Predseda vlády Británie - Boris Johnson.

Predseda vlády Británie – Boris Johnson.

Británia a Európska únia sa vo štvrtok dohodli na nových obchodných dohodách ohľadom brexitu – viac ako štyri roky po tom, čo Británia zahlasovala za opustenie bloku. Tesne sa tak vyhlo možnému katastrofickému scenáru, bez dohody.

Obe strany dosiahli „dohodu o nulových clách a nulových kvótach“, ktorá pomôže plynulému obchodu s tovarom. Prinesie úľavu vývozcom na oboch stranách, ktorí čelili vyšším clám a nákladom, ak by dohoda nebola dosiahnutou.

Obchodnú dohodu ešte musia v nadchádzajúcich dňoch ratifikovať parlamenty Spojeného kráľovstva a EÚ. Vo Westminsteri sa sa má hlasovanie uskutočniť v stredu.

Britský premiér Boris Johnson a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen dohodu ocenili.

Johnson na tlačovej konferencii uviedol: „Argumenty s našimi európskymi partnermi boli niekedy tvrdé, ale domnievam sa, že bol dosiahnutý dobrý obchod pre celú Európu.“

Zatiaľ čo von der Leyen uviedla: „Jedná sa o spravodlivý a vyváženú dohodu a je to správna a zodpovedná vec pre obe strany. Dodala, že Európa bude naďalej vo všetkých oblastiach spolupracovať s Veľkou Britániou, ktorú označila za „dôveryhodného partnera“.

Britská libra po ohlásení dohody niektoré zisky zmiernila, avšak stále dosahuje zisk v hodnote 0,5% na úrovni okolo 1,3557 dolára. Začiatkom tohto mesiaca mena prekonala maximum z roku 2020, na úrovni 1,3624 dolárov, čo je hodnota, ktorú nedosiahla od mája 2018.

Napäté rokovania

Zhruba 47 rokov po vstupe do Európskej únie, Británia oficiálne opustila blok 31. januára 2020. Stala sa tak vôbec prvým národom, ktorý opustil EÚ. Dohodla sa však, že bude pokračovať v dodržiavaní európskych pravidiel do konca roku 2020, aby mohla s 27 ďalšími národmi rokovať o prijateľnejších obchodných podmienkach.

Obe strany boli od marca zapojené do intenzívnych rozhovorov s cieľom zistiť, ako bude obchod fungovať od januára. Došlo k významným stretom ohľadne rybolovu, pravidiel hospodárskej súťaže – známych ako „rovnaké podmienky pre všetkých“, ako aj manažovania ich nových vzťahov.

Na základe dohody dosiahla EÚ „rovnaké podmienky pre všetkých“, čo znamená, že žiadna zo strán nemôže uprednostniť svoju stranu. Johnson však zdôraznil, že Spojené kráľovstvo a EÚ budú vystupovať ako „suverénne seberovní“ a že môžu byť zavedené clá, ak ktorákoľvek strana podhodnotí druhú stranu.

Pokiaľ ide o rybolov – zdá sa, že to bol problém, ktorý prispel k zastaveniu dohody v jej posledných fázach – bude existovať päť a polročné prechodné obdobie, počas ktorého budú mať rybárske plavidlá EÚ naďalej prístup do vôd Spojeného kráľovstva. Rokovania o rybolovných kvótach budú následne prebiehať každým rokom.

Toto obdobie je dlhšie, ako Johnson pôvodne požadoval, ale je kratšie ako 10 rokov, navrhovaných EÚ.

Johnson uviedol, že počas tohto obdobia sa britský podiel rýb ulovených vo vodách Spojeného kráľovstva zvýši z približne súčasných 50%, na 2/3.

Súvisiace:
Brexit bez dohody bude pre Britániu nákladnejší ako koronavírus: Goldman
Brexit bez dohody zničí 300 000 pracovných miest a zvýši ceny potravín

Štvrtkové správy sú vítaným vývojom pre podniky vo Veľkej Británii a Európe a ukončujú viac ako štyri roky to, čo sa niekedy javilo ako nekonečná hospodárska neistota.

Von der Leyenová povedala, že zacítila tiché uspokojenie „a, úprimne povedané, úľavu“, keďže dohoda bola nakoniec dosiahnutou.

Dodala: “Viem, že je to pre niektorých ťažký deň a našim priateľom vo Veľkej Británii chcem povedať, že rozchod je zároveň sladkým smútkom.”

Hlavný vyjednávač EÚ – Michel Barnier súhlasil s tým, že sa jedná o deň úľavy, ale „s trochou smútku“.

Ekonomický dopad

Analytici spoločnosti Citi uviedli, že dohoda pomôže zmierniť narušenie hospodárstva a môže poskytnúť východiskový bod pre konštruktívne budúce hospodárske a politické vzťahy. Dodali však, že pôjde o „obrovský ústup od existujúcich vzťahov“ a „uponáhľané kroky na poslednú chvíľu by mohli vyvolať razantnejší vplyv“.

Susannah Streeter, hlavná analytička pre investície a trhy v spoločnosti Hargreaves Lansdown, predpovedala, že dohoda s EÚ podporí oživenie ekonomiky, ktorá v roku 2020 zaznamenala prudké kontrakcie.

V bleskovej poznámke po oznámení dohody, uviedla: „Tento nárast dôvery a investícií by Británií pomohol prekonať 1% zásah do HDP, ktorý podľa predpovede Centrálnej Banky Británie príde ako cena za odchod z Európskej únie, a to aj v prípade budúco-ročnej dohody.“

„Ak bude oživenie udržané, bez ďalších pandemických zásahov a pomocou oživenia globálneho rastu, mohlo by to predznamenať novú éru búrlivých dvadsiatych rokov, odrážajúcu desaťročie trvajúci rozmach nasledujúci po ekonomických problémoch 1. svetovej vojny.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, WSJ

Facebook komentár