Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.“ Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… Team portálu www.FinancnyTrh.com
Nedávno sme sa pozreli na štúdiu od Pew Research Center, ohľadom stavu celosvetovej chudoby a rozhodli sme sa pozrieť aj na nedávnu chudobu v histórii.
Svetová banka udržiava databázu údajov chudoby a úrovní príjmov po celom svete. Jeden z nástrojov, ktorý je na stránkach Svetovej banky k dispozícii, umožňuje používateľom zadať hranice chudoby podľa svojho výberu, miesta a vie vypočítať proporcie populácie v rozvojovom svete, ktoré spadajú pod túto líniu v rôznych krajinách, regiónoch a obdobiach.
Pozreli sme sa na tom, koľko ľudí žilo na úrovni 2 dolárov za deň alebo nižšie, v období medzi rokmi 1981 až 2011, ku ktorým má dáta práve Svetová banka. Ak by sme chceli nastaviť údaje očistené o infláciu a rôznych životných nákladov po celom svete, Svetová banka prezentuje tieto svoje odhady pomocou parity kúpnej sily v amerických dolárov z roku 2005, ktoré upravujú aj hodnotu národnej meny, aby odrážali, čo si človek mohol reálne kúpiť s daným množstvom peňazí.
Súvisiace: Hateri, je na čase priznať: “Svet sa stáva lepším miestom”
Extrémna chudoba v rozvojovom svete od roku 1981 dramaticky poklesla. Zhruba 70% ľudí z rozvojového sveta žilo pod 2 doláre na deň a tento podiel v roku 2011 poklesol zhruba o polovicu, na niečo cez 36%, čím chudobe klesala dokonca aj v absolútnych číslach: Svetová banka odhaduje, že v rozvojovom svete v roku 1981 zhruba 2,6 miliardy ľudí žilo z 2 dolárov na deň. Do roku 2011 tento počet klesol na zhruba 2,2 miliardy a pritom celá svetová populácia vzrástla z približne 4,5 miliardy, na viac ako 7 miliárd.
Najväčší pokles v chudobe prišiel z východnej Ázii, kde miera chudoby klesla z celosvetového maxima okolo 93%, v roku 1981 na iba 23% v roku 2011. Väčšina z tohto poklesu extrémnej chudoby vo východnej Ázii prichádzala z udivujúce vzostupu čínskej ekonomiky v posledných troch desaťročiach.
Súvisiace: Ako zákon o minimálnej mzde zvyšuje chudobu
V priebehu 90. rokov bol zaznamenaný krátky nárast chudoby v rozvojových častiach Európy a strednej Ázie. Väčšina z tohto regiónu bola súčasťou Sovietskeho zväzu, kde ekonomický a politický chaos po páde komunizmu viedol k dočasnému zvýšeniu podielu ľudí žijúcich za menej ako 2 doláre na deň.
Kým extrémna chudoba klesla vo všetkých krajoch meraných Svetovou bankou, je stále potrebné vykonať zlepšenie v miestach, ako je subsaharská Afrika, kde 69% populácie v roku 2011 ešte stále žilo na pod 2 doláre na deň a v južnej Ázii, kde miera chudoby je stále okolo 60%.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Zerohedge
Facebook komentár