Cena kukurice už na 9-ročnom maxime.

Cena kukurice už na 9-ročnom maxime.

Rastúca cena kukurice v dnešnom dni dosiahla ďalší míľnik, keďže náklady na celosvetové komodity rastú aj naďalej.

Cena kukurice s dodaním v júli sa v dnešnom dni obchodovali nad hodnotou 8 dolárov za bušel, čo je najvyššia úroveň od septembra 2012. Na začiatku roka sa podobné kontrakty obchodovali v blízkosti 6 dolárov za bušel.

Graf: Cena kukurice dosahuje 9-ročné maximá (cena za bušel)
Cena-kukurice-dosahuje-9-rocne-maximum-kedze-prudky-narast-komodit-pokracuje-graf

Kukurica je len jednou z niekoľkých poľnohospodárskych komodít, ktoré v posledných týždňoch zaznamenali prudký nárast cien, čiastočne kvôli vojne na Ukrajine.

Ukrajina je hlavným vývozcom pšenice a iných produktov, ako je slnečnicový olej, zatiaľ čo Rusko je kľúčovým producentom pšenice a mnohých chemikálií používaných v hnojivách.

To vedie obchodníkov v rámci týchto kontraktov k stávke, že vyššie vstupné náklady a väčší dopyt po kukurici ako náhradnej potravine zvýšia jej cenu.

Už pred vojnou boli poľnohospodárske komodity svedkami určitého tlaku nahor, v dôsledku prerušenia dodávateľského reťazca a vysokých dopravných nákladov, ktoré prispievajú k inflácii v celej ekonomike. Sucho na západe USA a inde vo svete tiež vyhnalo ceny vyššie.

Okrem obáv z celosvetovej ponuky, ktoré sa vo veľkej miere dotýkajú poľnohospodárskych komodít, má kukurica potenciálny zdroj dodatočného dopytu.

Prezident Joe Biden v priebehu minulého týždňa oznámil, že jeho administratíva počas leta dočasne povolí predaj benzínu s vyšším obsahom etanolu, v snahe kompenzovať rastúce náklady na energie. Leto je zvyčajne jedným z období s najvyšším dopytom po benzíne v USA.

Súvisiace:
BlackRock: “Vojna Ruska na Ukrajine ukončuje globalizáciu“
Vojna priniesla rekordné ceny pšenice. Objavujú sa ďalšie problémy

Rastúca cena kukurice a ďalších potravinových komodít prispieva k najvyššej miere inflácie, akú USA zaznamenali od 80. rokov, čo vedie Federálny rezervný systém k tomu, aby vo zvyšovaní úrokových sadzieb pokračoval. Niektorí ekonómovia a analytici z Wall Street sa obávajú, že v procese snahy o spomalenie inflácie by centrálna banka mohla dostať krajinu do recesie.

Svetová banka začiatkom tohto mesiaca varovala, že celosvetová neistota ohľadom dodávok potravín tento rok pravdepodobne vzrastie, v dôsledku vyšších cien.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár