Svetová produkcia ropy sa ustálila na 74 miliónov barelov denne. Avšak teraz keď sa ekonomiky zotavujú, spotreba opäť rastie, tak nevyhnutným výsledkom je rast jej cien.
Spotreba ropy je nevyhnutná pre ekonomický rast
Ak vynecháme zbytok sveta, len USA, Čína a India očakávajú nárast ich dennej spotreby ropy o takmer 10 miliónov barelov denne do roku 2025. Ekonomický vývoj za posledných 150 rokov bol úzko spojený so spotrebou ropy a iných fosílnych palív a bez tohto nárastu v spotrebe pri nízkych cenách by svet nezažil rast. Napriek obrovským populáciam a vplyvu na spotrebu energie nie je jasné či môžu Čína a India po súčasnej globálnej ekonomickej kríze napĺňať ich veľké nádeje o líderstve vo svete.
Čo znamená nárast ceny ropy pre svetový HDP
Nárast ceny ropy o 100 dolárov by predstavoval ďalšie 3 bilióny dolárov na výdavky priamej spotreby, no v skutočnosti by svetové HDP kleslo o 5,1 %. Napriek tomu, že tieto peniaze môžu byť prevedené do ropu-vyvážajúcich krajín, nejedná sa o hru s nulovým súčtom. Ak bridlice a hĺbkové podmorské vrty nahradia súčasné nízkonákladové zásobovanie, tak ropný producenti budu vynakladať takmer 100 dolárov na dodatočné výdavky a tvoriť nulový zisk ako protiváhu k stratám ropných konzumentov.
Väčšina rozvojových krajín, ktoré ťahajú svetový ekonomický rast sú vysoko závislé na spotrebe energie. Ani USA, EU a Japonsko nie sú výnimkou, ale cena ropy ma menší vplyv na ich HDP. Ak by cena ropy vzrástla o 100 dolárov, Číne by stúpli výdaje o 6 %, Indii o 8 % a Japonsko, ako pravdepodobne najviac ekonomicky zraniteľná krajina na svete, by bolo ešte viac nepriaznivo ovplyvnené.
Čo to znamená byť závislý na dovoze ropy
Ďalším dôležitým činiteľom pre krajiny je ich závislosť na dovoze ropy. Napriek tomu, že Rusko má veľku spotrebu ropy, je jej vývozcom. To znamená, že Rusko je v tejto oblasti relatívne zabezpečené. Dve najviac zraniteľné krajiny sú Japonsko a Južná Korea, kvôli ich dovozu, ktorý predstavuje vyše 97 % a 98 %. Obidve krajiny su taktiež vysoko urbanizované, s malou rozlohou ornej pôdy. Tieto krajiny by neprežili zastavenie obchodovania ropy na svetových trhoch. Európska Únia, Čína a India su tiež vysoko závislé na dovoze.
Prečo je rozloha nevyužitej ornej pôdy tak dôležitá
Juho- a Stredoamerické krajiny vrátane Brazílie a Argentíny majú najväčšiu šancu stať sa energeticky nezávislými vďaka nižšej populácii ako ma Ázia a ploche svojej nevyužitej ornej pôdy
Rozloha ornej pôdy je silný indikátor potenciálu pre ekonomickú prosperitu. V prípade, že ceny energií vyskočia, od nej je závislé poľnohospodárstvo a produkcia jedla.
Záver
Teraz, keď sú USA a Európa insolventnými spotrebiteľmi, svet sa obracia na krajiny ako sú India a Čína aby sa zachoval globálny rast, ale ich rozsiahla populácia a vplyv na cenu energie predstavujú obrovský risk.
Ak tento ropný zlom nastane v priebehu nasledujúcich piatich rokov, tak perspektíva rastu v Indii a v Číne drasticky upadne a výsledkom bude pokles svetového HDP a životnej úrovne prakticky na celom svete.
Zdroj: Trade Placer
Facebook komentár