Možno v obchode uveríte, že je to maslo, ale pravdepodobne sa čudujete jeho cene.
Cena masla dosiahla historické maximum: jedna libra masla v USA počas augusta v priemere stála 4,70 dolára v porovnaní s 3,63 dolármi pred rokom (podľa údajov amerického úradu pre štatistiku práce).
A dôvody pre jeho rast cien sú naozaj komplikované.
Ceny v obchodoch s potravinami v auguste v rámci USA medziročne vzrástli o 13,5 % a ceny potravín dosiahli navýšenie o 11,4 %. Obe boli najvyššie od roku 1979.
Maslo však vykázalo jeden z najväčších nárastov v cene: V auguste cena masla bola medziročne drahšia o 24,6 %.
V auguste bolo v chladiarenských skladoch 282,6 milióna libier masla, čo je pokles z 362,7 milióna libier v auguste 2021. Objem masla v chladiarenských skladoch počas tohtoročného august bola tiež najnižšie za posledných 5 augustov.
Čo stojí za nárastom cien masla?
Vyššie výrobné náklady a extrémne horúčavy poškodili dodávky mlieka, povedal Tanner Ehmke, hlavný ekonóm pre mliečne a špeciálne plodiny v CoBank – národnej družstevnej banke slúžiacej priemyselným odvetviam, v rámci oblasti vidieckej Ameriky.
Dôvody sú v rámci sektoru kráv menej komplikované. V extrémnych horúčavách kravy jedia menej a tým pádom aj produkujú menej mlieka. V dôsledku toho farmári v celej krajine hlásili, že produkcia mlieka klesla, keď teplota stúpala.
Dobytok v horúcom počasí zažíva stres z tepla, pričom dojnice sú obzvlášť citlivé na vysoké teploty. Vedci odhadujú, že mliekarenský sektor v odvetví živočíšnej výroby zodpovedá za viac ako polovicu nákladov na stres z tepla.
Súvisiace:
Manažéri: “Inflácia tu zostane aj napriek rastúcim úrokovým sadzbám“
Inflácia Nemecka dosiahla najvyššiu úroveň za viac ako 70 rokov!
Zvyčajne, keď sú ceny mliečnych výrobkov vysoké, farmári rýchlo rozšíria svoje stádo, ale tento rok sa navýšenie počtu kráv stalo príliš nákladné, ako poznamenal Peter Vitaliano, hlavný ekonóm Národnej federácie výrobcov mlieka (NMPF).
Menšie stáda kráv
Prečo teda farmári nerozširovali svoje stáda? Náklady na udržanie produkcie mlieka prudko vzrástli v dôsledku prerušenia dodávateľského reťazca; nedostatok pracovnej sily; a zvýšenie nákladov na krmivo pre kravy vrátane obilia, kukuričnej siláže a sójových bôbov.
Celosvetové výkyvy ako pandémia a ruská vojna na Ukrajine spôsobili prudký nárast cien krmiva. Podľa amerického ministerstva poľnohospodárstva, cena bušlu kukurice bola v máji na úrovni 7,26 dolára v porovnaní s 5,91 dolára v rovnakom čase pred rokom.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC
Facebook komentár