Cena nemeckej energie pre budúci rok, ktorá predstavuje európsku referenčnú hodnotu, po prvý raz prelomila 1000 eur (993 dolárov), keďže sa energetická kríza v regióne zintenzívňuje.
V porovnaní s minulým rokom sa jedná zhruba o 12-násobok.
To odzrkadľuje zhruba 10-násobný nárast nákladov na zemný plyn za toto obdobie, aj keď palivo tvorí len približne 10 % nemeckého energetického mixu.
Tento krok prichádza po chaotickom piatku, keď ceny energií v Nemecku a Francúzsku vzrástli o viac ako 25 %, keďže Rusko pristupuje k obmedzeniam dodávok zemného plynu. Francúzsko taktiež trpí prepadom výroby jadrovej energie.
Cena nemeckej energie na rok 2023 vzrástla až o 6,6 % na 1050 eur za megawatthodinu (10:19 hod, berlínskeho času).
Ekvivalentný francúzsky kontrakt už v piatok vyskočil nad hranicu 1000 eur.
Európania na trhoch očakávajú zásahy
Nemecko, Rakúsko a Belgicko zvažujú spôsoby, ako oddeliť prudko rastúce veľkoobchodné ceny zemného plynu od účtov za elektrinu v rámci koncových spotrebiteľov, v čase rastúceho tlaku na zmiernenie dopadu prudko rastúcich trhov s energiou.
Noviny Handelsblatt dnes informovali, že nemecké Ministerstvo energetiky a hospodárstva pracuje na „základnej reforme“ trhu s elektrinou.
Minister hospodárstva Robert Habeck, cez víkend vo verejnoprávnej televízii ZDF uviedol, že chce nájsť spôsob, ako preniesť relatívne nízke náklady na výrobu obnoviteľnej energie na spotrebiteľov.
Habeck obvinil rekordné veľkoobchodné ceny energií, najmä z výpadkov vo francúzskej jadrovej produkcií, ktoré zvýšili dopyt po najnákladnejších výrobných aktívach susedných krajín v čase extrémnych cien paliva.
Požiadavky na cenový strop
Rakúsky kancelár cez víkend naliehal na celoeurópsky strop na ceny energií, aby „zastavil šialenstvo“, ktoré sa odohráva na energetických trhoch v dôsledku prepadu dodávok ruského plynu počas vojny na Ukrajine.
Belgická vláda tieto postoje zopakovala. Štruktúra európskeho trhu s energiou „zlyhala“ a „naliehavo potrebuje reformu“, ako poznamenala ministerka energetiky Tinne Van der Straeten.
Odsúdila skutočnosť, že elektrina s nízkymi výrobnými nákladmi, ako je jadrová energia, sa v skutočnosti predáva za rekordné ceny, v dôsledku systému marginálnych cien na trhoch s energiou.
Van der Straeten ďalej uviedla: „Belgicko v tomto preberá vedúcu úlohu a už diskutovalo o belgickom návrhu európskeho cenového stropu s Európskou komisiou. Čoraz viac krajín, ako napríklad Nemecko, zdieľa belgický postoj.“
Energetickí experti sa však obávajú narušenia princípov tvorby cien – pričom ceny elektriny pre všetky zdroje sú určené nákladmi najdrahšej elektrárne potrebnej na uspokojenie dopytu.
Cenový strop „nie je riešením, ale príčinou problému“, uviedla Claudia Kemfertová, vedúca predstaviteľa pre oblasť energetiky v rámci Nemeckého inštitútu pre ekonomický výskum.
Podľa jej slov hrozí, že takéto opatrenia sa stanú tzv. trvalými dotáciami, ktoré by nedostatok dodávok len zhoršili. Dodala, že len strednodobé nápravné opatrenia v podobe masívneho rozšírenia lacnej výrobnej kapacity ponúkajú perspektívu trvalej úľavy.
Španielsko nedávno zaviedlo sériu opatrení vrátane zastropovania cien plynu na výrobu elektriny, v snahe riešiť špirálovité náklady na energiu, ktoré vyvolala vojna Ruska proti Ukrajine. Ceny elektriny sú teraz „dva až trikrát nižšie“ ako v iných krajinách EÚ, uviedla ministerka energetiky Teresa Riberaová a dodala , že niektoré členské štáty prejavili záujem o španielsky mechanizmus.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj. CNBC, Bloomberg
Facebook komentár