Ekonomika Spojeného kráľovstva v treťom štvrťroku rástla najpomalším medziročným tempom za takmer desať rokov, keďže neistota nad Brexitom aj naďalej ovplyvňovala svet podnikania.
Podľa údajov Štatistického úradu, ekonomika sa za tri mesiace končiacich v septembri v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšila o 1%. Jedná sa o najslabšiu ročnú miera rastu od začiatku roka 2010.
Krajine sa podarilo vyhnúť recesii a štvrťročné tempo rastu sa po negatívnom výsledku v druhom štvrťroku opäť zvýšilo na 0,3%. Avšak to predstavuje nepríjemný výsledok pre vládu, ktorá už o mesiac bude čeliť všeobecným voľbám. A údaje poukazujú aj na to, že ekonomiku sa nachádza v núdzi.
Roky zmätku týkajúce sa Brexitu si vyžiadali daň z investícií a produktivity, čo viedlo niektorých ekonómov k tomu, aby od britskej centrálnej banky požadovali viac stimulov.
Ruth Gregory, vedúca britská ekonómka konzultačnej spoločnosti Capital Economics poznamenala: „Pokiaľ neistota okolo Brexitu nezmizne a nedôjde k zvýšeniu fiškálnych stimulov, môže to spôsobiť, že Centrálna Banka Británie bude mať sklon znižovať úrokové sadzby v rámci dlhodobého hľadiska.“
Výroba sa v treťom štvrťroku ustálila, zatiaľ čo obchodný deficit sa podľa Úradu zúžil z dôvodu rastúceho vývozu tovaru a služieb. Gregory však povedal, že jedinú skutočnú silu predstavovali zvýšené výdavky domácností.
Gregory uviedol: “Keďže tu máme voľby už za päť týždňov, nejedná sa o dobrú správu z ktorej by sa vláda mohla tešiť.”
Škoda z Brexitu
Blížiace sa všeobecné voľby sú tretie za štyri roky a znamenajú pokus o prelomenie patovej situácie ohľadom Brexitu v parlamente, ktorá vážne ovplyvnila obchodné a investičné aktivity.
Výsledok však nie je ani zďaleka istý a niektorí sa obávajú, že hlasovanie len hlbšie ponorí politický systém krajiny do chaosu a rozšíri neistotu ohľadom toho, ako bude Británia v budúcnosti obchodovať.
Ratingová agentúra Moody’s v piatok uviedla, že bez ohľadu na to, ako sa Brexit vysporiada, „ekonomická a fiškálna sila Veľkej Británie bude pravdepodobne slabšia a náchylnejšia na šoky, ako sa pôvodne predpokladalo.“
Súvisiace:
Prečo sa investori nemôžu príliš tešiť novej dohode o Brexite
Blížiace sa voľby v Británii sú jednou z veľkých hazardných hier pre investorov
Ratingová agentúra ďalej varovala, že čoskoro môže znížiť rating vládneho dlhu.
Moody’s ďalej poznamenala, že „proces tvorby politiky v ére Brexitu“ bol charakterizovaný „zotrvačnosťou až niekedy ochrnutím“ a spôsobil britským inštitúciám trvalé škody.
Podľa hlavného analytika banky Berenberg, Kallum Pickeringa by víťazstvo Konzervatívnej strany, ktorý je aktuálne premiérom – Borisa Johnsona prinieslo najlepšiu šancu na trvalé hospodárske oživenie.
Pickering v poznámke ďalej uviedol: Konzervatívne víťazstvo „by odprevadilo Veľkú Britániu na cestu k riadnemu Brexitu, s termínom k 31. januáru 2020“ a zabránilo lídrovi labouristov – Jeremymu Corbynovi v dramatickom prepracovaní britského hospodárstva.
Dodal, že situácia britských domácností je v dobrom stave. Ak sa politické riziká mierne znížia, výdavky domácností môžu podporiť zdravý rast domáceho dopytu.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC, TheGuardian
Facebook komentár