Odkedy bolo Španielsko donútené požiadať  o záchranný balíček od Trojky aby tak podporili svoj zhoršujúci sa bankový sektor, sa začalo množstvo investorov a ekonómov zamýšľať či bude Taliansko ďalšie na rade. I keď je Taliansko PIGS národom a sužujú ho znčané ekonomické ťažkosti, nedávne zlepšenia a celková ekonomická pozícia nenaznačujú žiadne dôvody pre ktoré by musela krajina požiadať o nejakú zásadnú finančnú výpomoc či už z Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) alebo od Trojky.

Mario Monti, technokratický premiér Talianska, niekoľkokrát uistil že finančný systém jeho krajiny a národné  hospodárstvo nepotrebujú záchranný balíček od Trojky. Frekvencia týchto prehlásení sa drasticky zvýšila v posledných mesiacoch; naposledy sa tak udialo na tlačovej konferencii v utorok 10. júla, keď Monti prehlásil, že i keď Taliansko možno využije ESM, je presvedčený, že Taliansko nebude potrebovať bailout.

Tak dobre, čoraz viac to vyzerá že Montiho viera v pružnosť talianske hospodárstvo má svoje opodstatnenie. Taliansko v utorok (10.7.2012) oznámilo, že zrušilo aukciu dlhodobých dlhopisov ktorá bola naplánovaná na 14. august pretože daňové príjmy boli vyššie než sa očakávalo. Toto je čiastočne kvôli prísnym opatreniam voči daňovým únikom v krajine, ktoré boli kedysi prevládajúce v Taliansku a a iných európskych krajinách ako napríklad v Grécku.

Ba čo viac, zvýšenie daňových príjmov je tak trochu uisťujúcim znakom, že Taliansko neklesá cestou ako Grécko, ktoré po zavedení prísnych opatrení čelilo hrozbe výrazného poklesu vybraných daňových príjmov kvôli vzburám a nepokojom u veľkej časti gréckej populácie. Klesajúce daňové  výnosy kvôli sociálnym rozvratom v zápätí vyvolali samouzatvárací sa cyklus nešťastia ktorý pokračuje v trápení Grécka.

Existujú pozitívne, aj keď nepatrné, znaky sily v talianskom hospodárstve. Tak napríklad v utorok (10.7.2012) boli prezentované čísla, ktoré ukazujú na rast v talianskom priemysle. Podľa talianskeho Federálneho úradu pre štatistiku vzrástla priemyselná produkcia v Taliansku o 0,8%, neočakávaný nárast ak vezmeme v úvahu zhodujúce sa odhady, ktoré predpokladali približne 0,2% pokles. A naviac, ročná miera talianskej priemyselnej produkcie sa znížila na 6,9%, čo je síce negatívne, ale stále lepšie ako očakávaných 8,6%. Samozrejme ešte musí výjsť viac štatistík aby sme mohli správne zmerať stav jeho hospodárstva,  ale kladné čísla v priemyselnej produkcii, kľúčovej časti talianskeho hospodárstva, jednoznačne naznačujú plus pre Taliansko.

Analyzujúc z makro perspektívy sa stáva jasným že talianske hospodárstvo nie je dostatočne zúfalé na to aby mohlo zažiadať o bailout. Taliansko má najlepší rozpočtový prebytok z krajín G7 – tento rok bude mať plánovaný primárny rozpočtový prebytok vo výške 3,6% HDP a 4,9% HDP nasledujúci rok. Ba čo viac, indikátor udržateľnosti dlhodobého dlhu MMF dáva Taliansku 4,1, čo je extrémne nízke ( a tým pádom pozitívne); pre doplnenie, Nemecko získalo rating 4,6, Francúzsko 7,9 a Spojené Kráľovstvo 13,3.

Kombinovaný verejný a súkromný  dlh Talianska je 260% HDP, čo je v rovnakej línii s nemeckým, a je výrazne nižší v porovnaní s ostatnými PIGS krajinami. Ako poznamenal generálny riaditeľ Fitch Ratings Ed Parker, ktorý verí že Taliansko nebude potrebovať externú pomoc, „ono [Taliansko] funguje na strašne malom rozpočtovom deficite, má vyrazne nižší súčasný dlh a nemá problémy v bankovom sektore.“

Taliansko je v značne lepšej finančnej a ekonomickej pozícii než Španielsko a, i keď to veľa nehovorí, vypadá to že ide správnou cestou k ekonomickému zotaveniu. Posledné čísla, ako napríklad indikátory priemyselnej produkcie a tiež rozhodnutie talianskej vlády zrušiť aukciu dlhopisov ukazujú talianske hospodárstvo je vzdiaľené krachu, a potvrdzujú názor že Taliansko s najväčšou pravdepodobnosťou nebude potrebovať bailout od Trojky alebo pôžičky od ESM.

Zdroj: Bullfaxx

Facebook komentár