Celosvetové meny prepadali aj na jednej strane sveta, ale aj druhej.
Ruský rubeľ a mexické peso voči americkému doláru nedávno dosiahli rekordné minimá. Meny Kolumbie, Argentíny a Brazílie sú v posledných 12 mesiacoch v strate okolo 28% a viac. Meny Turecka a Južnej Afriky počas tohto obdobia taktiež klesli o viac ako dvojciferné hodnoty.
Slabé meny sú často známkou spomalenie hospodárskeho rastu. Čína za posledný rok vykázala svoj najhorší rast za posledného štvrť storočia a Brazília je vo svojej najdlhšej recesii od 30. rokov.
Tieto obrovské posuny mien taktiež vytvorili niekoľko príležitostí a výziev.
Ak mena klesá, pre zahraničných kupcov sa vývoz danej krajiny stáva omnoho lacnejší a atraktívnejší. V rovnakej dobe je tak dovoz omnoho drahším, čo môže lákať miestnych obyvateľov ku kúpe produktov, ktoré sú vyrobené v ich vlastnej krajine. Niektoré krajiny a spoločnosti tak z toho majú prospech a iné strácajú.
Súvisiace: Obrana Číny pre juan je stále drahšou: Graf
V rovnakej dobe rastie medzinárodný cestovný ruch z krajín s vyššou hodnotou meny, zatiaľ krajiny ktoré prechádzajú znehodnotením meny, čelia prepadu.
Cestujúci z USA – Víťazi
Pre Američana je dovolenka mimo USA stále lacnou. Americkí cestujúcich, ktorí cestujú do krajiny so slabou menou – od Brazílie cez Južnú Afriku po Indonéziu si za svoje doláre vedia nakúpiť stále viac.
Podľa vládnych štatistík (do novembra) mimo USA cestovalo viac ako 66 miliónov Američanov. To je takmer 8% rast oproti predchádzajúcemu roku.
Wal-Mart, Target, Gap a ďalšie maloobchodné spoločnosti – Víťazi
Silný dolár je dobrou správou pre obchody, ako je Wal-Mart a Target, maloobchodné módne spoločnosti, ako je Gap a predajcovia hračiek ako Toys “R” Us. Všetky spoločnosti realizujú veľké objemy importu, čím sa pre nich stáva oveľa lacnejším.
Samozrejme, že Wal-Mart má mnoho medzinárodných obchodov. To znamená, že hodnota tržieb zo zámorských lokalít bude pri prepočte na americké doláre nižšia. Ale celkovo, Walmart zo silného dolára získava viac, než tratí.
Americké nadnárodné spoločnosti – výrobcovia: Porazení
Tržby mimo USA tvoria väčšinu príjmov dobre známym nadnárodným amerických spoločností, ako je Apple, IBM a Nike. Silný dolár robí z tenisiek, počítačov a iPhonov pre zahraničných zákazníkov drahší tovar.
Spoločnosť Apple odhaduje, že jej predaje v aktuálnom štvrťroku prvýkrát za posledných 13 rokov dosiahnu pokles. V posledných týždňoch firmy Johnson & Johnson, Tiffany a Ralph Lauren vo veľkej miere opisujú silný dolár, ako negatívny protivietor.
Dolár má zároveň vplyv aj na americké továrne. Americká výroba v posledných mesiacoch spomalila, čo vedie k znižovaniu počtu pracovných miest a objemom výroby.
Súvisiace: Irán chce platby za ropu v eurách a nie dolároch
Mexiko, Južná Kórea, Taiwan: Víťazi
Krajiny, ktoré majú prospech z padajúcich mien majú niekoľko kľúčových charakteristík:
1. Realizujú export mnohých priemyselných výrobkov – na rozdiel od komodít, ako je ropa
2. Nečelia vysokým objemom zahraničného dlhu, alebo stúpajúcej inflácií
3. Nie sú politicky nestabilné
Mexiko je jeden príklad. V tomto prípade sa dá získať z prepadajúceho pesa, až k jeho historickému minimu.
Edward Glossop, ktorý má na starosti rozvíjajúce sa trhy v spoločnosti Capital Economics uviedol: “Myslíme si, že Mexiko je pravdepodobne jednou z krajín, ktorá najlepšie vie ťažiť z devalvácie meny.”
Mexiko má v porovnaní s mnohých rozvojovými krajinami silný výrobný sektor. Výrobcovia ponúkajú svoje produkty v miestnej mene – takže ak peso oslabuje, mexické výrobky sú pre zahraničných kupcov oveľa atraktívnejšie.
Ostatné krajiny, ktoré v zásade patria do tejto kategórie sú Taiwan, Južná Kórea a Vietnam.
Turecko a Rusko – Porazení
Zahraničný dlh krajín je veľkým problémom, keď nastáva pád domácej meny.
Pozrite sa na Turecku – jeho výrobný sektor je v porovnaní s ostatnými rozvojovými krajinami značný, ale dlhuje veľké objemy zahraničného dlhu.
Zaťaženie Turecka vo forme zahraničného dlhu sa rovná takmer polovici ich ekonomického výkonu, v porovnaní s 22% v Mexiku (podľa PwC).
Súvisiace: Prepad cien komodít roka 2015 v jednom grafe
V prípade Turecka, ak ich mena ďalej klesá, spôsobuje, že nakoniec bude ťažké splácanie zahraničného dlhu a národ by tak mohol riskovať, že príde s určitým oneskorením v ich platbách.
Rusko je na tom podobne, keďže má rozsiahle objemy zahraničného dlhu.
Pre mnohé z týchto krajín, by znehodnocujúca mena mala viesť k podpore ich vývozu. Ale prvotne musia dosahovať rast ich ekonomiky za ich vlastným prahom. Z Brazílie cez Turecko až do Mexika je vidno rôzne výhody aj nevýhody. Avšak, tento pokračujúci kolaps mien začína oddeľovať niektorých víťazov od porazených.
Zdroj: TheGuardian, Bloomberg
Facebook komentár