De facto vodca podnikateľského impéria Samsung, by mohol čeliť až desiatke rokov za mrežami, ak by rozhodli prokurátori.
Počas dnešného dňa v južnej Kórei predložili svoj záverečný argument “skúšku storočia”, v ktorom vykreslili Lee Jae-yonga zo spoločnosti Samsung ako dômyselného magnáta, ktorý presne vedel, čo robí, keď konglomerát uhradil desiatky miliónov dolárov na subjekty ktoré boli prepojené s dôverníkom bývalej prezidentky krajiny.
“Aj keď uznáva individuálne stretnutia s prezidentkou, tvrdí že je iba obeťou zneužitia moci”, poznamenal špeciálny prokurátor Park Young-soo, ktorý požadoval 12-ročný trest odňatia slobody za najväčší škandál Južnej Kórei.
Súvisiace: JPMorgan od USA dostala pokutu za zamestnávanie detí čínskej elity
Lee, ktorý je vnukom zakladateľa firmy Samsung a na čele priemyselného konzorcia stál v roku 2014, keď jeho otca postihol infarkt sa nehlásil k obvineniam z podplácania, krivej prísahy, zatajovania zločineckých ziskov, sprenevery a skrývania majetku v zahraničí. Obvinil ho, že zohrával kľúčovú úlohu v škandále, ktorý viedol k zosadeniu bývalej prezidentky Parku Geun-hye .
Prokuratúra poznamenala, že Lee – ktorý je taktiež známy pod menom Jay Y. Lee – podplatil Parkovú a jej priateľku, Choi Soon-sil, aby získal podporu vlády pre dôležitú fúziu, ktorá by upevnila vedenie jeho konglomerátu.
Vo svojom konečnom vyhlásení k súdu v pondelok Lee povedal, že z priestupkov bol falošne obvinený a dokonca uviedol, že bol k odovzdaniu peňazí donútený.
Poznamenal keď bojoval so slzami v očiach: “Nikdy som nežiadal prezidentku o láskavosť, či už pre moju osobnú potrebu, alebo pre potreby spoločnosti.”
Súd vyhlásil, že v tejto veci vyhlási rozsudok 25. augusta.
Štyria bývalí vedúci pracovníci spoločnosti Samsung sú taktiež súdení, vrátane prezidenta spoločnosti Samsung Electronics, ktorá je klenotom konglomerátu.
Choi, dôverník bývalého prezidenta, bol v júni odsúdený na tri roky vo väzení.
Park Geun-hye bol v máji súdený. Popiera obvinenia z korupcie, nátlaku a úniku dôverných informácií.
Juhokórejská polícia v utorok vykonala raziu v kanceláriách vedenia spoločnosti Samsung Electronics. Spoločnosť je podozrivá z toho, že firme, ktorá sa zaoberá interiérmi domácností, platila z účtov vedených na fiktívne mená.
Súvisiace: 11 najviac skorumpovaných krajín rozvinutého sveta
Údajne po firme tiež požadovala, aby práce vykonané v rozmedzí 2008 až 2015 nevykazovala a nedanila. Polícia pre agentúru Reuters oznámila, že zatiaľ neboli určení konkrétni podozriví. V tejto súvislosti je vyšetrovaný aj otec I Ce-Jong, predseda spoločnosti Samsung I Kun-HIA, ktorý je v nemocnici. Podľa agentúry AP išlo o úpravy práve jeho domu.
Séria vyšetrovanie sa začala po tom, čo do úradu v máji nastúpil nový juhokórejský prezident Mun Če-in. Ten už počas predvolebnej kampane sľuboval, že zreformuje nepriehľadnú zónu tzv. čebolov – mocných rodinných priemyselných konglomerátov, ktoré tejto štvrtej najsilnejšej ázijskej ekonomike dominujú.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Reuters, Xinhua
Facebook komentár