Warren Buffett zostáva stále optimistom pokiaľ sa jedná o akciový trh a ekonomiku Spojených štátoch. Ale nie je veľkým býkom.
Buffett v poslednom rozhovore poznamenal, že existuje “veľmi málo” akcií, ktoré by boli aktuálne vhodné ku kúpe. V ňom taktiež rozprával o svojich názoroch na trhy a ekonomiku, rovnako ako aj kontroverznom zákone náboženskej slobody v Indiane a jeho podporu pre Hillary Clintonovú.
Drvivá väčšina investorov na Wall Street venuje svoju veľkú pozornosť pre Buffetta, keďže sa jedná o najväčšieho investičného guru súčasnosti.
Súvisiace: Warren Buffett dosiahol obrovskú – vyše 9 000% návratnosť zo svojej investície
Jeho investičný konglomerát Berkshire Hathaway je jedným z najväčších investorov v spoločnostiach, ako Coca-Cola, Wells Fargo, IBM a American Express. Trhová hodnota Berkshire za posledných vaic ako 50-rokov dosahuje zložený ročný zisku vo výške 21,6% čo je viac ako dvojnásobok ročného zisku akciového index S&P 500 vo výške 9,9%.
Berkshire vlastní automobilový poisťovací gigant Geico, železničnú spoločnosť Burlington Northern Santa Fe a dobre známe spotrebiteľské značky, ako Fruit of the Loom a Dairy Queen.
V minulom roku sa taktiež dohodla na odkúpení firmy Duracell od spoločnosti Procter & Gamble. A zrovna minulý týždeň firma Heinz (ktorá je v spoluvlastníctve Berkshire a firmy privátneho kapitálu 3G Capital) oznámila, že sa spojí s so spoločnosťou Kraft.
Tu sú niektoré z jeho najzaujímavejších vyjadrení, ktoré povedať o akciových trhoch a hospodárstve.
Trhy nie sú príliš drahými, ale nie ani lacnými. Buffett taktiež povedal, že akcie “by mohli byť v súčasnosti tak trochu nadhodnotené, ale zatiaľ sa nenachádzajú v území bubliny.”
Buffett, ktorý sa vyhýbal akciám rastúcim technologických spoločností, taktiež povedal, že sa neobáva toho, že by sa technologický akciový index Nasdaq dostal opäť do historických maxím z ktorých by sa následne zrútil, ako v roku 2000.
Poznamenal, že hodnota spoločnosti Apple a mnohých ďalších technologických firiem je založená na skutočných príjmoch a nie na nejakých pofiderných očakávaniach.
Napriek tomu, Buffett do svojho vozíka nevložil žiadne nové investície.
“Nemyslím si, že v súčasnosti je možné nájsť lacné akcie,” a dodal, že existuje pre ne takmer “mizivá možnosť.”
Ekonomika je naozaj odolnou. Buffett si stále myslí, že americká ekonomika je na správnej ceste.
Súvisiace: Buffett: “Ak Grécko opustí Eurozónu, nemusí to byť tak zlé”
Dodal: “Nevidím žiadnu skutočnú slabosť v ekonomike. Stavebný sektor dosahuje pomalé tempo, ale ekonomika sa od jesene roku 2009 zlepšuje a bude sa aj naďalej zlepšovať.”
Buffett dodal, že to celé je ešte pôsobivejšie, keď si uvedomíte, ako zle na tom ekonomika a akciový trh v roku 2008 a na začiatku roka 2009 boli.
Ďalej poznamenal: “Naším politikom naozaj patrí pocta, keďže sa im podarilo dostať z cesty zvolenej na jeseň roku 2008,“ …. „V tomto období sa naozaj jednalo o neuveriteľnú paniku.“
Nerovnosť príjmov je stále veľkým problémom
Buffett je jedným z najbohatších mužov na svete. A aj on si uvedomuje, že jeho bohatstvo vzrástlo v oveľa vyššej miere, ako je u priemerného Američana.
Poznamenal: “Extrémne bohatí jednotlivci sa stali jasnými víťazmi. Ak sa pozriete na Top 400 najbohatších jednotlivcov podľa časopisu Forbes, ich súhrnná hodnota majetku v roku 1982 bola na úrovni 92 miliárd dolárov. V súčasnosti dosahuje úroveň 2,3 biliónov dolárov.”
Dodal, že spoločnosť potrebuje zistiť spôsoby, ako je možné že sa niektorým ľuďom vie dariť tak omnoho lepšie, ako iným.
Povedal: “Žijeme v krajine, ktorá má HDP na obyvateľa vo výške 54 000 dolárov a je najbohatšou krajinou na svete a naozaj zázrakom v mnohých ohľadoch. Reálny HDP je 6-násobne väčší, akým bol na hlavu, keď som sa narodil, ale väčšina jednotlivcov je pozadu.”
Daňová reforma je lepšia ako zvýšenie minimálnej mzdy
Je potrebná rozsiahla daňová reforma, ktorá by prispela k zvýšeniu minimálnej mzdy, tak ako to bolo prijaté v niekoľkých štátoch a mestách.
Wal-Mart a TJX, ktoré vlastnia značky ako Marshalls a T.J. Maxx nedávno oznámili plány na podporu rastu miezd až na 9 dolárov za hodinu. Spoločnosť Target údajne zvažuje podobné zvýšenie platov.
A spoločnosť McDonald zatiaľ vykonala iba mierne zvýšenie platov pre zamestnancov vo svojich vlastnených reštauráciách.
Súvisiace: Miliardár Carlos Slim: 3-dňový pracovný týždeň bude skutočnosťou
Nedostatočný rast stagnujúci miezd je považovaný za jeden z najväčších súčasných problémov ekonomiky. Ale Buffett povedal, zvýšenie minimálnej mzdy by mohlo mať ďalšie nezamýšľané dôsledky.
“Ja by som si prial, aby všetci dostali minimálne 20 dolárov za hodinu, ale viem, že ak sa vykoná zvýšenie na 20 dolárov za hodinu, videli by sme ďalšie milióny nezamestnaných.”
Buffett si myslí, že zvýšenie množstva peňazí, ktoré by pracovníci s nižšími príjmami dostali, ako zľavu na dani, by mohli pre ekonomiku urobiť omnoho viac.
Zdroj: Bloomberg, Wall Street Journal
Facebook komentár