Britania-bola-svetovym-lidrom-v-cestovani-Uz-nie-je

Prísne požiadavky pre opatrenia voči ochoreniu Covid-19 voči zahraničných návštevníkov a Britom, ktorí chceli stráviť dovolenku v zahraničí, mal “zničujúci dopad” na britský cestovný ruch počas tohtoročného leta, čím spomedzi európskych súperov zaostali pozadu a dostali tak tisíce pracovných miest pod ohrozenie.

Tvrdí to britská cestovná asociácia, ktorá v utorok uviedla, že viac ako dve tretiny jej členov plánuje ďalšie prepúšťanie, akonáhle sa vládna podpora miezd skončí v priebehu tohto mesiaca.

Londýnske letisko Heathrow medzitým nedávno odhalilo, že aktuálne je desiatym najrušnejším letiskom v Európe, pričom v porovnaní s rokom 2019 tak prepadlo z prvého miesta.

Mark Tanzer, ktorý je generálnym riaditeľom organizácie Travel Association vo vyhlásení uviedol: „Vláda sa musí spamätať zo škôd, ktoré spôsobuje jej politika britskému cestovnému ruchu, a z vplyvu, ktorý budú mať na širšie oživenie ekonomiky,“ … “Prázdninové obmedzenia zmenšia letecký priemysel s menším počtom trás a menšieho počtu letov. Takto obľúbenú globálnu Britániu nedosiahnete.”

Napriek jednému z najúspešnejších zavedení vakcín na svete, britská vláda zachovala celý rad cestovných požiadaviek pre návštevníkov a Britov, ktorí chcú krajinu opustiť.

Cestovatelia sú povinní absolvovať nákladné testy na koronavírus, ako pred odletom a tak aj po návrate do Británie, aj keď sú kompletne zaočkovaní a cestujú z krajín, ktoré vláda považuje za krajiny s nízkym rizikom nákazy koronavírusu. Každý, kto príde z krajiny s vysokým rizikom, je povinný na vlastné náklady uhradiť karanténu v hoteli počas 10 dní.

Pre porovnanie, podľa Travel Association občania EÚ, ktorí sú očkovaní dvoma dávkami môžu, cestovať v rámci Európy mesiace bez toho, aby sa museli testovať. Dodáva: „Príliš opatrné cestovné požiadavky vlády viedli k tomu, že Británia zaostáva za svojimi európskymi konkurentmi.”

Pred pandémiou koronavírusu bol Heathrow najrušnejším letiskom v Európe a v roku 2019 privítal rekordných 80,9 milióna cestujúcich.

Aktuálne sa radí za veľkých konkurentov vrátane amsterdamského Schipholu, Charlesa de Gaulla v Paríži a medzinárodného letiska vo Frankfurtske, ako aj menších letísk v Turecku a Rusku.

Počet cestujúcich v auguste v porovnaní s rovnakým mesiacom v roku 2019 prepadol až o 71% a objemy nákladu boli o 14% nižšie. Podľa letiska Heathrow niektorí konkurenti z EÚ už dosiahli objem nákladov spred pandémie, z konca roku 2020.

Údaje z Airports Council International Europe ukazujú, že Heathrow v prvom polroku tohto roka privítalo menej ako 3,9 milióna cestujúcich, čo je v porovnaní s rokom 2019 pokles až o 90%.

Tieto čísla neveštia nič dobrého pre schopnosť Británie obnoviť svoj status desiatej najobľúbenejšej destinácie v rámci celého sveta, pre príchod medzinárodných turistov počas roku 2019. V tom roku to bola tiež štvrtá najväčšia turistická destinácia sveta, pričom zaostávala iba za Nemeckom, USA a Čínou, a podľa Svetovej organizácie pre cestovný ruch v rámci OSN to poukazuje na vysoký počet odchádzajúcich cestujúcich.

Heathrow a Travel Association vyzvali vládu Británie, aby pri prehodnocovaní požiadaviek na medzinárodné cesty od 1. októbra zrušila testovanie na koronavírus pre plne očkovaných cestovateľov.

Tiež chcú, aby bol súčasný systém „semaforov“ prehodnotený a zjednodušený. Systém klasifikuje krajiny ako červené, oranžové alebo zelené pre koronavírus, s rôznymi pravidlami platnými pre každú kategóriu.

Vo vyhlásení letiska Heathrow sa uvádza: „Súčasný systém semaforov je komplikovaný a obmedzuje closvetové ambície Británie. Iným krajinám tak poskytuje konkurenčnú výhodu, zatiaľ čo Británia ďalej stráca podiel na trhu.“

Nízko-nákladová letecká spoločnosť EasyJet v júli uviedla, že niektoré lietadlá z Británie presunula do Európy, kde dopyt bol silnejší.

Hovorca ministerstva dopravy uviedol, že „najvyššou prioritou“ vlády je ochrana verejného zdravia a pravidelná kontrola systému semaforov.

Hovorca ďalej dodal: „Uvedomujeme si náročné obdobie, ktorému cestovný ruch čelí a preto sme do septembra 2021 vyčlenili podporu vo výške približne 7 miliárd libier (9,7 miliardy dolárov) a naďalej spolupracujeme s priemyslom, aby sme im toto náročné obdobie pomohli prekonať.“

Svetová rada pre cestovanie a cestovný ruch v júli odhadla, že nedostatok prichádzajúcich zahraničných návštevníkov do Británie stál ekonomiku každým dňom 639 miliónov libier (889 miliónov dolárov).

Prezidentka WTTC – Julia Simpsonová vo vyhlásení zo začiatku tohto mesiaca uviedla: „V roku 2021 hrozí, že aj napriek neuveriteľne úspešnému rýchlemu zavedeniu vakcín, odvetvia cestovania a cestovného ruchu (v Británií) nebudú čeliť o nič lepšiemu roku, ako v prípade predchádzajúceho.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, Yahoo

Facebook komentár