Minulý mesiac som dostal veľa e-mailov od čitateľov, pokiaľ ide o články nových menových vzťahoch medzi Austráliou a Čínou, ktorá umožňuje priamu konvertibilitu medzi austrálskym dolárom a čínskym juanom.
Čo môže znamenať začiatok tejto historickej zmeny? Vyzerá to, že Austrália je pripravená obísť dominanciu americkým dolára, ako svetovej rezervnej meny a umožniť priamu konvertibilitu austrálskeho doláru do čínskeho jüanu. “Rezervná mena” je pojem používaný na opis meny, v ktorej mnohé vlády držia značné množstvo ich devízových rezerv. Tým priamo prevádzajú svoju menu s čínskou, čo by malo austrálskym podnikom môcť znížiť náklady a nevýhody spojené s výmenou cudzej meny, keď zamieňajú svoje príjmy za doláre, čím podporujú a ešte zrýchľujú obchod s krajinou, akou je Čína.
Rok čínskeho juanu?
Pred dvoma dňami RT priniesla podobný článok Rok čínského jüanu: Čínska mena sa stáva obľúbenejšou menou.
Centrálna Banka Australie v apríli oznámila, že 5 percent svojich devízových rezerv (2,1 miliardy amerických dolárov) bude investovať do čínskych dlhopisov, k prehlbovanie vzťahov so svojím susedom v Pacifiku a najväčším obchodným partnerom, čo odráža celosvetový posun k čínskemu jüanu. Tento krok je “Dôležitým medzníkom v prehlbovaní našich finančných a ekonomických väzieb s Čínou,” ako uviedol austrálsky minister Wayne Swan v jeho e-mailovom vyhlásení pre agentúru Bloomberg. Čína a Austrália sú hlavnými obchodnými partnermi, takže investície do čínskych menových rezerv budú mať prospech k transakciám medzi týmito oboma krajinami. Teraz môžu realizovať obchodné transakcie priamo v čínskych juanoch a austrálskom doláre, čo zvyšuje znižuje používanie mien, ako je americký dolár, alebo euro. (MY SME TO TAKTIEŤ PRINIESLI )
Významný krok?
Je to významné oznámenie? Nie, naozaj nie. Pre začiatok, čínske rezervy forexové menové rezervy sú v hodnote asi 3,4 biliónov amerických dolárov. Mali by sme veriť, že ďalších 1 až 2 miliardy dolárov je dôležitých?
Koniec amerického “dolára”?
Je to koniec americkej meny, ako rezervnej? Nie, naozaj nie. Ľudia nechápu, že rezervná mena je viac prekliatím, ako požehnaním. USA by radi nič iné, iba aby Čína a Japonsko prestali kupovať ich dlhopisy. Ak áno, čínsky juan a japonský jen by mali stúpať, a to je presne to, čo Fed a Kongres chce.
Funkcie matematiky
Po tretie, a ako som vysvetlil pri mnohých príležitostiach, menové rezervy a obchodné vzory sú funkcie matematiky.
Napríklad USA s Japonskom a Čínou prevádzkuje obchodný deficit, čím hromadia majetok v amerických dolároch (typicky v amerických dlhopisoch) ako výsledok.
Obchodná bilancia Austrálie
Pozrime sa tento graf súvahy obchodu Austrálie.
Napriek spomaleniu komodít (pozri: Austrálska výroba sa zrútila, ako komoditných supercyklus sa zastavil), Austrália dosahuje rastúci prebytok obchodnej bilancie s Čínou.
Je to logické, že Austrália chcieť podnikať v čínskom juane a držať ich ďalšie rezervy v aktívach čínskeho juanu.
Austrália vykonáva dumping amerických dolárov. A ďalšie krajiny bude taktiež nasledovať. Takže príbeh pokračuje.
Naozaj? Nie, fakt nie. Tieto príbehy sú humbukom od „hyperinflácionostov“ a medveďov na americký dolár, ktorí nechápu jednoduchý obchodný vzorec matematiky. Napriek tomu sa opakujú znovu a znovu, a znovu, a zakaždým, keď dostávam ohľadom tejto témy rad e-mailov.
Bude viac obchodov vykonaných v ďalších menách? Áno, to sa deje. Je to začiatok konca amerického dolára ako rezervnej meny svete? Ani náhodou.
Čínsky juan na to nemá, lebo Čína nemá obrovské vysoko likvidné dlhopisové trhy, USA má najväčšiu ekonomiku na svete a žiadna iná krajina nechce túto kliatbu, ktorá prichádza so statusom svetovej rezervnej meny.
Zdroj: SitkaPacific
Facebook komentár