Britaniu_zatial_kvoli_Brexitu_opustil_1_bilion

Brexit sa ešte nestal, ale odvetvie finančných služieb Veľkej Británie sa zmenšilo.

Banky a iné finančné spoločnosti presunuli aktíva z krajiny do Európskej únie v hodnote najmenej 800 miliárd libier (1 bilión dolárov) z dôvodu Brexitu. S týmto výsledkom prišla počas dnešného dňa správa spoločnosti EY.

Mnoho bánk zriadilo nové pobočky v Európskej únii, aby po Brexite zabezpečili svoje regionálne operácie, čo znamená, že tam aj musia premiestniť podstatný objem aktív, aby uspokojili regulačné orgány EÚ. Ostatné spoločnosti vykonávajú presun aktív na ochranu klientov pred volatilitou trhu a náhlymi zmenami v regulácii.

Súvisiace: Brexit 2019: Veľká Británia sa rozhodne medzi recesiou a úľavou

Poradenská spoločnosť uviedla, že toto číslo predstavovalo zhruba 10% celkových aktív britského bankového sektora a bolo “konzervatívnym odhadom”, pretože niektoré banky svoje pohotovostné plány doteraz neodhalili.

Omar Ali, ktorý je vedúcim finančných služieb v spoločnosti EY uviedol: “Naše čísla odrážajú len tie kroky, ktoré boli verejne oznámené,” … “Vieme, že v zákulisí firmy pokračujú v plánovaní scenára” bez dohody”.”

EY od referenda o Brexite v júni roka 2016 zanalyzovala 222 najväčších britských finančných spoločností.

Británia má v úmysle opustiť Európsku úniu za 81 dní, ale premiérka Theresa Mayová ešte musí získať podporu v britskom parlamente, ohľadom dohody pre odchod.

Parlament má hlasovať o tejto dohode v priebehu budúceho týždňa. Ak sa v konečnom dôsledku dohodu nedarí presadiť, šance na opustenie krajiny z Európskej únie bez dohody budú stúpať.
Centrálna Banka Británie uviedla, že dopad tohto scenára by bol horší ako finančná kríza v roku 2008.

Pokiaľ ide o finančné inštitúcie, Brexit bez dohody by bol nočnou morou. Dohody s krajinami a ich regulačnými orgánmi EÚ by prestali existovať a banky by sa ocitli v právnom vákuu, čo znamená, že nebudú môcť pokračovať v podnikaní vrámci celého bloku.

Zatiaľ čo Európska únia uviedla, že vykoná určité kroky, aby zabránila úplnému rozpadu, uviedla, že jej pohotovostný plán je len krátkodobým riešením, zameraným na ochranu vlastných záujmov.

Ali ďalej uviedol: “Firmy poskytujúce finančné služby nemajú inú možnosť ako pokračovať v príprave na základe scenára ” bez dohody”.”

Spoločnosť EY uviedla, že spoločnosti, ktoré sleduje, už v reakcii na Brexit v Európskej únii vytvorili okolo 2 000 nových pracovných miest.

Významné banky ako Deutsche Bank, Goldman Sachs a Citi už premiestnili časť svojich činností z Veľkej Británie. Medzi najobľúbenejšie destinácie patrili mestá ako Dublin, Luxemburg, Frankfurt a Paríž.

EY uviedla, že finančné spoločnosti počas nadchádzajúcich týždňov pravdepodobne presunú viac aktív a v ďalších európskych mestách vytvoria viac pracovných príležitostí. Ali ďalej dodal: “Čím viac sa blížime k 29. marcu bez dohody, tým viac aktív sa prevedie a zamestná sa stále väčší počet zamestnancov na miestnej úrovni.”

Londýn je po celé desaťročia považovaným za európske centrum finančného kapitálu a je domovom medzinárodného sídla desiatok globálnych bánk.

Priemysel finančných služieb v celej krajine zamestnáva 2,2 milióna ľudí a k HDP prispieva 12,5%. Každoročne z daňových príjmov generuje 72 miliárd libier (100 miliárd dolárov) – podľa City of London Corporation.

Súvisiace:
Britská banka čelí rizikám pre Brexit v hodnote £100 miliónov
Deutsche Bank po Brexite presťahuje aktíva z Londýna do Frankfurtu

Britská ekonomika je už Brexitom zasahovaná. Inflácia sa navýšila a dôvera spotrebiteľov klesla, čo maloobchodnému sektoru uškodilo. Firemné investície dramaticky klesli, pretože spoločnosti kvôli neistote svoje plány pozastavili. Veľkí výrobcovia, vrátane spoločnosti Airbus, varovali, že budú musieť z Británie odísť, ak nebude existovať dohoda o Brexite.

Nemecká inžinierska skupina Schaeffler v Británií z dôvodu neistoty zatvára dve továrne.

Najnovší dôkaz o problémoch prišiel v pondelok, keď Britská asociácia výrobcov a obchodníkov s motorovými vozidlami uviedla, že nové registrácie automobilov v roku 2018 v krajine klesli o 6,8%. Jedná sa o druhý rok za sebou.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Yahoo

Facebook komentár