Byvaly-centralny-bankar-Afganistanu-Taliban-cakaju-bezutesne-ekonomicke-casy

Rastúce ceny potravín. Obmedzená hotovosť. A nárast utečencov. Ekonomická budúcnosť Afganistanu pod vládou Talibanu vyzerá podľa bývalého centrálneho bankára v krajine bezútešne.

Ajmal Ahmady, ktorý viedol afganskú centrálnu banku pred nedeľným útekom z Kábulu poznamenal: „Afganistan už bohužiaľ čelil mnohonásobným krízam,“ pričom poukázal na .

Ahmady ďalej uviedol: „Teraz navyše dôjde k ekonomickým problémom,“ … „A pre obyvateľov Afganistanu to bude veľmi ťažké zvládnuť.“

Ahmady predpovedal, že Taliban bude mať problémy s riadením a tvorbou hospodárskej politiky.

Poznamenal: “Nevysvetlili, čo je ich politickou agendou. Nie je jasné, kto za nich bude viesť ekonomickú agendu,” … „Myslím si, že budú musieť čeliť mnohým výzvam, ktoré sa budú musieť rýchlo snažiť vyriešiť.“

Súvisiace: Väčšina z $10 miliárd afganskej centrálnej banky nie je na dosah Talibanu

Inflácia a nedostatok hotovosti

Najnaliehavejším finančným problémom je, že krajine v podstate došli americké doláre – katastrofa pre krajinu ako Afganistan, čo predstavuje rozsiahli obchodný deficit.

Zásielky amerických dolárov do Afganistanu zasiahlo násilie a chaos v dňoch, keď Kábul padol do rúk Talibanu. A v súčasnosti politickí predstavitelia Washingtonu účinne zmrazili aktíva afganskej centrálnej banky v rukách USA, aby zabránil toku peňazí k Talibanu.

Medzinárodný menový fond pod tlakom USA navyše zastavil 450 miliónov dolárov vo fondoch, ktoré mali do Afganistanu prísť začiatkom tohto týždňa.

Ahmady, ktorá je ekonómom z Harvardu, uviedol, že táto situácia spôsobí ekonomické ťažkosti novému režimu, ako aj obyvateľom Afganistanu.

Konkrétne očakáva, že mena Afganistanu stratí hodnotu (Afgán pod získaní Kábulu prepadol na rekordné minimá), čo vyvolá infláciu vrátane vyšších cien potravín.

„Absolútny odklon“

Ahmady, ktorý bol ekonomickým poradcom bývalého afganského prezidenta Ašrafa Ghaního, uviedol, že Taliban bude mať obmedzený prístup k peňažným tokom. Podľa jeho slov “nastane fiškálny tlak. Reálne príjmy budú klesať,” … „V strednodobom až dlhodobom horizonte by som očakával, že sa začnú zvyšovať presuny utečencov.“

Ľudia, ktorí zostanú v Afganistane, môžu mať problém dostať svoje peniaze z bánk.

Deň predtým, ako Kábul padol do rúk Talibanu, centrálna banka pristúpila k obmedzeniam toho, koľko peňazí môžu zákazníci vyberať z bánk. Ahmady predpovedal, že Taliban bude musieť pokračovať v týchto kontrolách kapitálu, kvôli extrémnym finančným tlakom v krajine.

Ahmady prosil medzinárodné spoločenstvo, aby pokračovalo v podpore afganského ľudu, ak nie prostredníctvom vlády, tak prostredníctvom OSN a mimovládnych organizácií.

Povedal: „Humanitárna pomoc musí nielen zostať, ale musí sa v nasledujúcich dňoch a mesiacoch ešte zvýšiť,“ … „Nečakajme, než nastane ďalšia kríza.“

Ahmady sa obáva opakovaniu minulosti, keď Spojené štáty z tohto regiónu odišli.

Ahmady uviedol: „Prosím, nerealizujte absolútny odklon. Tento príbeh sme už videli,“ … „Pokračujúce dodávky humanitárnej pomoci do Afganistanu sú kritické, obzvlášť v tomto období.“

„Verím tomu, čo vidím, nie tomu, čo počujem“

USA, Spojené kráľovstvo, Kanada a ďalšie západné veľmoci naznačili, že neuznajú Taliban ako legitímneho vládcu Afganistanu.

Taliban tvrdí, že zmenil spôsob, akým naposledy vládol v Afganistane, v období, ktoré je poznačené vážnym porušovaním ľudských práv, verejnými popravami a terorom. Ženy nesmeli pracovať ani chodiť do školy a za cudzoložstvo a homosexualitu bol uložený trest smrti. Ahmady je skeptický.

Ahmady poznamenal: „Verím tomu, čo vidím, nie tomu, čo počujem.“ Poukázal na to, ako Taliban útočil na veľké mestá, aj keď sa zaviazal, že to neurobí.

V posledných dňoch sa tiež objavili správy o konflikte bojovníkov Talibanu s aktivistami počas protestov proti novému režimu. Svedkovia uviedli, že bojovníci Talibanu strieľali do davov a násilne bili demonštrantov v Džalalabáde.

Ahmady ďalej uviedol: “Boli by sme radi, keby tieto zásady dodržiavali a umožnili vzdelanie žien, ľudské práva a otvorené médiá a nevykonávali žiadne pomsty ani odvetné vraždy. To by bola veľmi dobrá správa,” … “Ale na základe akcií, ktoré sme videli, bohužiaľ týmto vyhláseniam v súčasnej dobe neverím.”

Súvisiace: Čína sa môže s Talibanom pokúsiť využiť afganské kovy vzácnych zemín

Čo s nevyužitým nerastným bohatstvom Afganistanu?

Afganistan sedí na veľkom množstve nevyužitých nerastov. V roku 2010 americkí vojenskí predstavitelia a geológovia odhadovali, že krajina leží na ložiskách nerastov v hodnote takmer 1 bilióna dolárov. To zahŕňa železo, zlato, meď, minerály vzácnych zemín a jedno z najväčších svetových ložísk lítia – kritického komponentu pre elektromobily.

Už mnoho rokov existuje nádej, že afganské prírodné minerály môžu zvýšiť bohatstvo národa, ktorý je jedným z najchudobnejších na planéte.

Ahmady však nie je optimistický, situácia sa zmení, keď bude túto krajinu bude mať na starosti Taliban.

Poznamenal: „Je skutočne ťažké očakávať, že teraz zrazu budú vyťažené.“

Niektorí analytici naznačujú, že kolaps vlády podporovanej USA v Kábule, povedie k získaniu vplyvu Číny.

Ahmady uviedol, že je pre neho „ťažko uveriteľné“, že by Čína práve teraz naliala miliardy dolárov na ťažobné projekty v Afganistane.

Pripustil však, že „možno je to pre Čínu príležitosť“ na nasledujúcich 5 až 20 rokov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár