Existuje tucet významných ekonomických indikátorov, ktoré varujú o tiahnutí ekonomiky USA do recesie. Dow možno vyskočil nad 15 000 bodov, no ekonomické princípy rozprávajú iný príbeh. Ak sa bude história opakovať, ekonomika má pred sebou veľmi ťažký úsek.
Napríklad, cena medi je mnohými ekonómami označovaná ako „Dr. Copper“ (Dr. Meď), pretože celkom presne predpovedá budúce smerovanie ekonomiky USA. A v tomto roku je meď ďaleko dole. No to nie je jediný indikátor, ktorý robí ekonómom starosti. Výdavky na renováciu domov sa taktiež dramaticky prepadli, maloobchodné výdavky sú zdrvujúce, spôsobom, aký sme nevideli od poslednej recesie, výroba a dôvera spotrebiteľov klesajú a navyše nás zaplavujú znepokojujúce údaje z Ázie a Európy.
Takže prečo americké akcie pokračujú v impozantnom raste? Budú americké finančné trhy pokračovať v odlučovaní od reality? Bohužiaľ, ako sme to už videli mnohokrát, až sa akcie stretnú s realitou, urobia tak veľmi rýchlo. Takže sa pripútajte, lebo raz celkom určite dôjde k nárazu.
No väčšinu priemerných Američanov veľmi nezaujíma vývoj na akciovom trhu. Chcú len možnosť ísť do práce, platiť účty a postarať sa o svoje rodiny. Počas poslednej recesie stratili milióny Američanov prácu a milióny svoje domovy. Ak príde ďalšia veľká recesia, všetko sa to zopakuje. Bohužiaľ, vyzerá to tak, že sa k nám rýchlo približuje ďalšia.
Nasleduje 12 indikátorov recesie, ktoré už blikajú načerveno…
#1 Cena medi bola tradične jedným z najlepších indikátorov výkonu ekonomiky USA v budúcnosti. Fakt, že cena poklesla už o 20 percent, znepokojuje mnohých analytikov…
Klesajúci trend medi je predzvesťou kolapsu akciových trhov podľa slávneho medvedieho stratéga Albert-a Edwards-a, ktorý povedal, že akciové trhy budú vyvádzať v „japonskom štýle.“ Edwards, vo svojej prieskumnej správe, vo štvrtok napísal: „Meď sa správa presne tak, ako sa správala vtedy, keď som písal o impotencii likvidity v čase (vtedy hroziacej) krízy v 2007. Opäť raz nás predčasne varuje, že likvidita nezachráni rizikové aktíva: je načase odísť od akcií.“
#2 Výdavky na renovácie domov sa prepadli naspäť na úroveň z roku 2010.
#3 Ako Zero Hedge nedávno poukázal, maloobchodné výdavky USA opisujú vzor, ktorý sme tu nevideli od poslednej recesie…
Predaj šatstva stúpa najpomalším tempom od roku 2010, no zatiaľ čo sa najväčšie obchody chystajú zanechať negatívny medziročný rast, prvýkrát za viac než 3 roky, absolútny kolaps predajnosti zmiešaného tovaru je horší, než počas vrcholu poslednej recesie pri –5%. Je ťažké uveriť, že národná ekonomika, ktorá je postavená zo 70% na spotrebe, nie je v recesii. A zatiaľ čo to je samo o sebe tiesnivý signál pre diskrečný rast americkej ekonomiky/spotrebiteľa, ako poukázal David Rosenberg z Gluskin Sheff, reálny osobný príjem sa prepadol na ohromujúcich 5,8% ročnej miery v 1Q. Ostatných sedemkrát, čo sme takýto kolaps zažili, bola ekonomika buď v recesii, alebo sa z nej práve dostávala.
#4 Výrobná aktivita v celej krajine vykazuje známky spomaľovania. Chicago PMI sa vskutku prepadlo pod 50 (naznačujúc kontrakciu), prvýkrát od poslednej recesie.
#5 V apríli sa spotrebiteľská dôvera nečakane prepadla na deväť-mesačné minimum…
Predbežný index Thomson Reuters/University of Michigan o spotrebiteľkom sentimente v apríly poklesol na 72,3 zo 78,6 mesiac dozadu. Tohtomesačné údaje boli nižšie než všetkých 69 odhadov prieskumov Bloomberg-u, ktoré hlásili žiadnu zmenu v marci.
#6 NYSE marža dlhu vrcholila tesne pred začiatkom recesie v roku 2002, vrcholila tesne pred krízov v 2008 a vrcholí opäť.
#7 S&P 500 zvyčajne odzrkadľuje výkon čínskych akcií veľmi detailne. Preto je celkom znepokojujúce, že čínske akcie vrcholili mesiace dozadu. Bude S&P 500 čoskoro nasledovať?
#8 Ekonomické dáta prichádzajúce z Číny boli poslednou dobou zväčša hrozné…
Pre začiatok, nedávne Čínske ekonomické údaje, akokoľvek upravené smerom nahor, sú naprosto hrozné. Čínske PMI čísla boli najhoršie za posledné dva roky. Úroveň personálneho obsadzovania v čínskych službách poklesla prvýkrát od januára 2009 (pamätajte si tento rok). Čínsky LEI taktiež nevykazuje známky zotavovania. Ak niečo, tak naznačuje, že Čína smeruje k spomaleniu ekonomiky na rovnakej úrovni ako v 2008. A ak si pridáte nekontrolovateľný dlh, ktorý poháňa ekonomiku, môžte celkom jednoducho argumentovať, že Čína dnes vykazuje 0% rast HDP.
#9 V Európe je to stále horšie. Nezamestnanosť v Grécku a Španielsku je momentálne približne 27% a nezamestnanosť v celej eurozóne práve dosiahla novú rekordnú výšku.
#10 Zásoby ropy vyskočili do rekorných výšok, zatiaľ čo dopyt po energiách pokračuje v klesaní. Ako som už písal predtým, toto je jasným znakom, že ekonomická aktivita sa spomaľuje.
#11 Kasínové výdaje sú zvyčajne dobrým indikátorom celkového zdravia americkej ekonomiky. Preto je pozoruhodné, že tieto výdaje sú naspäť na úrovni, ktorú sme nevideli od poslednej recesie.
#12 Dopad uťahovacích škrtov sa začína prejavovať. Podľa Congressional Budget Office budú stáť škrty americkú ekonomiku tento rok 750 000 pracovných miest.
Preložil: Lukáš Jevčík
Zdroj: InfoWars
Facebook komentár