Ak si niekto myslel, že americký životný štandard bol o tom ako tvrdo Američania pracovali, ako rástla ich produktivita práce, a ako im technologické inovácie zjednodušovali život nemôžme ho obviňovať, že žil v ilúzií za ktorú by nezaplatil. Tento graf ukazuje, že najväčši prispievateľ rastu HDP poťažmo aj rastu na akciovom trhu je založený a celý sa točí okolo dlhu.
Jedného času v 50.tych rokoch stálo 1,30 dolára v snahe zakúpiť nový dlh v pomere ku 1 doláru HDP. Dnes je to pomer 3,50 dolára ku 1 doláru HDP. Niektorí veria, že je to konzrevatívne.
Odvtedy čo sa naplno prejavila kríza v roku 2008 absolútny dlh, o ktorom hovorí správa Federálneho rezervného systému sa zvýšil o 6 biliónov zatiaľ čo HDP rástol len o 2 bilióny. Najväčšiu časť tohto nárastu za 5 rokov predstavovali vládne výdavky. Od roku 2007 hrubý dlh americkej vlády narástol o 7,9 bilióna dolárov na dnešnú hodnotu 16,9 bilióna dolárov.
Obrovský nárast dlhu neviedol k prudkému zvýšeniu HDP. Zdá sa, že by bol potrebný ešte väčší dlh, aby HDP rástlo väčším tempom. Prudké navýšenie dlhu bolo za kolapsom v roku 2008, ktorý sa odohrával v bankovom sektore. Napriek tomu to bola americká vláda, opierejúca sa o silu daňovníka, ktorá zachraňovala banky pred ešte väčším kolapsom. Ak by bol ďaľší bankový kolaps na programe dňa nebude to daňovník, čo bude zachraňovať banky. Boli by to vkladatelia, čo by sa museli poskladať na záchranu a nie je žiadna záruka, že by Fond na ochranu vkladov zaručoval bezpečnosť vkladov do hodnoty 100 000 dolárov. Fond na ochranu vkladov zbankrotoval v roku 2008 počas finančného kolapsu.
Dlh americkej vlády 16,9 bilióna dolárov bledne závisťou vedľa nekrytých záväzkov sociálneho zabezpečenia, zdravotného poistenia a liekov na predpis. Tieto záväzky sa odhadujú na 125 biliónov dolárov. Napriek tomu USA majú slabý alebo žiadny plán ako budú tieto záväzky financovať. Okrem toho, že sa budú ďalej zadlžovať. Ak sa súčasný dlh zdá byť v kategórií “nebude nikdy zaplatený”, tak potom nekryté záväzky sa zdajú byť v akejsi “ríši snov”.
Mestá, podniky a jednotlivé štáty USA zisťujú, že skoršie sľuby dôchodcom nie sú už viac splniteľné. Schodok v dôchodkoch amerických zamestnancov verejného sektora sa pohybuje od 1 do 4 biliónov dolárov. Hodnota nekrytých penzijných záväzkov v korporátnej oblasti sa môže pohybovať od 250 miliárd do 1 bilióna dolárov. Blížiaca sa kríza ešte nie je ani vyúčtovaná.
V tejto súvislosti sa existuje viac ako 11 miliónov nezamestnaných pracovníkov a keď počítame vystrašených a okrajovo zamestnaných pracovníkov, ktorí hľadajú zamestnanie na plný úväzok existuje 21,8 nezamestnaných. V USA dnes žije 50 miliónov ľudí, ktorí sú žijú v chudobe a 47 miliónov poberá potravinové lístky. Niektoré potravinové reťazce odhadujú, že viac ako jedna tretina ich príjmov pochádza z potravinových lístkov.
Napriek tomu sa tále vedú reči o zastavení pumpovania peňazí do systému. Od nástupu finančnej krízy v roku 2008 tu bolo Kvantitatívne uvoľňovanie 1, 2, operácia Twist a teraz tu máme Kvantitatívne uvoľnovanie s poradovým číslom 3. Napriek nákupu dlhopisov Federálnou Bankou, veľké peňažné inštitúcie majú stále vo svojich účtovných knihách obrovské sumy v pôžičkách. Šikovné účtovné manévre ukrývajú prípadné straty. Napriek tomu, že FED nakupuje dlhopisy a cenné papiere kryté hypotékami v hodnote 85 miliárd dolárov mesačne, obeh peňazí spadol na rekordné hodnoty. To naznačuje, že peniaze, ktoré sú poskytované finančným inštitúciam cez Kvantitatívne uvoľňovanie č.3 sa nedostávajú do širšej ekonomiky.
Od krachu v roku 2008 bol rast HDP živený dlhom, rovnako ako aj akciový trh, ale nezamestnanosť napriek tomu zostáva vysoká a rast HDP v najlepšom prípade anemický, v horšom prípade sa zdá, že ekonomika USA je stále v recesii. Finančná kríza sa nestala len tak cez noc. Trvalo nejaký čas pokiaľ sa vytvorila a pokiaľ to vyšlo na povrh. Dlhodobé úrokové sadzby rastú od polovice roku 2012 kedy dosiahli dno. Americký dolár, ktorému mnohí verili a ktorý stúpal do vyšších úrovní bol v posledných týždňoch na pokraji zrútenia. Akciový trh zdá sa dosahuje v súčasnosti vrchol. Keď sa kríza rozbehne veci sa môžu rozpadnúť celkom rýchlo ako všetci videli v roku 2008.
V centre toho všetkého je dlh. Je ho proste príliš veľa a kolaps dlhu je to o čom Veľké Recesie a Depresie sú.
Preložil: Ivan Schwandtner
Zdroj: MGI Securities
Facebook komentár