Ak vypočítate hodnotu všetkých akcií vo všetkých spoločnostiach, vo všetkých krajinách sveta, potom z technického hľadiska získate trhový limit sveta. Len za posledných niekoľko mesiacov celkový trhový strop sa zvýšil na 80 biliónov dolárov a neustále smeruje k úrovni 100 bilióna dolárov.*
Graf: 2004-12/2017 Celosvetová kapitalizácia trhov (v biliónoh dolárov)
Čo je znepokojujúce, že pokrok prechádza konečným neprerušeným úsekom rastu. Až doteraz svetový trhový strop vyzeral ako akýkoľvek iný akciový index: Séria prírastkových ziskov bola vidno, ako aj výrazný ponor okolo Veľkej finančnej krízy v roku 2008, po ktorom nasledovalo zdravé oživenie.
Tento rok však graf vyzerá len ako vzostupná priamka, bez korekcií.
V strednodobom horizonte nastane musí nastať “pomalá bolesť” alebo “rýchla bolesť”
Medzinárodný analytik spoločnosti Goldman Sachs Christian Mueller-Glissmann a jeho kolegovia sa domnievajú, že “býčie trhy vo všetkom” sa čoskoro skončia. Ďalej uvádzajú: “Priemerný cenový percentuálny pomer medzi akciami, dlhopismi a úvermi je najvyšší od roku 1900,” a vytvoria dva pravdepodobné strednodobé scenáre: “Pomalú bolesť” alebo “rýchlu bolesť”, kde korekcia vytvorí medvedí (klesajúci) trh.
Ich analýza začína z pohľadu portfólia “60/40”, čo znamená investíciu, ktorá je 60% v americkom akciovom indexe S&P 500 a 40% v štátnych dlhopisoch USA – typická zmes, ktorú by ste mohli vidieť v každom súkromnom penzijnom fonde alebo dôchodkovom pláne pod označením 401 (k). Inými slovami, presne sa jedná o typ investície, na ktorý sa pravdepodobne spoliehate v odchode do dôchodku. Dlhopisy sa zvyčajne používajú ako zabezpečenie voči akciám, pretože často navyšujú svoju hodnotu, keď akcie klesajú.
“Súčasný percentil oceňovania je najviac porovnateľný s neskorým dvadsiatym rokom, ktorý skončil vo ” Veľkej depresii”
Ale tento predĺžený nábeh od roku 2009 – takmer deväť rokov (s nápravou) – vytvoril scenár, ktorý bol naposledy videný tesne pred Veľkou hospodárskou krízou na začiatku 20. storočia. Tím banky Goldman Sachs poznamenal:
“Priaznivé makroekonomické pozadie navýšilo návratnosť aktív, čo viedlo k “býčiumu trhu vo všetkom”, a to aj napriek tomu, že v reálnej ekonomike došlo k nízkym úrovniam inflácie, avšak v dôsledku toho sú ocenenia v rámci aktív v porovnaní s históriou naozaj drahé, čo znižuje potenciál návratnosti a diverzifikácie … A zvýšené oceňovanie vedie k zvyšovaniu rizika z jednoduchého dôvodu, keďže existuje menej vyrovnávacich možností na absorbovanie šokov. Priemerný oceňovací percentil vo všetkých akciách, dlhopisoch a úveroch sa v USA nachádzajú na úrovni 90%, čo predstavuje rekordné maximá. Keďže akcie a úvery boli v technologickej bubline drahšie, v tom období boli porovnateľne zaujímavé dlhopisy, pričom súčasný percentil ocenenia je najviac porovnateľný s koncom dvadsiateho storočia, ktorý skončil vo “Veľkej depresii”.
Tu je historický pohľad v grafe:
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: GoldmanSachs, Yahoo
Facebook komentár