Ochranné masky sú vo veľkých amerických továrňach na výrobu automobilov opäť požadované a podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Ford – Jima Farleyho sa niektorí pracovníci rozhodli, že sa nedostavia do práce. Dokonca podľa jeho slov sa v niektorých továrňach môže miera absencie presiahnuť hodnotu 20%.
Farley ďalej poznamenal: „Keď pätina vašej pracovnej sily nepríde do výrobnej prevádzky, kde má každý svoju prácu a vy neviete, kto vám bude každý deň chýbať, jedná sa o naozaj veľmi náročné prostredie.“
Automobilky General Motors, Ford a Stellantis, spoločnosti vyrábajúce vozidlá značiek Dodge, Jeep a Chrysler, sa začiatkom augusta dohodli s odborovou organizáciou United Auto Workers, že vo svojich továrňach začnú opäť vyžadovať nosenie masiek. Farley ďalej poznamenal, že toto nariadenie prispelo k problému s absenciou.
Ďalej uviedol: „Ekonomika bez pracovnej sily sa v lete stala štandardom,“ … „Má to jednoznačný vplyv na ľudí, ktorí majú strach. Sú to ľudia, ktorí hovoria: „Tento týždeň masku nosiť nechcem.“ Jedná sa o veľmi veľa premenných.“
Hovorcovia skupín GM, Stellantis a Toyota, ktoré zmluvnými stranami dohody s UAW neboli súčasťou, v súčasnosti tiež vyžadujú masky vo svojich závodoch v USA, avšak zo svojich tovární nezdieľajú informácie o mierach absencie.
Hovorkyňa spoločnosti Ford – Kelli Felker neskôr uviedla : “Ford používa dočasných zamestnancov na vyplnenie výrobných liniek, v prípadoch keď pravidelní pracovníci linky do práce nenastupujú.“
Automobilky GM, Ford a Stellantis si udržujú skupinu dočasných zamestnancov, ktorí sú pripravení obsadiť miesta, ktoré bežní zamestnanci nezapĺňajú.
Kristin Dziczek, ktorá je analytičkou z Centra automobilového výskumu, uviedla, že nie je prekvapená, ak absencia môže niekedy dosiahnuť 20%, vzhľadom na kombináciu narastajúcich prípadov koronavírusu, času letných prázdnin a ďalších dôvodov, prečo si ľudia chcú vziať voľno.
Avšak podľa jej slov sa nejedná o dostatočný problém, ktorý by výrazne vedel ovplyvniť výrobu, ktorá je každopádne podporovaná nedostatkom čipov a inými problémami s dodávkou rôznych dielov. Predstavuje to však ďalšie výzvy.
Ďalej poznamenala: „Majú určité problémy so získaním dostatku dočasných zamestnancov a celkovo s dostatkom ľudí.“
Automobilka Ford podľa Farleya vo svojich továrňach nevyžaduje vakcíny, ale vakcíny sú potrebné pre mnohých vedúcich pracovníkov, najmä tých, ktorí cestujú do zahraničia, a ich podporný personál. Požiadavky na očkovaciu látku nie sú súčasťou dohôd spoločnosti Ford, v rámci odborovej organizácie United Auto Workers, ale Farley označil obavy Únie z vírusu za „rovnako rozsiahlu, ako od ktorejkoľvek inej“.
Hovorca UAW – Brian Rothenberg v e -maile, uviedol: „Našim stanoviskom je, že dôrazne podporujeme všetkých členov, aby sa dali zaočkovať, a chápeme, že existujú výnimky súvisiace so zdravotnými a náboženskými problémami.“
Farley uviedol, že oddelene od neprítomnosti zamestnancov je továrenská výroba spoločnosti Ford obzvlášť ovplyvnená globálnym nedostatkom počítačových čipov. Výrobcovia automobilov z celého priemyslu majú problémy s výrobou osobných a nákladných automobilov bez počítačových čipov, ktoré sa stali tak zásadnými.
Farley ďalej poznamenal: „Povedal by som, že sa to v treťom štvrťroku zlepšuje, ale vrchol postihnutiu sme už čelili,“ … „Ford v druhom štvrťroku stratil viac ako 50% svoje výroby, väčšina ostatných značiek prišla o 20%.“
Jeff Schuster, vedúci globálnych prognóz automobilov pre LMC Automotive, uviedol, že Farleyove odhady boli pri porovnaní skutočnej výroby v druhom štvrťroku 2021 s tým, čo sa očakávalo, zhruba správne. Výroba väčšiny automobiliek však klesla o niečo viac ako 20%, teda v porovnaní s tým, čo sa očakávalo.
Predaje spoločnosti Ford v júli, prvom mesiaci tretieho štvrťroka, v porovnaní s júlom 2020 klesli takmer o tretinu.
Farley ďalej poznamenal, že automobilka v spolupráci s dodávateľskými spoločnosťami – a dokonca aj s dodávateľmi pre týchto dodávateľov podniká kroky, aby zabránila tomu, aby sa podobné problémy opakovali, čiže sa snažia o vytvorenie systémov včasného varovania. Týmto spôsobom, keď dodávatelia spoločnosti Ford budú čeliť problémom s vlastnými dodávateľskými spoločnosťami, môže spoločnosť Ford začať konať skôr, aby zabránili veľkým problémom.
Podľa Dziczkovej, výzvou ohľadom tejto myšlienky bude dosiahnutie toho, aby rôzne dodávateľské spoločnosti s takouto otvorenosťou voči svojim výzvam súhlasili.
Ďalej uviedla: „Nikto nechce nikoho ďalšieho vo svojom odbore.“
Vzhľadom na to, že nedostatok pracovníkov sa kombinuje s nedostatkom vecí, ako sú počítačové čipy, oceľ a dokonca aj prepravné kontajnery na prepravu súčiastok do továrne. Dodávateľský reťazec, ktorý je v bežných časoch náročné zvládnuť, sa stal nočnou morou.
Nakoniec uviedla: „Je to zázrak, že vôbec dokážeme vyrobiť auto.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, WSJ
Facebook komentár