Americké ropné futures v pondelok opäť kolabovali, keďže v minulom týždni nastalo mierne uvolnenie napätia na tomto trhu, pričom júnový kontrakt zaznamenal rekordne druhú najnižšiu cenu.
Phil Flynn, hlavný trhový analytik v spoločnosti Price Futures Group uviedol: „Zatiaľ čo akciový trh naďalej vykazuje optimizmus ohľadom života po koronavíruse, v energetickom priemysle je vidno stále viac krachov a prepadov.“
V poznámke ku klientom ďalej uviedol: „Existuje nevybavené množstvo a obmedzenia, kedy už trh nemôže príjmať ďalšie objemy, keď svetové skladovacie centrá sú v drvivej miere naplnené,“ … „Cisternové lode s ropou plávajúce v oceáne nemajú kam ísť a zníženie od producentov nie je dostatočne rýchle na prekonanie najvýznamnejšej udalosti deštrukcie dopytu v histórii, “vyvolané snahou zabrániť šíreniu pandémie COVID-19.
Flynn ďalej poznamenal: “Vplyv tohto krvácania pri ťažbe ropy sa bude pociťovať celé desaťročia, no v krátkom čase je to všetko o súčasnom objeme dodávok.“
Júnová ropa s označením West Texas, ktorá je americkou referenčnou hodnotou dnes na burze New York Mercantile Exchange prepadla o 4,47 dolárov alebo 26,4%, čím sa obchodovala za 12,47 dolárov za barel. Podľa Dow Jones Market Data by hodnota okolo tejto úrovne bola druhou najnižšou v histórii júnových kontraktov po cene 11,57 dolárov za barel.
Tento pokles tak nasledoval po minulo-týždňovom prepade o 32,3% – najväčší pokles ropy v porovnaní na základe najaktívnejších kontraktov – pre komoditu a výrazný prepad v už zaniknutej májovej zmluve, ktorá minulý pondelok skončila svoje obchodovanie, v prvom negatívnom teritóriu v histórii.
Ropa Brent s dodaním v júni, ktorá predstavuje medzinárodnú referenčnú hodnota, klesla o 1,76 dolárov alebo 8,2% na 19,68 dolárov za barel, po týždennom poklese o 23,7%.
Pokles oboch kontraktov nasledoval po 3-dňovom raste ceny, čím prispieva k turbulentnému obchodovaniu počas minulého týždňa.
Súvisiace: Prečo sa cena ropy prvýkrát dostala do negatívneho územia?
Bjornar Tonhaugen, vedúci ropných trhov v spoločnosti Rystad Energy v dennom prieskume napísal: “Trh vie, že problém so skladovaním pretrváva a sme na ceste k dosiahnutiu maximálnych kapcít nádrží len v priebehu pár týždňov.” Keďže producenti na trhoch v blízkej dobe nebudú mať kde umiestniť svoj odbyt, ceny môžu ďalej klesať.
Pokles ropy prichádza po dohode Organizácie krajín vyvážajúcich ropu, ktorý nedokázal potlačiť nekontrolované obavy z príliš veľkého množstva dodávok a zmenšujúceho sa počtu zariadení na uloženie tejto komodity. Vyššie ceny kontraktov na ropu v neskorších mesiacoch tiež viedli k ďalšiemu uloženiu ropy a tlaky na jej cenu tak viec zosilneli.
OPEC a spojenci vrátane Ruska, ktorí tvoria skupinu známu ako OPEC+ sú povinní zahájiť škrty v objeme 9,7 milióna barelov ropy za deň, čo predstavuje približne 13% celosvetovej produkcie, od 1. mája do júna, no odborníci to však považujú za veľmi málo pre riešenie globálneho množstva historických rozmerov.
K problémom s ropou prispel aj dopytový šok vyplývajúci z prepuknutia nového kmeňa koronavírusu, ktorý viedol k takmer kompletnému zastaveniu svetových ekonomík, čím ropným producentom po celom svete spôsobil ešte väčšie problémy.
Podľa správ krajín, vrátane Kuvajtu, tiež začali znižovať produkciu pred 1. májom, aby začali realizovať dohodnutú redukciu.
Medzitým, americkí producenti z bridlíc pokračujú v odstavovaní vrtných súprav určených pre ropu. Spoločnosť Baker Hughes v piatok oznámila, že počet aktívnych vrtných súprav v USA v týždni klesol o 60 na 378. To znamenalo šiesty priamy týždenný pokles a znamená ďalšie zníženie domácej produkcie ropy.
Marshall Steeves, analytik energetických trhov v spoločnosti IHS Markit uviedol, že likvidita na termínovom trhu WTI zostáva problémom aj s USO Oil Fund, kde uzatváranie zmlúv po katastrofe “s májovým kontraktom WTI v priebehu minulého týždňa skončil v záporných hodnotách.
Steeves ďalej uviedol: „Obmedzenia sa v Európe a niektorých štátoch USA pomaly odstraňujú, takže pravdepodobne v polovici mája sa bude pohybovať značná časť populácie USA a výrobná činnosť sa obnoví do tej miery, že sa obnoví aj dopyt po destilátoch a benzíne.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Bloomberg
Facebook komentár