Ak sa Vám niečo páči poprosím kliknúť na “páči sa mi to”, alebo FB a Twitter “like” aby sme mali od Vás odozvu (a taktiež Nás to vedie k pokračovaniu Našej tzv neziskovej “práce”)…Čím viac klikov na na FB a Twitter “like”, tým nám pomôžete rozšíriť sa “ĎAKUJEME”

Gary Vaynerchuk, expert na víno a guru v oblasti sociálnych médií prisudzuje svoju schopnosť zachytiť jemné rozdiely vína, ktoré ostatní nemusia rozpoznať, jeho jedinečnému zmyslu pre ochutnávanie, ktorý získal ako mladistvý. Vzhľadom k tomu, že vtedy bolo pre neho pitie vína nezákonné, zvykne hovoriť, že namiesto vína ochutnával chute s ním spojené. On nejedol len ovocie a zeleninu, ale žul aj kúsky trávy, hlinu, tabak a drevo, aby sa mohol naučiť rozpoznať všetky chute, ktoré víno môže ponúknuť.

Ohodnocovanie čínskeho prostredia investormi si vyžaduje podobnú komplexnú analýzu.

Jeden významný detail, ktorý sa zdá  byť dnes často prehliadaný investormi, je čínska makro ekonomická a politická stratégia. Profesor Stephen Roach z novín Financial Times je názoru, že krajina “robí oveľa lepšiu prácu v riadení ekonomiky, ako si mnohí myslia.” Jej kroky boli zámerné a cieľavedomé, a čo je najdôležitejšie- aj úspešné. Poukazuje na opatrenia, ktoré Čína uzákonila na zníženie inflácie potravín, spolu s mnohonásobnými zvýšeniami požadovaných minimálnych rezerv a úrokových sadzieb. Týmito aktivitami ilustruje rastúcu Čínsku “statočnosť” v stabilizácii svojej ekonomiky.

Pozitívne výsledky vládnych opatrení majú oneskorený efekt, dajú sa odhaliť až o niekoľko mesiacov neskôr. Napríklad graf č.1 ukazuje, ako index spotrebiteľských cien (CPI) potravín a ostatných tovarov poklesli na medziročnej báze za posledných niekoľko mesiacov. CPI je teraz na najnižšej úrovni od júla 2010, hovorí CLSA (CLSA je v áziijská najdlhšie fungujúca popredná nezávislá maklérska a investičná skupina. poznámka prekladateľa).

Graf 1. 2000-2012 Jednotlivé druhy inflácie v Číne: Index spotrebiteľský cien – bez potravín, potraviny

Pri inflácii, ktorá je nateraz pod kontrolou, má Čína v zásobe množstvo ďalších opatrení menovej politiky, ktoré môžu pomôcť rastu v roku 2012, na rozdiel od centrálnych bánk v USA, Európe a Anglicku, ktoré ich už použili. “Nasledovali kroky japonskej centrálnej banky a svoje krátkodobé úrokové sadzby stanovili až na nulu” hovorí Roach.

Možno, že zo somelierov sa stali študenti: „Možno skôr, ako centrálne banky rozvinutých krajín poskytujú návody Číne ako dosiahnuť ekonomický rast, by to mohlo byť naopak.“ Roach tvrdí, že Čína “ponúka niekoľko výukových lekcií v makro politickej stratégii a zvyšok sveta by mal venovať pozornosť.”

Roach následne pripája k záveru, že “dlhodobé zameriavanie sa na stabilitu, (Čína) je skôr schopné akceptovať krátkodobé náklady obetované na zabezpečenie rastu a aby udržali svoju rozvojovú stratégiu na správnej ceste.”

Jim Rogers identifikoval v Číne aj mnoho atraktívnych nuáns, ktoré, ako on verí, že Čínske „Medvede“ postrádajú. Legendárny medzinárodný investor minulý týždeň v rozhovore pre Business Insider, poukázal na dlhú históriu: “podnikanie (a kapitalizmus), majú rozum, majú know-how” a uviedol to ako dôvody na to byť optimistickí.

