Ropa_prepadla_pod_19_dolarov_a_je_na_18_rocnom_minime

Víťazné radovanie prezidenta Donalda Trumpa za to, že presvedčil Rusko a Saudskú Arábiu o zníženie produkcie, vyzerá predčasne.

Cena americkej ropy v piatok klesla o ďalších 8% a skončila na čerstvých 18-ročných minimách 18,27 dolárov za barel. Na jednom mieste táto komodita klesla na 17,33 dolárov za barel – čo je najslabšia cena od novembra 2001.

Zrýchľujúci sa pokles na trhu s ropou odráža skutočnosť, že rekordné zníženie produkcie združenia OPEC + nestačí na kompenzáciu epického kolapsu dopytu spôsobeného koronavírusovou krízou.

Cena surovej ropy prudko stúpla na 28,34 dolárov za barel 3. apríla, po tom čo Trump signalizoval, že Saudská Arábia a Rusko zrealizujú masívne zníženie výroby. Po tom, ako OPEC + počas minulého víkendu nakoniec tieto škrty odsúhlasil, Trump poďakoval ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi a saudskému kráľovi Salmanovi za urovnanie ich nedávnej cenovej vojny.

Súvisiace: Investovanie na rastúcom trhu lodnej dopravy

Trump v nedeľu zdôraznil: „Tým sa v Spojených štátoch ušetria stovky tisíc pracovných miest v oblasti energetiky.“

Napriek tomu cena komodity v posledných dňoch obnovila pokles a v posledných dvoch týždňoch od vrcholu 3. apríla sa v súčasnosti nachádza v strate 36%. Od začiatku januára, keď americká ropa dosiahla cenu 63,27 dolárov za barel, stratila ohromujúcich 71% svojej hodnoty.

Piatkové obchodovanie bolo však trochu nezvyčajné. Zatiaľ čo ceny americkej ropy klesali, surová ropa Brent – medzinárodná referenčná hodnota – mierne vzrástla.

Aj keď aprílový kontrakt americkej ropy s dodaním v apríli klesal, májový kontrakt sa udržal v zisku. Platnosť aprílového kontraktu vyprší začiatkom budúceho týždňa.

Ropa_prepadla_pod_19_dolarov_a_je_na_18_rocnom_minime_graf

Analytici uviedli, že tento veľký rozdiel medzi jednotlivými kontraktmi by mohol pretrvávať po celý rok, pretože svetu sa rýchlo vyčerpávajú tradičné skladovacie priestory, určené pre ropu. To núti ropné spoločnosti hromadiť sudy na drahších miestach vrátane lodí. Čím širší bude rozdiel, tým úspornejšie budú tieto alternatívne možnosti skladovania.

Ryan Fitzmaurice, analytik spoločnosti Rabobank so zameraním na komodity uviedol: „Kým nebudú odstránené obmedzenia a kým sa nezníži produkcia, trh musí pre tieto sudy nájsť vhodné uskladnenie,“ … „Ak to chcete urobiť, musíte ľudí motivovať, aby si s úložným priestorom pracovali kreatívne.“

Objemy uskladňovaných sudov sa hromadia bezprecedentným tempom, čím zvyšujú riziko, že svet čoskoro vyčerpá priestor na ich uloženie. Správa vládnej agentúry US Energy Information Administration o stave energii zo začiatku tohto týždňa ukázala, že počet ropných barelov v komerčnom skladovaní v poslednom týždni zaznamenal najväčší nárast.

Fitzmaurice uviedol: „Týmto tempom bude skladovacia kapacita preplnená a nastane to už v blízkej budúcnosti.“

Nočná mora dopytu a ponuky pokračuje

Jedným z hlavných problémov je to, že hoci OPEC + dosiahol historickú dohodu, účinky vojny s cenami ropy pretrvávajú. Sudy naďalej prúdia do Spojených štátov a zaplavujú trh. Sedem-dňový kĺzavý priemer vývozu z hlavných krajín OPEC a Ruska v apríli v porovnaní s marcom vzrástol o 3,5 milióna barelov denne (podľa ClipperData).

Súvisiace: Automobilový sektor čelí jednej z najväčších krízy v histórií

Zároveň dopyt dramaticky poklesol, keďže usmernenia týkajúce sa sociálneho odstupu zastavili mnoho letov, prinútili ľudí pracovať z domu a viedli k zatvoreniu tovární. To znamená, že motorový benzín, prúdové palivo a iné ropné produkty sú využívané len v omnoho menšej miere.

Ropa s nižšou cenou ako 20 dolárov je nočnou morou pre spoločnosti z ropných bridlíc v USA, najmä pre tie, ktoré podnikajú s hromadou dlhov, aby zaplatili za vŕtacie súpravy, ktoré už v súčasnosti nie sú rentabilné. Mnohí budú nútení zastaviť výrobu a bude to znamenať obrovský úder ropnému rozmachu v USA.

Spoločnosť Rystad Energy nedávno odhadla, že 140 amerických producentov ropy by sa mohlo tento rok vyhlásiť bankrot, ak by ropa zostala na úrovni 20 dolárov za barel, po ktorej by nasledovalo ďalších 400 v roku 2021. To by spôsobilo, že by vymizlo nespočetné množstvo pracovných miest.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár