Nádej na veľké “zmrazenie” pomáha zvyšovať ceny ropy.

Ceny iba počas posledných troch obchodných dní vzrástli o 10%, na pondelkových 45,50 dolára za barel. Len pred dvoma týždňami cena ropy klesla pod 40 dolárov za barel.

Tento rozsiahly nárast v cenách nie je však ťahaný známkami zrýchleného rastu v oblasti stagnujúcej globálnej ekonomiky. V skutočnosti, posledné správy okolo ekonomických ukazovateľov poukazujú na pomalý rast.

Namiesto týchto základov, cena surovej ropy rastie najmä z dôvodu nevyspytateľných nádejí, že OPEC, Rusko a ďalší významní producenti ropy budú súhlasiť so “zmrazením” produkcie. Najnovšie správy okolo zmrazenia rozpútalo neplánované septembrové stretnutie krajín OPECu  v Alžírsku a nové pripomienky vedúceho predstaviteľa Saudskej Arábie.

Súvisiace: Kuvajt zvyšuje ceny benzínu až o 83% na 28 centov!

Ale nie je to prvýkrát, čo sa dúfa v zmrazenie produkcie ropy. V skutočnosti, posledný pokus ohľadom zmrazenia produkciu v mesiaci apríl bol zlyhaním. Odborníci z oblasti ropného sektora varujú, že ceny sa už aktuálne pohybujú na nadhodnotených úrovniach.

Michael Tran, ktorý je komoditným analytikom v RBC Capital Markets, v poznámke ku klientom poznamenal: “Musíme varovať býkov, pred rozsiahlou bujnosťou,” … “Každý akčný plán je do značnej miery symbolickým a poháňa sentiment.”

Prečo symbolické? Vzhľadom k tomu, že krajiny zoskupenia OPEC už aktuálne produkujú viac ropy, než kedykoľvek v histórií. Inými slovami, zmrazenie produkcie – pri extrémne vysokých úrovniach – by skutočne len veľmi málo pomôže nad-zásobenému trhu. V skutočnosti, produkcia ropy dosahuje rozsiahle úrovne, keďže existujú správy o problematike uskladnenia zo všetkých kútov sveta.

Michael Wittner, ktorý je analytikom pre oblasť ropy pre Societe Generale v správe napísal: “Rusko, Irak a Irán sú na maxime – alebo sa k nemu blížia.”

Wittner poznamenal, že zatiaľ čo dohoda okolo zmrazenia “nie je vylúčená,” je “skeptickým, ohľadom možného vplyvu na ceny.”

Nový minister energetiky Saudskej Arábie, Khalid al-Falih koncom minulého týždňa v rozhovore pre Saudskú tlačovú agentúru zvýšil očakávania pre zmrazenie produkcie. Povedal, že Saudovia “pozorne sledujú trh a ak bude potrebné vykonať akciu na pomoc vyváženia trhu, samozrejme následne budeme spolupracovať s vývozcami ropy zoskupenia krajín OPEC, ako aj mimo nich.”

Al-Falih dodal, že stretnutie v Alžírsku počas budúceho mesiaca poskytuje “príležitosť” na diskusiu o “prípadnej akcií, ktorá by mohla byť potrebnou pre stabilizáciu trhu.”

Kým tieto komentáre povzbudil pozitívnych investorov v oblasti ropy, Wittner poznamenať, že pripomienky Al-Faliha boli vyjadrené v podobnom tóne a obsahu ako tie, ktoré povedal po poslednom stretnutí OPEC, počas mesiaca jún. Inými slovami, signalizácia okolo veľkej zmeny neprebehla.

Súvisiace: Vývoz ropy z USA vzrástol až 7-násobne!

Saudská Arábia je v čele stratégie krajín OPECu ohľadom nezmenených úrovni okolo produkcie. Kráľovstvo v júli denne produkovalo 10,5 miliónov barelov ropy, čo je o 30 000 viac, ako v mesiaci jún a predstavuje nové historické maximum. Irak, Irán a Spojené arabské emiráty počas minulého mesiaca taktiež posilnili ich objemy produkcie, čo bolo kompenzované poklesom výroby z Nigérie a Venezuely.

Medzitým existujú náznaky, že spoločnosti ropných bridlíc z USA taktiež produkujú viac, čo ohrozuje prehĺbenie nadbytku ropy vo svete.

V piatok, firma poskytujúca služby pre ropné spoločnosti – Baker Hughes uviedla, že počet aktívnych ropných plošín v USA počas minulého týždňa vzrástol o 17 (väčšinou v Texase). Jedná sa o siedmy týždenný nárast za sebou.

Zdroj: TheFuardian, Bloomberg

Facebook komentár