Celosvetová výroba je brzdou svetovej ekonomiky počas celého roka. Zotavenie by mohlo byť za rohom – ale iba ak by podmienky boli vhodné.
Americký výrobný sektor v roku 2019 čelí rozsiahlym problémom, keďže sa začali ukazovať účinky americkej a čínskej obchodnej vojny. Celosvetovo to nevyzerá oveľa lepšie. Slabý predaj automobilov vo všetkých oblastiach prispel k slabej situácii v celom odvetví výroby.
Brian Coulton, hlavný ekonóm ratingovej agentúry Fitch, poznamenal: „Pokles na globálnom trhu s automobilmi od polovice roku 2018 je kľúčovou hybnou silou prepadu v rámci globálnej výroby a stav predajov automobilov sa ukazuje oveľa horší, ako sme očakávali.“
Súvisiace: Európe sa výrobcovia automobilov z USA začínajú vyhýbať
Do konca roku zostáva len mesiac a celosvetový predaj automobilov je podľa agentúry Fitch v poklese o 3,1 milióna, čo predstavuje medziročný pokles o zhruba 4%. To by bol najväčší pokles od roku 2008, kedy svet zasiahla finančná kríza a druhým rokom za sebou, čo tržby poklesli. Agentúra Fitch očakáva v roku 2019 celosvetový predaj automobilov dosiahne celkovú hodnotu 77,5 milióna.
Hlavným dôvodom poklesu je zníženie dopytu z Číny, ktorá je najväčším automobilovým trhom na svete a kde tržby zatiaľ klesli o 11%. Začiatkom tohto roka Peking znížil dotáciu na elektrické vozidlá, čo viedlo k poklesu predajov.
Klesajúci predaj vozidiel sa však na čínskych hraniciach nezastavil.
Coulton ďalej uviedol: „Zdá sa, že nie je dôvod predvídať oživenie celosvetových predajov automobilov v roku 2020, aj keď v prípade predajov v Číne dôjde k marginálnemu oživeniu okolo hodnoty 1%,“ … „Avšak znamená to, že automobilový trh bude pravdepodobne naďalej silne vplývať na globálnu výrobu a na ekonomiky s veľkým vystavením voči tomuto sektoru, ako je Nemecko.“
Nemecko sa už nachádza na pokraji recesie. V utorok dokonca nemecká automobilka Audi oznámila, že zníži počet pracovných miest o 7 500 pozícií.
Pre globálne oživenie výroby to jednoznačne nie je pozitívom.
Na konci tunela je však vidno svetlo. Globálny výrobný index do októbra klesol menej ako v predchádzajúcich mesiacoch, hoci zaznamenal svoj šiesty mesiac poklesu v rade.
Všetko sa točí okolo obchodnej vojny
Obchodná vojna medzi USA a Čínou bola najväčšou témou roka. Globálne akciové trhy prepadli a vyvíjali sa v súlade s informáciami okolo obchodu, zatiaľ čo podnikateľská komunita zadržiava investície, aby čakala a zistila, čo by rokovania mohli priniesť.
Je možné, že v roku 2020 by sa globálna výroba mohla oživiť, ale aj to závisí od toho, či bude vidno reálnu dohodu.
Aspoň globálne centrálne banky pracujú na oživení. Hlavné centrálne banky vrátane Federálneho rezervného systému znižujú úrokové sadzby, čo vedie k priaznivým finančným podmienkam, ktoré z historického hľadiska vždy svetovej ekonomike pomohli.
Neustále však pretrváva obchodná vojna medzi USA a Čínou, ktorá naďalej prevažuje nad týmito priaznivými vplyvmi.
Súvisiace: Čína znižuje svoje dotácie na elektrické vozidlá
Michael Sheldon, výkonný riaditeľ a CIO spoločnosti RDM Financial Group, poznamenal: „Na odstránenie tohto oblaku neistoty je potreba reálnej obchodnej dohody.“
Politickí predstavitelia Pekingu a Washingtonu v októbri súhlasili s predbežnou dohodou, ktorá ešte nebola podpísaná. Investori sa začínajú pýtať, či táto dohoda „prvej fázy“ sa niekedy stane reálnou obchodnou dohodou.
Ďalšie kolo taríf má prísť 15. decembra a zameria sa na spotrebný tovar. Spojené štáty však tarify odložili, keď nechcú obmedzovať vianočných nakupujúcich.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNN, Bloomberg
Facebook komentár