Vláda Británie čoskoro odhalí plány na reguláciu trhu s kryptomenami, pričom sa zameria na rýchlo rastúci typ tokenov známych ako stablecoiny – s týmito informáciami prišli štyria zdroje z priemyslu, oboznámené s touto záležitosťou.
Zdroje pre agentúru CNBC poznamenali (aj keď radšej zostali v anonymite, keďže informácie ešte neboli zverejnené): “Očakáva sa, že britský minister financií Rishi Sunak v nadchádzajúcich týždňoch oznámi nový regulačný režim pre kryptomeny.”
Ministerstvo financií odmietlo komentovať, keď sa ho pýtali na spomínané plány.
Podrobnosti o plánoch sa stále dokončujú, ale zdroje, ktoré hovorili s agentúrou CNBC, tvrdia, že sú pravdepodobne priaznivé pre odvetvie a poskytujú jasné právnu rámce pre sektor, ktorému doteraz väčšinou chýbala regulácia.
Podľa zdrojov predstavitelia ministerstva financií preukázali ochotu porozumieť zložitosti kryptotrhu a takzvaných stablecoinov – digitálnych aktív, ktoré odvodzujú svoju hodnotu od existujúcich mien, ako je americký dolár.
Jeden zo zdrojov uviedol, že oddelenie diskutovalo s množstvom firiem a podnikateľských skupín. To zahŕňa kryptoburzu Gemini, bratov Winklevosovcov. Gemini vydáva svoj vlastný stablecoin s názvom Gemini dollar, ktorý je naviazaný na americký dolár.
Stablecoiny v posledných rokoch zaznamenali exponenciálny rast, pokiaľ ide o používanie, v kombinácii s rastúcim záujmom o kryptomeny v širšom zmysle. Tether, ktorá predstavuje najväčší stablecoin na svete, má aktuálne celkovú zásobu o objeme viac ako 80 miliárd dolárov – oproti približne 4 miliardám pred dvoma rokmi.
Tieto tokeny však vyvolali obavy aj u regulátorov, ktorí sa obávajú, že nemusia byť plne kryté ekvivalentným množstvom rezerv a používajú sa na pranie špinavých peňazí a iné nezákonné činnosti.
Regulačné orgány sa medzitým obávajú možného vystavenia finančného systému bitcoinu a iným digitálnym menám, ako aj ich potenciálneho využitia na obchádzanie sankcií uvalených na Rusko, počas jeho invázie na Ukrajinu.
Riziká finančnej stability
Centrálna Banka Británie vo štvrtok vyzvala tvorcov politiky, aby rozšírili regulačné rámce s cieľom obmedziť riziká, ktoré kryptomeny pre finančnú stabilitu predstavujú.
Zástupca guvernéra – Sam Woods napísal list niekoľkým generálnym riaditeľom bánk, v ktorom uviedol, že banky a investičné spoločnosti majú „zvýšený záujem“ o „vstup na rôzne kryptotrhy“.
Zdroje ďalej uviedli, že tento krok ministerstva financií sa považuje za reakciu na výkonné nariadenie amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý požaduje koordináciu zo strany rôznych federálnych agentúr USA pri regulácii kryptomien. Viacerí zasvätení jednotlivci z odvetvia sa sťažovali na nedostatok podobných krokov zo strany Británie.
Množstvo spoločností, vrátane skupín Revolut, Blockchain.com a Copper, môžu byť v priebehu nasledujúceho týždňa nútené ukončiť svoje krypto operácie vo Veľkej Británii, ak sa im nepodarí dostať sa do registra kryptoaktív úradu Financial Conduct Authority včas, do termínu 31. marca.
FCA uviedla, že „veľký počet“ kryptopodnikov nespĺňa požadované štandardy proti praniu špinavých peňazí. Do registra sa dostalo len 33 spoločností. Viac ako 80 % firiem hodnotených regulátorom svoje žiadosti buď stiahlo, alebo boli zamietnuté.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár