Autor novej knihy Tao kapitálu (The Dao of Capital) — manažér hedžového fondu a bývalý top obchodník Nassima Taleba – vidí blížiaci sa 40%-ný pokles indexu S&P 500.

„Chápete, čo tým myslím?“ Mark Spitznagel práve dokončil vysvetlenie jedného z paradoxov dnešného sveta biznisu. Spitznagel (42) je manažér hedžového fondu, ktorý v roku 2008 zarobil viac ako 100%. Dlhé roky bol hlavným obchodníkom  Nassima Taleba, autora Čiernej labute (Black Swan) a je autorom novej knihy s názvom Tao kapitálu. Spitznagel patrí k predstaviteľom rakúskej ekonomickej školy, ktorá v krátkosti hovorí, že vláda nemá zasahovať do menovej politiky – kroky FEDu len zapríčiňujú skreslenia, ktoré budú neskôr vyriešené trhom. Strávili sme väčšiu časť nedávneho obeda  diskusiou o tom, ako bol jeho život formovaný práve Rakúšanmi.

Keby bol niekým iným, bol by to nudný zážitok. Ale Spitznagel má zvláštny ťah. Nie je typom investora, ktorý vám a aj mne napadne pod pojmom profesionálny investor. Niekedy trávi roky neochvejným strácaním peňazí, pokým čaká na návrat akciového trhu do normálnych koľají, povedzme v neskorých 90-tych rokoch počas rely akcií technologických firiem alebo hypotekárny boom, ktorý nasledoval. Ale keď Spitznagel zarába peniaze, tak skutočne zarába peniaze. Opcie, ktoré nakupuje na S&P 500 (SPX) a iné indexy, ktoré majú obrovský potenciál v prípade krachu, stoja málo, keď ich kupuje, pretože prudký pokles akcií sa zdá byť nepredstaviteľný, kým sa tak nestane.

Spitznagel je chytrejší ako väčšina z nás, ale nepýši sa tým. Rád rozpráva o svojej práci, ale tiež počúva, čo máte na srdci. Rozpráva rýchlo, ale chce vedieť, či ste sa chytili. To je dôvod, prečo sa ma počas vysvetľovania toho aké je zvláštne, že v dnešnej dobe ultra-nízke úrokové sadzby vedú podniky k hromadeniu hotovosti a vyplácaniu väčších dividend akcionárom ako k robeniu racionálnych krokov a využívaniu tohto lacného financovania na rozšírenie podnikania, opýtal: “Chápete, čo tým myslím?”

Áno, trochu. Hlavne preto, že som ešte pred našim obedom čítal knihu Tao kapitálu. Po jednej tlačovke, ktorú mal Spitznagel v roku 2008, pristúpil k nemu vydavateľ s ponukou napísať o fylozofických základoch jeho investovania. Tao kapitálu nie je niečo, čo by som daroval mame. Ale je to fascinujúce a radikálne odbočenie od dogmy investovania posledných niekoľkých  desaťročí, ktorá v podstate tvrdila toto: Kúp akcie a všetko bude ok. Spitznagel tvrdí, že akcie boli výrazne narušené kvôli ľubovôle Alana Greenspana a Bena Bernankeho, ktorého nič nezastaví pred udržiavaním rastu a bolesti ktorá príde po rastovej rely – pád trhu v roku 2000 a 2008 – sa možno vyhnúť za pomoci trpezlivých investorov, ktorí spoznávajú situáciu.

Svoj postup prirovnáva k celoživotnej kľukatej ceste za úspechom ako protiklad k priamemu smeru. (Tao je starobylé čínske slovo pre cestu alebo postup). Priama cesta je ľahká, ale nakoniec z nej nič nemáte. Okľukou to trvá dlhšie, ale vedie k lepšej strategickej výhode. Vezmime si príklad z vojny: Silná sovietska armáda napadla v druhej svetovej vojne Fínsko, ale pol milióna vojakov červenej armády nakoniec podľahlo prefíkaným Fínom, ktorí sa v zasneženej krajine pohybovali na lyžiach a boli schopní zaútočiť na davy pochodujúcich Rusov rýchlymi vpádmi. Alebo ďalší príklad: Jeff Bezos z Amazonu (AMZN) pravidelne reinvestoval zisk späť do podniku pre potešenie trpezlivých investorov, a to napriek silnému odporu Wall Streetu, ktorý sa dovolával vyplácaniu ziskov. Amazon je úspešný, pretože Bezos zvolil kľukatú cestu k úspechu.

A teraz ako funguje Spitznagelova stratégia okľuky v akcii. Jeho hedžový fond, Universa, je často známy ziskovosťou z Čiernych Labutí, termín ktorý spopularizoval jeho bývalý šéf Taleb, pre nepredvídateľné udalostí. Avšak Spitznagel nesúhlasí s predpokladom čiernych labutí vo svete financií. Tvrdí, že bublina technologického sektora a kríza v roku 2008 neboli Čierne Labute, „pretože boli viditeľné!“ On a iní videli vytvárajúcu sa bublinu na základe viacerých indikátorov. Často očakáva obrovské straty akciového trhu ako následok ústretovej politiky FEDu v posledných troch desaťročiach, a podľa toho aj investuje. A tu je krátka správa z profilu Bloombergu z roku 2011 o tom ako Spitznagelova firma zarobila počas flash crashu v roku 2010.

V apríli 2010, zaplatila Universa okolo $2 za každú put opciu indexu S&P 500 expirujúcu v máji, ktorá by bola zisková, ak by sa index pri expirácii nachádzal pod 1 100 bodov. V tom čase bol index okolo úrovne 1 200 bodov. Firma predala put opcie, keď sa vyšplhali nad cenu $60 za kus počas jednodňového kolapsu 6. mája, kedy index S&P klesol až na 1 066 bodov a behom 20 minút vymazal 862 miliárd aktív amerických spoločností.

Ani ja, ani nik z mojich priateľov nemá trpezlivosť investovať takýmto spôsobom. Vydržať mesiace a roky stáleho sa šplhania akcií – a tak strácať, pretože opcia je po dni expirácie bezcenná – je vopred ospravedlnené. To je v rozpore s ľudskou potrebou pre bezprostredný kontakt. Sme naprogramovaní žiadať jedno jablko dnes namiesto dvoch zajtra, pretože už státisíce rokov bolo jedno jablko dnes dôležitejšie ako akékoľvek množstvo zajtra, pretože zajtrajšok nie je nikdy istý.

Opýtal som sa Spitznagela, či je jeho DNA odlišné od zvyšku ľudí. „Mal som šťastie,“ povedal. Keď bol tínedžer, rodinný priateľ Everett Klipp priviedol Spitznagela do svojej chicagskej opčnej firmy ako pomocného obchodníka. Klipp, ktorý už zomrel, učil Spitznagela filozofiu investovania okľukou a braní malých strát za účelom zisku pri veľkej príležitosti. Spitznagel tak mohol byť prvýkrát vystavený krátkodobému mysleniu hedžového fondu alebo banky. Namiesto toho získal skvelého mentora.

Takže, čo je možné dnes očakávať  na akciových trhoch? Nevyzerá to dobre. Spitznagel sleduje niečo, čo nazýva Misesian Stationarity Index, pomenovaný po jednom z najlepších mysliteľov rakúskej školy. Index sleduje monetárne zásahy vlád. Keď FED tlačí ekonomiku za pomoci na dno prikovaných úrokových sadzieb, index má tendenciu rásť- Keď je veľmi vysoko, ako je tomu dnes, môžeme očakávať rozsiahle straty akciového trhu.. “Nemáme právo byť prekvapení závažným a bezprostredným krachom akciového trhu,” napísal vo svojej knihe. “V skutočnosti, to musíme úplne očakávať.” Hovorí, že strata indexu S&P 500 by mohla dosiahnuť aj viac ako 40%.

“My sme tí zlí,” hovorí s úsmevom. Môže to tak vyzerať. Nie je veľa ďalších investorov, ktorí by rozprávali o strašných dôsledkoch jednotlivých krokov FEDu s rovnakou úprimnosťou alebo ochotných diskutovať o možných veľkých stratách na akciách. Ale na druhej strane, málo kto zožal toľko uznaní od nich.

Preložil: Tomáš Bugeľ

Zdroj: Fortune

Facebook komentár