Je pravdepodobné, že Čína zažije prekážky v  raste, dodáva Rogers. Po stáročia úpadku, krajina ožila len nedávno, keď Teng Siao-Pching v roku 1978 nasmeroval Čínu k trhovej ekonomike. Rast je stále ešte v počiatočných fázach. Avšak, vždy, keď Čínske ekonomické dáta sa ukážu trochu negatívnejšie, medvede sú náchylné rýchlo pochybovať o schopnosti Pekingu úspešne navigovať svoje ​​hospodárstvo.

Keď premiér Wen Ťia-pao tento týždeň oznámil, že vládou cielený rast HDP bude na úrovni 7,5 percenta, nebolo to prekvapením pre skúsených analytikov čínskeho hospodárstva. Andy Rothman z CLSA hovorí, že to bolo v súlade s jeho očakávaniami. Posolstvo premiéra Wen-a prišlo “ani ako prekvapenie, ani ako signál, že komunistická strana predpokladá spomalenie rastu oproti očakávaniam.” Rothman si tiež nemyslí, že Wen vo svojom prejave naznačil ďalší podnet na stimuláciu ekonomiky.

Niekedy cieľ je len cieľ: Čínsky HDP vždy rástol viac, než sa predpokladalo. Pozrime sa nižšie v uvedenom grafe č.2. Žltá čiara ukazuje, ako Čína konzervatívne nastavuje svoj cieľ rastu HDP za posledných desať rokov- každý rok je skutočný rast HDP vyšší. Napríklad v roku 2007, zatiaľ čo vláda predpokladala rast HDP 8 percent, skutočný rast HDP  sa ukázal ako oveľa vyšší, teda 14%.

Graf 2. 2000-2012 Skutočné HDP Číny v porovnaní s očakávaným

Zatiaľ čo väčšina analytikov neočakávala svetobornú úroveň rastu HDP v tomto roku, 7,5 percentný rast je stále vyšší, ako má väčšina rozvíjajúcich sa ekonomík, alebo hociktorý z vyspelých štátov. Vyspelá ekonomika očakáva malý rast, spomaľujúci z 1,6% na 1,3% v roku 2012, podľa The Conference Board (Organizácia, ktorá poskytuje informácie pre korporátny manažment, je v nej zastúpených cez 1000 spoločností, má viac ako 10 000 CEO členov. Pozn. prekladatela)

Od nového roku, index MSCI Číny vzrástol o 11%. Tento nárast prichádza po poklese o takmer 20 percent v roku 2011. Avšak vďaka minuloročnému výpredaju sa dajú niektoré čínske akcie aj naďalej získať výhodné ceny.  Aj celkový akciový index sa obchoduje za atraktívne ceny úrovni k zisku, hovorí Deutsche Bank. Kým 10-ročné P/E ratio je v priemere 12,5; P/E dvanásť mesačých forward-ov indexu MSCI (Morgan Stanley Capital International. Pozn. Prekladatela) Číny je v súčasnej dobe 9,1.

Graf 3. 2000-2012 Atraktivita vstupu pre investorov do Čínskho akciové trhu: Pomer ceny voči ziskom je pod 10 ročným priemerom

Stratégovia z Deutsche Bank hovoria o “veľmi zdravom” raste HDP a umiernenej inflácii, “makro ekonomické základy ľahko zdôvodňujú ďalšie prehodnotenie P/E forwardov na 10,5.” do konca roka 2012. Toto ocenenie ukazuje, že MSCI Číny sa môže zvýšiť o 15 percent z úrovne 8. marca, dodáva Deutsche Bank. 

Dlhodobí investori sa učia ohodnocovať jemné drobné body krajiny a my veríme, že Čína je podobná ako dobré víno- zlepšuje sa s vekom.

Zdroj: U.S. Global Investors

Preložil: Tomáš Frečka

Facebook komentár