Ceny hliníka dosahujú 10-ročné maximá, pretože dodávateľské reťazce, čeliace negatívnym výzvam nedokážu uspokojiť rastúci dopyt.
Futures na ceny hliníka sa v pondelok v Londýne vyšplhali na 2 697 dolárov za metrickú tonu, čo je najvyššia úroveň od roku 2011 pre kov používaný v plechovkách, lietadlách a stavebníctve. Dosiahnutie tejto cena predstavuje zhruba 80% nárast z najnižšieho bodu v máji 2020, keď pandémia mala rozsiahly vplyv na príjmy v dopravnom a leteckom priemysle.
Aj keď je hliníka dostatok na to, aby sa dala pokryť jeho celosvetová potreba, avšak veľká časť ponuky je uväznená v Ázii, pretože podľa správy denníka Wall Street Journal sa americkým a európskym kupujúcim nedarí dostať sa k nim.
Súvisiace: Cena kávy už na 4 ročnom maxime!
Denník Journal v správe ďalej uviedol, že námorné prístavy ako v Los Angeles a Long Beach sú preplnené objednávkami, zatiaľ čo kontajnery, ktoré sa používajú na prepravu priemyselných kovov, je nedostatok. Sadzby za dopravu taktiež rýchlo rastú v trende, ktorý pozitívny najmä pre lodné spoločnosti, ale negatívny pre zákazníkov, ktorí musia čeliť rastúcim nákladom.
Roy Harvey, generálny riaditeľ celosvetovej hliníkovej spoločnosti Alcoa, poznamenal: „V Severnej Amerike sa nenachádza dostatok kovu.“
Rast cien hliníka predstavuje výrazný kontrast medzi ostatnými komoditami vrátane medi a drevného reziva, v dôsledku ktorých sa ich ceny opäť znižujú, pretože ponuka a dopyt sa rok a pol vyrovnávajú s pandémiou.
Vplyv Číny na cenu hliníka
Vláda v čínskom regióne Kuang-si, ktorá je jednou z hlavných oblastí výroby hliníka a oxidu hlinitého, v pondelok vo vyhlásení vydanom po telekonferencii vyzvala na sprísnenie kontroly spotreby energie.
Podľa Národného štatistického úradu je tento región tretím najväčším čínskym výrobcom oxidu hlinitého, ktorý je primárnym produktom hliníka, s júlovou produkciou na hodnote 925 500 ton.
Ceny hliníka boli podporené obmedzením výroby v čínskych oblastiach tavenia, ktoré sa často zameriavajú na zmiernenie napätia v rozvodnej sieti.
Analytik zo spoločnosti Wood Mackenzie Uday Patel, uviedol, že séria oznámení z Číny ohľadom výziev, ktorým huty čelia, v kombinácii s rastúcim globálnym dopytom majú jednoznačný vplyv na rast cien.
Čínska produkcia by v tomto roku v porovnaní s minulým rokom stále rástla, aj keď pomalším tempom, dodal a dodal, že jej produkcia je zhruba o 500 000-600 000 ton nižšia, ako sa očakávalo na začiatku roka 2021.
Konzultačná spoločnosť Mysteel medzitým uviedla, že osem spoločností so zameraním na tavenie hliníka v oblasti Kuang-si budú musieť v prvom polroku udržať svoju septembrovú produkciu na maximálne 80% podielu priemernej mesačnej produkcie.
Súvisiace: Cena dreva klesá na 9-mesačné minimum a predlžuje ústup z rekordov
To by sa mohlo rovnať zníženiu ročnej prevádzkovej kapacity o 475 000 ton.
Čína na zvýšenie ponuky uvoľňuje štátne rezervy, ale vzhľadom na to, že výrobcovia sa snažia zvýšiť produkciu, mnohí analytici očakávajú, že trh bude v nasledujúcich mesiacoch v nervozite.
Spoločnosti ako Goldman Sachs Group, Citigroup a Trafigura Group patria k tým, ktorí predpovedajú ďalšie zisky, pretože priemysel sa pripravuje na potenciálne seizmický posun čo sa týka prehlbovania nedostatkov.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Reuters, LiveMint
Facebook komentár