Carlos Slim má za sebou naozaj ťažký rok a najhoršie dopadol medzi najbohatšími ľuďmi sveta.
Podľa indexu miliardárov agentúry Bloomberg, od začiatku roku 2015 tento mexický miliardár prišiel o takmer 20 miliárd amerických dolárov, čo porovnateľné s veľkosťou ekonomiky Hondurasu. Akcie jeho telekomunikačného gigantu – America Movil mieria do najväčšieho poklesu od roku 2008. Spoločnosť sa dostala pod regulačné tlaky v Mexiku, kde v súčasnosti je nútení zdieľať náklady na infraštruktúru, keďže jej bolo umožnené ovládať mobilný a online trh viac ako desať rokov.
Súvisiace: Top 15 miliardárov Ruska prišlo o 50 miliárd dolárov
K negatívnemu vývoju akcií v Mexico City založenej spoločnosti America Movil taktiež patrí; aj negatívny výhľad pre brazílsku ekonomiku, ktorá je jej druhým najväčší trhom; silnejší konkurenti doma; a obmedzené možnosti expandovať do Európy.
Slim je v súčasnosti piatym najbohatším človekom na svete, čím bol zosadený z tretieho miesta na začiatku tohto roka, kedy vlastnil 57 percent spoločnosti. Ich akcie v tomto roku poklesli o 18 percent, čím sa Slim stal najväčší smoliarom medzi 400 najbohatších ľudí na svete. Dokonca táto spoločnosť mala najväčší podiel v mexickom akciovom indexe.
Kevin Smithen, ktorý je analytikom spoločnosti Macquarie Securities v rozhovore z New Yorku povedal: “Naozaj neexistuje nič, z čoho by investori mohli byť nadšenými, takže sa pozornosť skôr obrátila na zhoršujúcu sa ziskovosť mexického trhu,” … “K podporeniu cien by investori naozaj museli vidieť dôveryhodnejšiu stratégiu expanzie do Európe, alebo dôkaz o zmene ekonomickej klímy v Brazílii.”
Oficiálne tlačové oddelenie spoločnosti America Movil to odmietlo komentovať.
Telekomunikačná spoločnosť sa spoliehala na rozšírenie v Brazílií, Rakúsku a USA, keďže v Mexiku čelí nariadeniam ohľadom konkurenčnej výhody pre spoločnosť America Movil, kde ovláda zhruba 70 percent všetkých mobilných zákazníkov a 62 percent pevných liniek. Na vrchole trhu AT&T kúpila v Mexiku dva konkurenčné podniky – Nextel Mexico od NII Holdings a Grupo Iusacell, čo malo vplyv na ceny a viedlo k zvýšeniu konkurencie na jej domácom trhu.
Súvisiace: Eike Batista: od miliardára k miliardovým záväzkom
Podľa decembrovej správy banky Credit Suisse Group: “Ziskové rozpätie sa tak v poslednom štvrťroku v Mexiku znížilo na 40,3 percenta z 44,8 percenta o rok skôr, na základe zisku pred úrokmi, zdanením, odpismi a znehodnotením a odhaduje sa, že bude klesať aj počas roka 2016. Zatiaľ čo rozhodnutie spoločnosti America Móvil na začiatku tohto roka, k vyčleneniu zhruba 11 000 bezdrôtových veží na prenájom pravdepodobne povedie k zníženiu dlhu, avšak priveľmi nepomôže, vzhľadom k veľkosti spoločnosti.
Daniel Federle, ktorý je analytikom banky Credit Suisse v poznámke pre klientov poznamenal: “Zmena v telekomunikačných predpisoch v Mexiku navyšuje konkurenciu a AT&T aktuálne investuje razantné finančné prostriedky, keďže sa snaží vytvoriť silného mobilného hráča v krajine,” … “Konkurencia sa tak v nasledujúcich rokoch ešte zhorší.”
Zdroj: Bloomberg
Facebook komentár