma vo vyhlásení uviedla: “Máme v úmysle venovať si čas na to, aby sme uctili jeho život a vzdali mu hold, ktorý si zaslúži.” Fendi predstaví najnovšiu kolekciu navrhnutú Lagerfeldom vo štvrtok – podľa plánu.
Príchod Lagerfelda do Chanelu
Svoju prvú kolekciu preniesol v roku 1983. Zakladateľka Coco Chanel zomrela o 12 rokov skôr a v tom období spoločnosť riešila podporné licencie na odevy a predaj svojho parfumu No.5.
V snahe oživiť Chanel sa jeho majitelia, bratia Alain a Gérard Wertheimer, obrátili na Lagerfelda, rodáka z Hamburgu, ktorý získal prestížnu cenu Woolmark za dizajn vo veku 21 rokov a v roku 1965 sa stal kreatívnym riaditeľom parížskeho módneho domu Chloé a Fendi.
Zatiaľ čo značka Chanel si neoblomne strážila svoj obraz vytváraním šiat za 15 000 dolárov a kožených kabeliek v cene 5 000 dolárov, podarilo sa mu rozšíriť pôsobnosť produktov značky cez rúž, ktorého cena je pod 30 dolárov a parfémov za menej ako 100 dolárov (za fľašu).
Elodie Nowinski, ktorý je profesorom módnych štúdií v EM Lyon Business School, pred jeho smrťou poznamenal: Lagerfeld bol “marketingovým géniusom”, … “Vedel, ako rozšíriť elitný slovník z haute couture a urobiť z neho žiaduci tovar pre masy.”
Súvisiace: Chanel zverejnila výsledky prvýkrát v jej 108-ročnej histórii
Najbohatší Francúzi
Kombinácia príťažlivosti vrámci masového trhu a exkluzivita na vysokej úrovni pomohla spoločnosti Chanel v roku 2017 byť módnym kolosom so salónmi krásy a butikmi po celom svete, s 20 000 zamestnancami a prevádzkovým ziskom o hodnote 2,7 miliardy dolárov.
BNP Paribas odhadla hodnotu značky na viac ako 50 miliárd dolárov, čo zaradilo bratov Wertheimersov medzi najbohatších občanov Francúzska. S ďalšími poľnohospodárskymi podnikmi, ako sú vinice Bordeaux, stajňami plnokrvných koňov a maľbami majstrov 20. storočia, každý s bratov dosahuje čistú hodnotu majetku na hodnote takmer 21 miliárd dolárov (podľa Bloomberg Billionaires Index).
Podľa posledného rebríčku bohatých jednotlivcov, ktorý zostavil nemecký magazín Manager, samotný Lagerfeld získal osobný majetok o objeme približne 400 miliónov eur (453 miliónov dolárov).
Ďalšie kroky otázne
Zatiaľ čo bratia vlastniaci spoločnosť Chanel majú okolo 70 rokov, neukázali žiadny plán nástupníctva, pomocou ktorého by uvažovali o budúcnosti. Vymenovali nezávislých členov predstavenstva a preskupili Chanel a desiatky dcérskych spoločností – vrátane dodávateľov výšiviek, peria, kožených rukavíc a komponentov hodiniek, získaných v priebehu rokov – v jednu holdingovú spoločnosť registrovanú v Londýne.
Po dlhoročnom odpore k internetovým predajom a podpore, nakoniec v lete minulého roka spoločnosť prepracovala svoje webové stránky, do ponuky make-upu a parfumov pridala slnečné okuliare a nakoniec začala zverejňovať ceny svojej módy a príslušenstva aj online. Pred rokom sa spoločnosť Chanel podieľala na platforme elektronického obchodu Farfetch, ktorá pomáha pri vývoji digitálnych nástrojov pre obchody značky.
Chanel poprela, že by plánovala počiatočnú verejnú ponuku alebo predaj (akcií), ale špekulácie rástli, keďže bratia vykonali zmenu štruktúry spoločnosti.
Luxusné konglomeráty ako LVMH a majiteľ spoločnosti Gucci – Kering sa usilujú o konsolidáciu priemyslu, zatiaľ čo americkí konkurenti ako Coach – vlastník značky Tapestry a Michael Kors, fondy privátneho kapitálu a čínske skupiny Fosun a Shandong Ruyi taktiež hľadajú príležitosti ako zvýšiť svoju pôsobnosť v luxusnej oblasti. Avšak cieľov je veľmi málo: rodinní akcionári naďalej držia značky ako Chanel, Prada, Ferragamo a Chopard mimo trhu, zatiaľ čo vysoké ocenenia odradili budúcich kupcov značky Burberry.
Jelena Sokolová, ktorá je analytičkou spoločnosti Morningstar v reakcii na otázku agentúry Bloomberg poznamenala: “Chanel je určite veľmi žiadúce aktívum, ktoré doteraz nebolo otvorené predaju,” … “Lagerfeldova smrť pravdepodobne status quo zatiaľ nezmení.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, WSJ
Facebook komentár